EKONOMİ

TUSAŞ : ‘6+2 VARDİYA DÜZENİ’, İŞÇİLER TEPKİLİ!

Şirket içerisinde “6+2 vardiya düzeni” olarak bilinen eski düzene geçiş duyurusu mavi yakalı işçiler arasında tepkilere neden oldu.

İŞÇİLER PANDEMİ ÖNCESİ VARDİYA DÜZENİNE DÖNÜŞE TEPKİLİ

TUSAŞ, pandemi önlemleri kapsamında değiştirilen vardiya sistemini yeniden eski haline döndürdü, işçiler duruma tepkili.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi (TUSAŞ) yönetimi, 2 Kasım itibariyle pandemi önlemleri kapsamında yapılan vardiya düzeni değişikliğini sonlandırıp pandemi öncesi düzene geçileceğini çalışanlarına duyurdu.

Şirket içerisinde “6+2 vardiya düzeni” olarak bilinen eski düzene geçiş duyurusu mavi yakalı işçiler arasında tepkilere neden oldu.

Eski düzen, sürekli değişiklik gösteren çalışma saatleri dayattığı için pandemi öncesinde de işçiler tarafından istenmiyordu.

Mavi yakalı işçiler, pandemi koşullarında bu düzensiz çalışma saati uygulamasının yeniden başlatılmaması için dün yemek almama eylemi gerçekleştirdi.

‘6+2 vardiya düzeni’ nedir?

Haftanın ardışık 6 günü çalışılan ve 2 gün izin yapılan uygulamada belirsiz izin günleri ve her hafta değişen çalışma saatleri ile şirketin 7/24 çalışmasını hedefleyen bir sistem.

6+2 sisteminde, mavi yakalı işçiler düzensiz çalışma saatleri nedeniyle fiziksel yorgunluk ve psikolojik sorunlar başta olmak üzere birçok sorun yaşıyor. 

İLGİLİ HABER

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: