GÜNDEM

“İSTANBUL’DAKİ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜN 7’NİN ÜZERİNDE OLMA OLASILIĞI YÜZDE 64”

“Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimlerin risk altına girmiş bu alandaki hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar.”

“HALİÇ’TEN BAŞLAYIP SİLİVRİ’YE GİDEN KUŞAK ÇÜRÜK”

“Depremi iki fay hattında bekliyoruz.”

Olası İstanbul depremine ilişkin uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür:

“İstanbul’da 500 bin insanın hayatı tehlikede. En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Halk terimiyle buralar çürük..

İstanbul’daki depremin büyüklüğünün 7’nin üzerinde olma olasılığı yüzde 64 .”

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür olası İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Depremde riskli bölgeleri sıralayan Görür:

“En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar çürük.”

Prof. Dr. Görür’ün açıklamalarından satır başları şöyle: 

– Depremde bir fay kırılınca enerjisinin bir kısmını boşaltır. Enerjisini başka bir bölgeye gönderir. Biz burada dikkatli olun diyoruz.

– Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimlerin risk altına girmiş bu alandaki hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar. Zarar azaltıcı önlemler alınsın diye söylüyoruz.

“BU KABUK BU ENERJİYİ KALDIRAMAZ

Naci Görür:

– ‘İstanbul büyük deprem bekliyor’ dedik. 99’dan sonra Marmara’nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz.

– 21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.

“7’NİN ÜZERİNDE DEPREM İHTİMALİ YÜZDE 64”

Naci Görür:

– 2000’de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş.Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99’dan sonra İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’dür.

“DEVLET BİZE TEK KURUŞ YARDIM ETMEDİ”

Naci Görür:

– Anadolu yakasından Avrupa yakasına kadar sahil kısımlarında zemin çalışmaları, tehlike ve deprem haritaları üretildi. Nerelerde can ve mal kaybı, yangın gibi riskler ölçüldü. Bunlar olmasaydı biz bugün İstanbul’un hasarını çok doğru dillendiremezdik.

– Devlet ve belediyelerde bağımsız olarak İstanbul Teknik Üniversitesi olarak çalışmalar yaptık. Marmara Denizi hiç bilinmeyen bir deniz iken biz çeşitli ülkelerin uzmanları ve NATO’nun desteği ile biz İstanbul depreminin tehlikelerini araştırdık.

– Devlet bize tek kuruş yardım etmedi. Deprem hakkında ne biliniyorsa bizim yaptığımız araştırmalar sayesinde ortaya çıktı.

“500 BİN İNSANIN HAYATI TEHLİKEDE”

Naci Görür:

– Şu an yapılan çalışmalar can kaybını azaltmaz. Ne kadar bina, o kadar can kaybı. İstanbul’da 500 bin insanın hayatı tehlikede.

– En tehlikeli olan Avrupa yakası, Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar “çürük”.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top