DÜNYA

FRANSIZ ÜRÜNLERİNE BOYKOT ÇAĞRISI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam ve Hz. Muhammed hakkında sarf ettiği sözler Arap ülkelerinde tepkiyle karşılandı.

MACRON’UN AÇIKLAMALARI ARAP ÜLKELERİNDE BÜYÜK TEPKİYE YOL AÇTI

Sosyal medyada Fransız ürünlerine karşı boykot çağrıları yapıldı

Fransız öğretmenin öldürülmesinin ardından Hz. Muhammed karikatürlerinden vazgeçmeyeceklerine yönelik bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a birçok Arap ülkesinden tepki yağdı.

Kuveyt’te bir grup, Macron’un İslam karşıtı açıklamaları nedeniyle Fransız ürünlerine boykot çağrısı yaptı / Fotoğraf: AFP

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam ve Hz. Muhammed hakkında sarf ettiği sözler Arap ülkelerinde tepkiyle karşılandı.

Ülkesinin Hz. Muhammed karikatürlerinden vazgeçmeyeceğini ifade eden Macron’a ilk tepki İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) geldi. 

İİT

İİT’den yapılan açıklamada:

“Fransa’nın dini sembollere hakaret ederem Müslüman değerlerine sistematik bir şekilde saldırmasının kınandığı” belirtildi.

Cidde merkezli örgüttün açıklamasında, İİT’nin saldırgan karikatürlerin yayınlanmasını ve bazı Fransız yetkililerim Fransa-İslam ilişkilerini rencide eden ve partizan siyasi kazanımlar için nefreti körükleyen resmi söylemlemleri şaşkınlıkla karşıladığı belirtildi.

LÜBNAN Darül İfta

Lübnan merkezli fetva kurumu Darül İfta da Macron’un açıklamasına tepki gösteren kurumlardan biri oldu.

Kurumun açıklamasında Macron’un Hz. Muhammed karşıtı söylemlerinin halklar arasında nefreti körükleyeceği uyarısı yapıldı.

Darül İfta Genel Sekreteri Emin el-Kürdi, ifade özgürlüğü kavramını kullanarak İslam’a ve peygambere saldıran Macron’un söylemlerinin, halklar arasında nefreti besleyeceğini ve dini çatışmaları körükleyeceğini söyledi. Kürdi, Fransız öğretmenin öldürülmesinin kınanması gerektiğini ve bunun kabul edilemez olduğunun da altını çizdi.

KUVEYT

Kuveyt’te de Fransız yetkililerin açıklamalarını kınayan tepkiler oldu.

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, bazı Fransız gazetelerinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerini kınadı.

Konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında Ganim, Kuveyt hükümetini İslam sembollerinin istismar edilmesini kınamaya ve dünya çapında tüm inançlara saldırıyı yasaklamak için diplomatik ortamda adım atmaya davet etti.

boykot afp (2).jpg
Kuveytli çocuklar Macron pankartıyla protesto düzenliyor / Fotoğraf: AFP

Milletvekili Ahmed el-Fadl:

“Dışişleri Bakanlığı’nı özgürlük kisvesi altında gizlenen bu aşırılığı engellemek için uluslararası diplomatik eylemde bulunmaya çağırdım.”

Buna karşın İslami Meşrutiyet Hareketi, Macron’un Hz. Muhammed’e yönelik açıklamalarını kınarken, Kuveyt hükümeti ve İİT’yi “peygamberi desteklemeye” çağırdı. 

KATAR

Katar Üniversitesi’nden birçok öğrenci, üniversite yönetiminden İslam’a ve Hz. Muhammed’e yönelik hakaretler nedeniyle 25-29 Ekim tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Katar-Fransız Kültür Haftası etkinliklerini iptal etmesini istedi.

Buna karşın üniversite yönetimi, “İslami inanç sembollerine yönelik saldırının kesinlikle kabul edilemez olduğunu” vurgulayarak etkinliği süresiz olarak erteleme kararı aldı.

Katarlı gıda firması El Mira da, Fransız yetkililerin açıklamaları nedeniyle Fransız ürünlerini tüm şubelerden çekmeye başladığını bildirdi.

ÜRDÜN

Ürdün’deki Müslüman Kardeşler Cemaati (İhvan) yaptığı açıklamada, İslam ümmetine karşı yapılan saldırının ırkçılık ve içlerinde gömülü bir çekememezlikten kaynaklandığını bildirdi.

Fransız hükümetinden bu saldırgan söylemden vazgeçmesini isteyen Ürdün İhvan’ı, halklar arasında nefreti kışkırtan ve aşırılığa hizmet etmekten başka bir işe yaramayan bu hakaretlerden dolayı Fransa’nın İslam ümmetinden özür dilemesi gerektiğini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN

Fransa Cumhurbaşkanı’nın İslam karşıtı açıklamaları, Suudi Arabistan’da da tepkiyle karşılandı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, başlattıkları etiketlerde Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

CEZAYİR

Cezayir’deki en büyük İslami eğilimli parti Barış Toplumu Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, Fransız yetkililerin İslam karşıtı ifade ve uygulamalarına tepki gösterilerek, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’dan, Macron’a karşı tutum sergilemesi talep edildi.

Başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere ülkenin tüm devlet kurumlarından Macron’un ifadelerini kınaması, diplomatik, siyasi ve ekonomik adımlarla cevap verilmesi istendi.

YEMEN

Yemen Vakıflar Bakanı Ahmed Atiyye, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fransa’yı boykot çağrısında bulunarak, üzerinde “Fransız ürünlerini boykot edin, Macron ve Fransa, ümmetin peygamberine hakaret ediyor. Resulullah kırmızı çizgimizdir.” yazılı bir fotoğraf paylaştı.

FİLİSTİN

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, ifade özgürlüğü gerekçesiyle hakaret içerikli karikatürlerin yayınlandığı Fransa’daki resmi ve gayri resmi ifadelerin öfkeyle takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, bu durumun hoşgörüye ve birlikte yaşam değerlerine ihtiyaç duyan halklar ve ülkeler arasında çatışmalara neden olabileceği ve bunun da uluslararası barış ve güvenliğe olumsuz yansıyacağı uyarısında bulunuldu.

boykot afp (3).jpg
İsrail’in başkenti Tel Aviv’de toplanan kalabalık, Macron’un açıklamalarına tepki gösterdi / Fotoğraf: AFP

Gazze’deki Evkaf Bakanlığından yapılan açıklamada da Fransız basınındaki sistematik saldırı kampanyasının Müslümanların duygularına saygısının olmadığı belirtildi.

İslam ülkelerindeki hükümetlere çağrı yapan bakanlık, Fransız hükümetine karşı açık bir tavır takınılmasını, tüm dünyadaki Müslümanlardan da Fransız mallarını boykot etmelerini istedi.

LİBYA

Libya Başkanlık Konseyi üyesi Muhammed Zayid, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından yaptığı açıklamada, Macron’un ifadelerini kınayarak, Hz. Muhammed’in kutsallığına kötü sözler ya da değersiz karikatürlerin dokunamayacağını belirtti.

MISIR

Mısır’da El-Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib yaptığı açıklamada, “Şimdi İslam’ı politik çatışmaya sürükleme, Peygamber’e (S.A.V) karşı maksatlı bir saldırıyla başlayan kaos yaratma konusunda planlı bir kampanyaya tanık oluyoruz.” ifadesini kullandı.

İslam sembolleri ve mukaddesatının seçim çekişmeleri ve siyaset piyasalarındaki ucuz müzayedelerin kurbanı olmasını kabul etmediklerini belirten Tayyib, şunları kaydetti:

“İslam Peygamberi’ne kötü davranışa bahane uyduranlara şunu derim; ‘Gerçek kriziniz, dar kapsamlı ajandalarınız ve düşüncelerinizdeki çifte standardınız sebebiyledir.”

NE OLMUŞTU?

Fransa’da Macron yönetiminin son zamanlarda Müslümanları ve ibadet yerlerini hedef almasıyla ülkenin farklı şehirlerinde benzer uygulamalar görülmeye başlandı.

Ülkenin Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta başı kesilerek öldürülen öğretmeni “anmak için” resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

Macron açıklamasında, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

MACRON: “FRANSA’DA İSLAMCILAR HUZUR İÇİNDE UYUYAMAYACAKLAR”

Bir öğretmenin başı kesilerek öldürülmesinin ardından Fransa ‘teröre karşı savaş’ açtı

Siyasi mülteci statüsüne sahip Rusya uyruklu Çeçen bir gencin işlediği cinayet Fransız güvenlik güçlerince terör olayı olarak değerlendirildi.

Çeçen mültecinin başkent Paris’in kuzeyindeki Yvelines bölgesinin batı banliyölerinden biri olan Conflans Saint-Honorine’deki bir okulda bir öğretmenin başını kesmesi ülke kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi olayını ‘terörle bağlantılı bir cinayet’ olarak ele alan güvenlik güçleri olaya ilişkin soruşturmasına devam ediyor.

Güvenlik güçlerinin, 18 yaşındaki failin ailesinden, arkadaşlarından ve tanıdıklarından 11 kişi hakkında yürütülen güvenlik soruşturmalarının üzerinden 3 gün geçmesine rağmen, Abdulak Abuyezidoviç’in Samuel Paty isimli öğretmeni ders verdiği okulun yakınlarında başını keserek katlettiği olayda halen aydınlatılamayan noktalar bulunuyor.

Polis, Abuyezidoviç’in suçunu tek başına mı yoksa başkalarının kışkırtmasıyla mı işlediğini bilmek istiyor.

Eylemin, dışarıdan talimat alınarak gerçekleşmesine ise ihtimal verilmiyor. Gözaltına alınanlar arasında dedesi, babası, küçük erkek kardeşi ve kendisiyle iletişim halindeki 3 Çeçen genç bulunuyordu. Yine gözaltına alınanlar arasında, tarih öğretmeninin 2015 yılında ‘Charlie Hebdo’ dergisinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürünü gösterdiği şikayetinde bulunan bir kız öğrencinin babası da vardı. Karikatür geçtiğimiz Eylül ayı başlarında, yurttaşlık eğitimi dersinin dördüncü sınıf ekinde yeniden yayınlandı ve radikal bir eylemci, ölen öğretmen hakkında şikayette bulunmak için müdürle görüşmek üzere söz konusu kız öğrencinin babasıyla birlikte okula geldi. Öte yandan müfettişler, faalin olayın yaşandığı Conflans Saint-Honorine’dan 60 kilometre uzaklıkta bulunan ve ailesiyle birlikte ikamet ettiği Evreux kentinden, biri 30 santim olmak üzere iki bıçak ve bir tabanca ile nasıl geldiğini ve hangi ulaşım aracını kullandığını öğrenmek istiyorlar.

Aile üyelerinin 6 ay ile 1 yıl içinde militanlaştığını ve radikalleştiğini söyledikleri faile ilişkin her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor.

Failin ailesinin, Fransa’yı şok eden, öğretmenler ve öğrenciler arasında paniğe ve öfkeye neden olan terör eyleminden haberdar olup olmadığı sorgulanıyor. Çünkü Paris ilk kez eğitim alanına yönelik bir terör eylemiyle karşı karşıya kalmış durumda. Failin cep telefonu incelendiğinde, öğle saatlerinde eylemini duyuran bir tweet yazdığı ortaya çıktı. Daha sonra saat 17.15’te yani eylemin gerçekleştirilmesinden birkaç dakika sonra, geçtiğimiz Haziran ayında açılmış bir hesaptan kafası kesilerek öldürülmüş bir adamın resmini paylaştığı görüldü.

Müfettişlere göre failin 300 kişi tarafından takip edilen, Kur’an’dan ayetler paylaştığı ve radikal ideolojisini gösteren yorumlarda bulunduğu hesabının, onu güvenlik tehdidi oluşturan kişiler listesine eklemeye yetmedi. Soruşturma, failin geçtiğimiz Cuma öğleden sonra okulun yakınına geldiğini ve orada uzun süre kaldığını, okuldan 200 metre uzaklıktaki evine giderken katlettiği öğretmen Samuel Paty’i teşhis etmesine yardımcı olmaları için öğrencilere para verdiğini ortaya çıkardı.

Öte yandan eylem, kamuoyunda, hükümet içinde ve siyaset çevrelerinde büyük bir şok etkisi yarattı.

Üstelik eylem, Pakistanlı bir adamın Charlie Hebdo dergisinin ofisinin bulunduğu sokakta bir kasap satırıyla bir erkek ve bir kadını ağır şekilde yaraladığı bir başka terör eyleminden sadece 3 hafta sonra gerçekleşti.

Diğer yandan Paris’te ve ülkenin birçok büyük şehrinde, eylemi kınamak, laikliği, fikir özgürlüğünü ve eğitimi savunmak için büyük yürüyüşler düzenlendi. Yürüyüşler sırasında İslami radikalizmle mücadele konusunda ihmalkar davranmak veya yetersiz kalmakla suçlandı. Ülkede 2015 yılından bu yana yaşanan 259 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırılarına son verecek uygun bir karşılık verilmesi talep edildi.

Merkez sağcılar ve aşırı sağcılar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin son üç gündür, açıklamalarla yetinmeyip ‘dişlerini göstermesinden’ memnun gibi görünüyorlar.  Cuma akşamından bu yana hükümet çeşitli toplantılar gerçekleştiriyor. Bunlardan en önemlisi, Pazar günü Elysee Sarayı’nda Macron başkanlığında yapılan Yüksek Savunma Konseyi toplantısıydı.

Öte yandan derhal harekete geçen Fransız polisi, ‘onlarca radikal İslamcı militanın evinin basıldığı’ bilgisi verdi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğrencilerine karikatürleri gösterdiği için Samuel Paty hakkında bir ‘fetva’ yayınlandığını doğruladı. Darmanin burada, gözaltına alınanlar arasında bulunan kız öğrencinin babası ve aşırılık yanlısı eylemci Abdulhekim es-Sefrivi’nin bir propaganda kampanyası yürütmüş ve bunun da failin eylemini gerçekleştirmesine neden olmuş olabileceğini kast ediyordu.

Dün sabah başlayan ve önümüzdeki günlerde de devam edecek olan gözaltı operasyonları sırasında ‘cinayet soruşturmasıyla ilgisi olmak zorunda olmayan onlarca kişinin’ hedef alındığını söyleyen Darmanin, “Cumhuriyet düşmanlarının bir dakika dahi rahat etmelerine izin vermeyeceğiz” mesajını vermeyi hedeflediklerini belirtti.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarına göre gözaltı operasyonlarında hedef alınan kişiler, sosyal ağlarda yayınlanan aşırılık yanlısı vaazları ve nefret söylemleri nedeniyle istihbarat servisleri tarafından bilinen ve takip edilen kişiler.

Bununla birlikte Darmanin, ülkede birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunu kapatacaklarını belirtti.

ülkede Müslümanlara ait 51 derneğin ve sivil toplum kuruluşunun devlet tarafından denetleneceğini söyleyen Darmanin, bunlardan birkaçının Bakanlar Kurulu’nun onayı ile kapatılacağını kaydetti.

Darmanin ayrıca, Cumhurbaşkanı Macron’un geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, bu yılın sonuna kadar parlamentoya konuya ilişkin bir yasa tasarısı sunacağına söz verdiği ‘İslamcı ayrılıkçılık’ ile mücadeleye açıklık getirmek zorunda kaldı. Sızan bilgilere göre parlamentoya gönderilecek yasa tasarısı, Macron’un, Cumhuriyet dışındaki değerlerin benimsenmesi çağrısında bulunan ayrılıkçı bir ideolojinin savunucuları olarak gördüğü kişilere karşı etkili tedbirler alınmasına yasal bir dayanak sağlayacak.

İçişleri Bakanı, tüm bunlarla birlikte internet üzerinden 80’den fazla nefret söylemi soruşturması açıldığını bildirdi.

Darmanin:

“Şu ya da bu şekilde başına gelenlerden ötürü öğretmen suçlayan herkes hedef alındı” ifadelerini kullandı.

Bakan, bu kişilerin de gözaltına alındıklarını kaydetti. Darmanin Selefi Müslümanlar tarafından kurulan sivil toplum örgütü ‘Barakacity’e düzenlenen baskına da değinen Darmanin, gözaltına alınan Barakacity’nin kurucusu Idriss Sihamedi’nin perşembe günü serbest bırakıldığını söyledi.

Öte yandan Fransa Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, ‘siber İslamcılık’ şeklinde ifade ettiği alanda mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürdüklerini açıkladı.

Schiappa dün, sosyal ağlarda aşırılıkçılıkla mücadele için alınacak önlemlere ilişkin güvenlik teşkilatlarının liderleri ve jandarma ile birkaç toplantı gerçekleştirdi. Schiappa ayrıca yetkililerle bir araya gelerek platformlarında nefret ve radikal söylem içeren tüm içeriği kaldırmalarını istedi.

Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti ise savcıları, güvenlik birimleriyle birlikte çalışmaya ve koordinasyon için acilen görüşmelere başlamaya çağırdı.

Fransa, bugün yeni bir aşamaya giriyor. Artık hiç bir şey öğretmenin infazı öncesindeki gibi olmayacak. Hükümet, birçok siyasi, güvenlik ve sosyal cephede yeri alıyor. Bununla birlikte yeni tip kornavirüs (Kovid-19) salgını geniş çapta yayılmaya devam ediyor. Salgını kontrol altına almak için alınan tedbirler, vatandaşların hareket özgürlüğünü sınırlayarak ekonomiyi vuruyor.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: