DÜNYA

AVUSTRALYA’NIN SYDNEY KENTİNDE CAMI SALDIRIYA UĞRADI

Avustralya’nın Sydney kentinde bulunan Auburn Gelibolu Camisi, bugün akşam saatlerinde kimliği açıklanmayan bir kişinin saldırısına uğradı.

AVUSTRALYA’DA TÜRKLERE AİT CAMİYE SALDIRI

Avustralya’nın Sydney kentinde bulunan Auburn Gelibolu Camisi, bugün akşam saatlerinde kimliği açıklanmayan bir kişinin saldırısına uğradı.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Auburn Türk İslam Kültür Merkezi yönetimindeki Gelibolu Camisi’ne giren erkek saldırganın, caminin üst katındaki avizeleri, pencere camlarını, plazma televizyonu ve bazı eşyaları kırarak binlerce dolarlık maddi hasara yol açtığı açıklandı.

Saldırı esnasında bazı vatandaşlar, saldırganın görüntülerini cep telefonuyla kaydederek polise haber verdi.

Polis, kimliği açıklanmayan saldırganı gözaltına aldı.

NE OLMUŞTU?

ÖĞRETMENİN KAFASININ KESİLMESİ SONRASI FRANSA’DA BİR CAMİYE GEÇİCİ KAPATMA

Öğrencilerine Muhammed peygamber karikatürlerini göstermesi sonrası saldırıya uğrayıp kafası kesilen öğretmeni hedef göstermiş Paris dışındaki bir cami geçici olarak kapatıldı.

Suriye’deki vekalet savaşına müdahil olması sonrası topraklarında uğradığı cihatçı saldırı dalgasını başlatan Charlie Hebdo katliamının davasını gören Fransa, yeni cihatçı saldırılarla yüzleşiyor. Öğrencilerine Muhammed peygamber karikatürlerini gösteren bir tarih öğretmeninin başının kesilmesi sonrası, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslamcı radikalizmle mücadele planından önlemler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Müslümanları nefrete kışkırtmak gerekçesiyle başkent Paris dışındaki bir cami geçici olarak kapatıldı.

‘AMAÇ, TERÖR EYLEMLERİNİN ÖNLENMESİ’

Paris’in kuzeydoğusunda düşük gelirlilerin yaşadığı Pantin banliyösünde bulunan Büyük Camii’nin dışına 6 aylık kapatma kararının açıklaması polis tarafından yapıştırıldı. 

Seine-Saint-Denis bölgesel yönetimi tarafından yapılan açıklamada:

 ‘caminin Facebook sayfasında kafa kesme öncesi yayımlanmış bir videoda öğretmene karşı nefret uyandırıldığı, kapatmadaki amacın terör eylemlerinin önlenmesi olduğu’ vurgulandı.

Sınıfta ifade özgürlüğü tartışmalarını ele almak için Charlie Hebdo mizah dergisinin bastığı karikatürleri öğrencileriyle paylaşan tarih öğretmeni Samuel Paty’nin uğradığı saldırıda başının kesilmesi, laiklik ilkesine dayanan Fransa’da şok etkisi yarattı.

İMAM PİŞMANLIK AÇIKLADI, CAMİ KAFA KESMEYİ KINADI

Panin Büyük Camiini yöneten imam M’hammed Henniche, haftasonunda yaptığı açıklamada, öldürülmeden önce nefret kampanyasına uğradığı ortaya çıkan Paty ile ilgili videoyu yayımlamış olmaktan dolayı ‘pişmanlık’ dile getirdi.

Caminin Facebook sayfasından pazartesi günü yayımlanan açıklamada:

 “Dinimizde şiddete yer yoktur. Bu vahşiliği en güçlü şekilde kınıyoruz” denildi.

VİDEODA NE VAR?

Videoda, Paty’nin bir öğrencisinin Müslüman babası, tarih öğretmeninin karikatürleri göstermeden önce Müslüman öğrencilerden sınıfı terk etmelerini talep ettiğini ve zorba diye nitelediği öğretmenin görevden alınmasını istediğini söylerken görülüyor.  

Henniche, babanın çektiği videoyu:

 ‘öğretmenin görevden alınmasına destek vermek için değil, Müslüman çocuklara ayrımcılık endişesiyle yayımladığını’ söyledi.

Bu arada videodaki öğrenci babası gözaltına alındı.

MÜCADELE PLANININ ARKA PLANI

İçişleri Bakanı Gerald Darmain ‘içimizdeki düşmandan’ söz ederken, hükümet ve yerel yönetimler, nefret yayan, radikalleşmeyi kışkırtan din yetkililerine ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturan yabancılara karşı demir yumruk politikaları uygulamakta sözbirliği etmiş durumda. 

Öğretmenin kafasını kesen Rusya doğumlu Çeçen saldırganı ‘Cumhuriyete saldırmak isteyen bir terörist’ diye tanımlayan Macron, öncesinde Fransa’da İslamcı ayrımcılıkla mücadele için aralık ayında hükümetin ‘laikliği güçlendirmeye yönelik yasa tasarısı’ sunacağını duyurmuştu.

Mücadele planı, Charlie Hebdo’nun katliam davası öncesi Muhammed peygamber karikatürlerini tekrar basmasının ardından eski binasının yakınında bıçaklı saldırı düzenlenmesi üzerine gündeme gelmişti.

İslam’dan ‘bugün dünyanın her yerinde krizde olan bir din’ diye söz eden Macron:

 ‘Fransa’da İslamcı ayrımcılık olduğunu, ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojinin sorunlu olduğunu, bu kişilerin kendi yasalarını Fransa’nın yasalarından üstün gördüğünü’ dile getirmişti. ‘Dinin eğitimden ve kamu sektöründen tümden çıkarılması konusunda hiçbir ödün vermeyeceklerinin’ altını çizmişti.

EYFEL KULESİ’NDE İKİ MÜSLÜMAN KADIN, KENDİLERİNE ‘PİS ARAPLAR’ DİYE BAĞIRAN İKİ AVRUPALI KADIN TARAFINDAN BIÇAKLANDI

Fransa’nın başkenti Paris’te iki Müslüman kadın, Eyfel Kulesi’nin yanı başında kendilerine “Pis Araplar” diye bağıran bir çift kadın tarafından bıçaklandı.

Fransız polisi ırkçı saldırı suçlamasıyla iki kadın şüpheliyi tutukladı.

İsimleri açıklanmayan saldırganlar, şehir savcısı tarafından “Avrupalı beyaz kadınlar” olarak tanımlandı ve cinayete teşebbüsle suçlandıkları belirtildi. Altı kez bıçaklanan kurbanlardan birinin akciğerlerinde yaralanma olurken, diğer kurban da elinden ameliyat edildi.

Olayın görgü tanıkları saldırganların “Pis Araplar” ve “Kendi ülkenize geri dönün” diye bağırdığını belirtti.

​Cezayir kökenli iki Fransız Müslüman kadının isimlerinin Kenza ve Amel olduğu belirtildi.

Saldırıya uğrayan Kenza, söz konusu iki beyaz kadından köpeklerinin tasmasını bağlamalarını istediklerini, ancak söz konusu talebin reddedilmesiyle başlayan tartışmada saldırganların bıçak çektiğini belirtti.

Kafatasından, kol ve bacaklarından bıçaklanan Kenza şu ifadeleri kullandı:

“Yürüyüşe çıkmıştık. Eyfel Kulesi yakınlarında küçük, karanlık bir park var. İki köpek bize doğru geldiğinde parkta yürüyorduk. Çocuklar köpeklerden korktu ve kuzenim Amel, söz konusu iki kadından köpeklerinin tasmasını bağlamasını istedi.”

Bu talebi reddeden saldırganlardan birinin Kenza’yı bıçakla yaraladığı, daha sonra da kuzeni Amel’e saldırdığı belirtildi.

Olay yerinden iki dükkan çalışanı yaralılara müdahale ettiğini bildirerek, polis gelene kadar saldırganlardan birinin kaçmasına engel oldu. Ardından ikinci şüpheli de tutuklandı.

Saldırı, Pazar gecesi bir öğretmenin kafası kesilerek öldürülmesinin ardından gerçekleşti.

İLGİLİHABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top