GÜNDEM

HÜLYA KOÇYİĞİT VE AKIL ALMAZ KAMU ZARARI

Üyesi olduğunuz Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu…?

LİYAKATA BAYILIYORSA BENİM KÜLTÜR SANAT KANALINA SİNEMA PROGRAMI YAPMAMDAN DOĞAL NE OLABİLİR?

Hülya Koçyiğit, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’na girdikten sonraTRT 2’de ‘Film Gibi Hayatlar’ adlı program yapmaya başladı…

Hülya Koçyiğit ve akıl almaz kamu zararı

AKP’li belediye’nin kamuyu 15 milyon lira zarara uğratarak tamamladığı proje sözde oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadının şirketine kiralanmıştı…

8,5 milyon liraya sözde oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadına kiralanan Konyaaltı Sahili Projesi’nde akıl almaz kamu zararının ayrıntıları ortaya çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek:

”2020 yılı birim fiyatı 53 lira olan bir tane beton duba yaklaşık 20 katı fiyata 1050 liraya, güncel fiyatı bin 475 lira olan bir adet oyun elemanının 23 katı fiyatla 34 bin 839 liraya alınmış..

Bu paralar nerelere gitmiştir, tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir. Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır.” 

SAHİL 28 YILLIĞINA HÜLYA KOÇYİĞİT’İN DAMADINA KİRALANDI

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahili, iki yıl önce kentin AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde sözde oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadına kiralandı.

Konyaaltı Sahil Projesi adı verilen uygulama ile Müze/Varyant bölgesi ile Boğaçayı arasındaki yaklaşık 6 kilometrelik sahil şeridinde inşa edilen 40 iş yeri, 53 büfe, çay bahçesi, kafeteryalar ve 12 tuvaletin işletmesi yıllık 8,5 milyon lira kira bedeli ile 28 yıllığına Alkoçlar Turizm ile Senantalya Turizm İş Ortaklığına verildi.

İHALEYE TEK FİRMA KATILDI

“Bu ülkede kimse baskı altında değil, bilakis herkes fazla özgür” açıklamalarıyla tartışma yaratan sözde oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alokçar’ın sahibi olduğu Alkoçlar şirketi ile, yerel Senantalya firmasının oluşturduğu ortaklık, Mart 2018’de kapalı teklif usulü gerçekleştirilen ihaleye tek firma olarak katıldı ve yıllık 8,5 milyon lira karşılığında Konyaaltı sahilini kiraladı.

Yapımı ve ihalesi aşamasında tepkilere neden olan Konyaaltı Sahili Projesi’ni, dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “dünyanın en güzel sahil projesi” olarak tanımlıyordu.

‘BELEDİYE ZARARA UĞRATILMIŞ’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhitin Böcek:

”Konyaaltı Sahil Projesi belediyeyi zarara uğrattı. Konyaaltı Sahil Projesi’nde kamu çıkarları değil, kiralayan firmanın çıkarları gözeltildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni geçtiğimiz ay aldığı kararla, ilgili mevzuat, yasa ve yönetmeliklere uymadığı belirtilen kiralama ihalesi ve sözleşmeyi iptal etti.”

MADDE MADDE KAMU ZARARI’

Bu kiralama ihalesi ve sözleşmenin iptalinin ardından yüklenici firma Büyükşehir Belediye Encümeninin kararını yargıya taşıdı.

Antalya 2. İdare Mahkemesi ise belediye encümeninin kiralama ihalesini iptal kararının yürütmesini durdurdu.

Yargı süreci devam ederken önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Antalya Büyüşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, daha önce 2 kez 129 milyon liraya yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkılan ancak sonrasında belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nde maliyeti yüksek tutulan harcamalara ilişkin bilgiler aktardı.

50 LİRALIK BETON DUBA 1050 LİRAYA SATIN ALINMIŞ

Başkan Muhitt in Böcek:

”Günümüz fiyatı 53 lira olan ancak 2 yıl önce tanesi 1050 liraya alınan beton duba, güncel piyasa fiyatı 1534 lira olan ancak tanesine 12 bin 272 lira ödenen oturma grubu, güncel piyasa fiyatı 1475 lira olan ancak iki yıl önce tanesine 34 bin 839 lira ödenen çocuk oyun elemanı.”

‘İKİ YILDA 15 MİLYON LİRA ZARAR’

Başkan Muhittin Böcek:

”Sayıştay 2018 denetim sonuç raporu, İçişleri Bakanlığı özel teftiş raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi iç denetim birimi ve ilgili daire başkanlıkları raporlarına dayanarak, Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’ni iptal ederek, 20 Ocak 2020’de ranta dur dedik..

Konyaaltı Sahil Projesi’nden elde edilen kira geliri, bırakın yapılan 254 milyon liralık yatırımı karşılamayı, işletme giderinin bile altında kalarak, 2 yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açmıştır.”

BUGÜN 9 BİN LİRA OLAN HEYKELE İKİ YIL ÖNCE 80 BİN LİRA ÖDENMİŞ

Belediye Başkanı Muhittin Böcek:

”2020 yılı fiyatı KDV dahil 53 lira olan bir beton duba, 2 yıl önce 1050 liraya alınmıştır. 1751 adet beton duba için toplam 1 milyon 838 bin lira ödenmiştir. 53 liradan hesapladığımızda 1751 adet beton dubanın günümüz fiyatı yaklaşık 93 bin liradır. 2018 yılında arı figürlü bitki heykelinin tanesine 80 bin 240 TL ödenmiştir. 4 tane alınmış ve toplam 320 bin 960 TL harcanmıştır. Arı figürlü bitki heykelinin 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı 9 bin 440 TL’dir. 2020 yılı güncel piyasa birimi 13 bin 393 TL olan bir adet sokak antrenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiştir. Güncel piyasa fiyatı 1475 lira olan bir adet çocuk oyun elemanına ise iki yıl önce 34 bin 839 lira ödenmiştir. Bunlardan 9 adeti için toplam 313 bin lira harcanmıştır. Güncel fiyatı 1534 lira olan bir oturma elemanına, 12 bin 272 lira ödenmiş, 23 adetine toplam 282 bin 256 lira harcanmıştır. 23 adetin bugünkü fiyatı toplam 35 bin 282 liradır.”

‘TÜYÜ BİTMEMİŞİ YETİMİN HAKKI KİMLERE VERİLDİ?’

Belediye Başkanı Muhittin Böcek:

”Bu paralar nereye gitmiştir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir?..

Atatürk Parkı, Beach Park, Konyaaltı Belediyesi Sahil düzenlemesi, Lara Beach Park yatırımı da yapmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne bir kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’a neden sadece işletme işi 28 yıl verilmiştir. Böyle bir mantık yok. Daha önce yap işlet devret modeli ile çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar sadece işletme ihalesinde aranmıştır. Kamu yararı gözetilmemiş rekabet koşulları oluşturulmamıştırgibi örnekler yap işlet devret modeli 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu örneklerde ihaleyi alan firma.”


(9 bin liralık arı heykeline 80 bin lira ödenmiş)

“İHALENİN İPTALİNE KARŞI ÇIKANLARIN TELAŞLARINI ÇOK İYİ ANLIYORUM”

Belediye Başkanı Muhittin Böcek:

”Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada ihale iptaline karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşerilerim affetmeyecektir. Yanlışları 31 Mart’ta sevgili Antalyalılar görmüş, yanlış yapanları sandığa gömmüştür.”

‘BELEDİYENİN BİLGİ VE BELGELERİ HENÜZ MAHKEMEYE SUNULMADI’

Belediye Başkanı Muhittin Böcek:

”İhale iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı nihai bir karar değil..

Daha aslında resmi olarak belediyemize yazı girmemiştir. Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili duyumlarımız vardır. Ancak belediyemizden bilgi ve belgeleri henüz mahkemeye sunulmamıştır. Cevabımızın sonucunda alınacak karar da yüce Türk adaletine güvenimiz tamdır.”

‘SAHİL SEZONA EN GÜZEL ŞEKİLDE GİRECEK’

”Konyaaltı Sahili sezona en güzel şekilde girecek. Vatandaşlarımız sahili, hijyenik, sağlıklı, mutlu bir şekilde özgürce kullanabilecek. Zaten peyzajından güvenliğine her şeyi biz yapıyorduk. Vatandaşlarımız rahat olsun. Konyaaltı’nda hizmetler en iyi şekilde olacak”

Antalya Büyükşehir Belediyesinin önceki başkanı AKP’li Menderes Türel:

‘ABDESTİMİZDEN ŞÜPHEMİZ YOK’

”Bay Muhittin Böcek bugün yine konuşmuş. On parmağında on kara. Hem ‘devrisabık yapmayacağım’ diyor, hem de yalan ve iftiralarına devam ediyor. Yetki sende, davul da tokmak da senin elinde. Varsa bir yanlış ver savcılığa hesaplaşalım. Laf çok, icraat yok. Gerekeni yap, çok konuşma. Bizim dönemimizde yapılan pırlanta değerindeki hizmetlerimizi karalamaya çalışmaktan başka bir tane basın toplantısı yok. Keşke senden Antalya’nın şurasına şu hizmeti yapacağım diye duysak da dişimizi kırsak. Geçen dönemkle ilgili seninle yargıda, televizyonlarda, her yerde hesaplaşmaya hazırım. Ama hayatın kaçak güreşmekle geçti, yine aynısını yapıyorsun. Bir kere daha söylüyorum, geçen dönemle uğraşacağına Antalya ile uğraşsan belki güzel şehrimize bir çivi çakarsın. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Hodri meydan..

Belediyeye yüksek fiyatla malzeme satan işin müteahhidi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antepe şirketi..

Lafı uzatmaya gerek yok. Senin yönettiğin Antepe A.Ş.’den fazla ödemeyi geri istersin, tahsil edersin, olur biter.”

Hülya Koçyiğit: 

”Bana yöneltilen eleştirilere gülüyorum. Liyakata bakılıyorsa benim kültür sanat kanalına sinema programı yapmamdan doğal ne olabilir?”

Üyesi olduğunuz Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda neler yapıyorsunuz?

(sözde sanatçı) Hülya Koçyiğit:

”Benim ve Orhan Gencebay’ın Erdoğan’la yakınlığımız biliniyor.   Erdoğan’a kim yakınsa eleştiriliyor. Bilmiyorum neden, ben de merak ediyorum. Sanatçı toplumun her alanındaki olumsuzluğa, her şeye eleştiri getirebilir. Onun için sanatçıya muhalif denilir. Görevi sadece iktidara muhalefet etmek değildir. Ben kendi mesleğimle ilgili eleştirilerimi hep dile getirdim..

İnsanların ruh dünyasını geliştirmek, kültürel ve sanatsal konularda daha verimli olmamız gerektiğini düşünüyorum”

Ne kadar sıklıkla toplantı yapıyorsunuz?
Kurulda neler görüşüyorsunuz?
Şu anda komisyon gündeminizde ne var?

(sözde sanatçı) Hülya Koçyiğit:

”Haftada bir toplanıyoruz..
Kurulun amacı herkesin sanata ulaşabilmesi, herkesin kültürel hayatta var olabilmesi. O nedenle projeler üretiliyor. Bu projeler Cumhurbaşkanına sunuluyor. O, hangi projeyi seçeceğine karar veriyor..

Şu anda hepimizi motive eden tek şey Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl kutlaması… 2023 için “bizim filmimiz” diyebileceğiz bir yapım çekmemiz gerekir. Cumhuriyet Marşı bestelenebilir. Tabii bunlar öneriler…”

Komisyonda bunları yapmak üzere kimlerin isimleri geçiyor?

(sözde sanatçı) Hülya Koçyiğit:

”Kimsenin adı geçmiyor… Belki Cumhurbaşkanlığı bir yarışma düzenleyebilir. 100. yıl için çekilecek film için senaryo yarışması, 100. Yıl Marşı beste yarışması gibi. Hatta bu Türkiye ile de sınırlandırılmaz, dünyayı da kapsayabilir.”

Siz Orhan Gencebay’la birlikte komisyonda kendi sektörlerinizi mi temsil ediyorsunuz?

(sözde sanatçı) Hülya Koçyiğit:

‘Evet, Orhan Bey müzik için ben de sinema için çabalıyorum. Mesela bazı yapım şirketleri sinema alanında çalışan emekçi kardeşlerimiz için sigorta primlerini ödemedikleri için emekli olamıyor. Onlar için proje hazırladım.”

TRT’de program yaptığınız için gelen eleştirilere ne diyorsunuz?

(sözde sanatçı) Hülya Koçyiğit:

”Gülüyorum… Liyakata bakılıyorsa benim kültür sanat kanalına sinema programı yapmamdan doğal ne olabilir?..

Bu ülkede 50-55 senedir mesleğini yapan ve halkın gözünde saygınlığı olan sanatçıların bu göreve getirilmesi kadar doğal bir şey yok.”        

https://www.cafemedyam.com/2019/12/07/300-bin-gonullulu-ahbap/

  İLGİLİ HABER

  Odatv       Yusuf Yavuz

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: