SIYASET

‘UTANMADAN BİR DE FOTOĞRAF PAYLAŞMIŞLAR’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:
“Ekmek fiyatlarındaki artış dikkatle takip edilmeli. Bu sebeple ‘askıda ekmek’ projesini başlatıyorum.”

BARIŞ ATAY’DAN BAHÇELİ’NİN “ASKIDA EKMEK” KAMPANYASINA SERT TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “askıda ekmek” kampanyası eleştirilmeye devam ediyor. 

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili  Barış Atay:

“Böyle olmamış. Almak zorunda kalanların bir de isimlerini yüksek sesle de okusaydınız. Utanmadan bir de fotoğraf paylaşmışlar”

İYİ PARTİLİ FAHRETTİN YOKUŞ DEVLET BAHÇELİ’NIN ‘ASKIDA EKMEK ’ PROJESİNİN ALTINDA YATAN GERÇEĞİ AÇIKLADI

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş:

“Askıda Ekmek” kampanyasını bir muhalefet partisinin yapması daha doğru olacak.. Ancak iktidar ortağı durumunda olan bir siyasi partinin böyle bir kampanya başlatması, destek verdikleri siyasi iktidarın Türkiye’yi yoksullaştırdığının hatta açlığa mahkum ettiğinin bir tescilidir. Bu durum ironinin ötesinde bir gerçeğin ortaya çıkışıdır..

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, ‘Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Unutmayalım ki inancımız ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ esasına dayanmaktadır’ sözleriyle başlattığı kampanya hem AKP hem de MHP için büyük bir çelişki..

İnsanların ekmek almaya muhtaç hale gelmesinden en az AKP kadar ittifak ortağı MHP de sorumludur..

Bir yandan iktidarın yaptığı tüm işleri savunacaksınız, iktidarın Meclis’te çıkartmak istedikleri yasalara tam kadro destek vereceksiniz, iktidarla yürümeye devam edeceğiz, ‘Gelecek seçimlerde cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan’ diyeceksiniz, arkasından da ülkemizde ‘Askıda Ekmek’ kampanyası yapacaksınız. Her iki parti adına da sorgulanması gereken bir durumla karşı karşıyayız..

Bugün bu iktidar vatandaşı ekmeğe muhtaç etmişse ve bunu ortağı durumundaki parti bir kampanya olarak sunuyorsa milletimizin buradan bir sonuç çıkartması gerekir..

Özellikle bu kampanyayı yapan partiye destek veren vatandaşlarımız bu mantıksız davranışları iyi değerlendirmelidir. İktidarı yanlışlarına sahip çıkacak kadar destekleyip arkasından da ekmeğe muhtaç insanlar var diye askıda ekmek kampanyası yapıyoruz derseniz burada bir sorun var demektir. İttifaklarının mezara kadar olduğunu söyleyecek kadar iktidarla bütünleşmiş bir küçük ortağın bunu yapması abesle iştigaldir, mantığı yoktur.”

BAHÇELİ’DEN İLK CİDDİ PROJE: ‘ASKIDA EKMEK!’


MHP lideri Devlet Bahçeli “askıda ekmek” projesini açıklayarak; “Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli” diyerek dayanışmanın önemini vurguladı. İnsanların neden ekmek bile alamadıklarını sorgulamadı!

Desteklediği iktidarın 18 yıllık ekonomi politikaları sonucu oluşan yoksulluğu, sadaka düzeni ile aşmayı projelendirdi…

Yine de tebrik etmeli… Zira partinin yıllar sonra ilk ciddi projesi…

Baktı idam kararı bir türlü çıkmıyor, insan olmadı ekmek ile idare edelim bari… İlla asacak yani… Aslında bu proje, MHP kadrolarının da desteği ile askıda kıyma, askıda peynir, askıda benzin, askıda patates şeklinde geliştirilebilir.

Kim bilir belki bir gün sıra askıda adalete sonra da askıda demokrasiye gelir!

Askıda ekmek kampanyası ile ne yapmak nereye varılmak istenmektedir? Kim bilir, insanlar askıda ekmeği alırken, “Ekmeği karneyle alıyorduk, çok şükür bugünleri de gördük” diyebilir.

Una zam gelsin, maya zamlansın, su, elektrik, doğalgaz, işçilik, sigorta, vergi derken maliyetler artsın. Gelirler aynı kalsın hatta azalsın.

Ne var ki, çare nefis… Zengin olanlar fakirlere ekmek alsın! Çok rica ediyorum, biraz sokağa çıkıp etrafına baksın… Esnafla iki laflasın… Bu işin böyle çözülemeyeceğini artık anlasın!

ALİ BABACAN’DAN MHP’YE ‘ASKI ’ ELEŞTİRİSİ …

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

“MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başlattığı askıda ekmek projesi… Askıda ekmek diye bir proje başlattılar. Bu yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Bir ülkede adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız..

‘TÜRKİYE FAKİRLEŞİYOR

Ülke ekonomisinin son yirmi yılın en kötü dönemini geçirdiğini belirten Ali Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Ülkeyi yönetemeyenler yalanlarla kandırmaya çalışsalar da Türkiye fakirleşiyor. Paramız değersizleşiyor. Cebimizdeki Türk lirası günden güne eriyor. Halkımız yoksullaşıyor.

* Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele günü aynı zamanda. Pandeminin de etkisiyle son dönemde çok sayıda işyeri kapandı. Pandemiden evvel başlayan ve devam eden ekonomik krizle işsiz, gelirsiz ve yoksul nüfusumuz arttı. Hükümet ise vatandaşlarının yoksullaşması karşısında etkili bir şey yapamadı. Artık yoksulluk, basit bir gelir yetersizliğinin çok ötesinde bir hal aldı.

* Nüfusun yüzde 71 gibi yüksek bir oranı borç ve taksit ödüyor. Ülkemizde, en zengin yüzde 20, gelirin yaklaşık yarısını alıyor. Ülkemizdeki en zengin yüzde 10 ile en yoksul yüzde 10 arasındaki gelir farkı ise tam 13 kat. Avrupa Birliği kriterlerine göre hesap ettiğimizde ülkemizde 17 milyon yoksul insan bulunuyor bu nüfusumuzun beşte biri demek.

‘MİLLİYETÇİLİK ASKIYA EKMEK KOYMAK DEĞİLDİR

MHP’nin ‘askıda ekmek’ projesine de değinen Babacan:

”Askıda ekmek diye bir proje başlattılar. Bu yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Bir ülkede adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu,  iktidarın bir ortağının vatandaşının ekmek parasına muhtaç kaldığını açıkça ilan etmesi demek. Bu nasıl bir önerim anlayışıdır? Bu nasıl bir utanmazlıktır? Söze gelince “yerli” diyorlar, “milli” diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir. Milliyetçilik bu ülkenin her bir vatandaşını aynı samimiyetle kucaklayabilmektir. Milliyetçilik, bu ülkenin her bir vatandaşının doğuştan gelen ve anasından emdiği ak süt kadar helal olan haklarını olduğu gibi teslim etmektir. Milliyetçilik bu ülkenin refahını topyekun yükseltmektir. Milliyetçilik kutuplaştırmak değildir. Bu ülkenin bazı vatandaşlarını, bazı kesimlerini ötelemek değildir. Milliyetçilik bu ülkeyi topyekun kalkındırmaktır. Bu ülkenin çıkarlarını hem bölgedesin de hem dünyada adamakıllı korumak ve savunmaktır. Bu yoksulluk çözümsüz, dermansız DEVA’sız değil arkadaşlar. Bu yoksulluk kaderimiz değil. Biz, yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar uygulayacağız. İhtiyacı olanı biz gidip bulacağız ve yardım edeceğiz. Biz bu yardımları aile bazlı ve hak bazlı yapacağız.”

DAVUTOĞLU: ‘ASKIDA EKMEK’ MİLLET EKMEĞE MUHTAÇ DEMEKTİR

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP’nin ‘askıda ekmek’ uygulamasına tepki göstererek:

” Bu çok acı bir itiraftır. Millet ekmeğe muhtaç demektir..

Erdoğan’ın partide yöneticilik görevinde bulunanlara: ‘Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin’ yönündeki uyarısı..

Aşiret mi diyorsun? Etrafa telkinde bulunmak ama gereğini yapmamak size ait bir meseledir..

Hem Cumhurbaşkanlığı makamıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında kayınpeder damat ilişkisi olacak, bakan Türk ekonomisini yerin dibine sokmasına rağmen hala orada oturabilecek sonra da İlçe başkanlarına, il başkanlarına, teşkilat mensuplarına  ‘aşiretleşmeyin’ diyeceksiniz, aşireti Ankara’da kurmuşsanız taşrada ne arıyorsunuz siz..

Ele verir talkını kendi yutar salkımı diye bir ifade var. Böyle şey olmaz. Güven kalmaz o zaman. Size kendi başkanınız dahi güvenmez.”

ASKIDA EKMEK ÖNEMLİ PROJE: HEM ASKI HEM DE EKMEK VAR ‘

Davutoğlu, MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin ‘askıda ekmek’ projesine tepti göstererek:

“Bahçeli’nin  nihayet sesi çıktı ‘Askıda Ekmek Projesi’ getirdi. Çok büyük bir proje önemli bir proje, hem askı hem ekmek. Bir de yanına katık verse iyi olacaktı ama olmadı..

Bu çok acı bir itiraftır. Millet ekmeğe muhtaç demektir. Millet ekmeğe muhtaçsa Bahçeli’ye düşen askıda ekmek teklifinde bulunmak değil, ortağı olan AKP Genel Başkanı’na dönüp ‘Milleti ekmeğe muhtaç etmeyin’ demesidir. Ama o ayrıştırma ile kutuplaştırma ile uğraşıyor. O halkımızın önemli bir kesimin kullandığı dil ile uğraşıyor bu bölücülüktür.”

MHP’DEN BAHÇELİ’NİN ‘ASKIDA EKMEK’ KAMPANYASINI ELEŞTİRENLERE TEPKİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın:

“Askıda ekmek, asil ve âlicenap ecdadımızın yüzlerce yıllık tesanüt geleneğinin bugüne yansımasıdır. Yaralamadan yardım etme,  incitmeden paylaşma inceliğinin muazzam bir tezahürüdür..

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin başlattığı askıda ekmek kampanyası bazı ciğersizlerin midesine dokundu. Aşımızı taşa çevirenler, soframıza tefrika taşıyanlar, huzurumuza kaos doğrayanlar iş başında. Haramla beslenip zehir kusan tipler helal lokmanın değerini ne bilsin!  Kimselere ahvalini açmadan ihtiyacını gidermenin tat ve saffetini utanmazlar nasıl hissetsin!..

Askıda ekmeğe siyaset katmak ve bundan suni gündemler icat etmek; milletin aşına kir akıtmaktır, ekmeğine zehir sürmektir, sofrasına necaset bulaştırmaktır. Askıda ekmek kampanyasından ekonominin batakta olduğu, milletin fakrüzaruret içinde kaldığı çıkarımında bulunan densizler çekilin! Millî kültürümüzün yüksek değerlerini mülevves ellerinizle kirletmeyin.”

MHP lideri Devlet Bahçeli, ekmek fiyatlarındaki artışa tepki olarak ‘askıda ekmek’ kampanyası başlattığını duyurmuştu. 

CHP’li Faik Öztrak:

“Saray ittifakı milletimizi bir ekmeğe muhtaç etti. Milletimizi yokluğa düşürenlerden biri millete sabır telkin ederken, diğeri millete “askıda ekmek” vaat ediyor. Milletimiz kimlerin ne yaptığını görüyor, notlarını veriyor, ilk sandıkta da bunların alayını evlerine gönderecek.”

NE OLMUŞTU?

BAHÇELİ ‘ASKIDA EKMEK ’ KAMPANYASI BAŞLATTI

MHP, ekmek fiyatlarındaki artışa tepki olarak askıda ekmek kampanyası başlattı. MHP Lideri Bahçeli, “Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Komşusu açken tok yatan bizden değildir” ded

İstanbul Ticaret Odası (İTO) komisyonunda alınan karara göre, İstanbul’da ekmeğin kilogram fiyatı 6.25 Türk lirasından 7.50 Türk lirasına çıktı. 200 gram ekmek 1.25 Türk lirasından 1.50 Türk lirasına, 240 gram ekmek de 1.50 Türk lirasından 1.75 Türk lirasına yükseldi. MHP de ekmek fiyatlarındaki artışa tepki olarak askıda ekmek kampanyası başlattı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ekmek fiyatlarındaki artış dikkatle takip edilmeli. Bu sebeple ‘askıda ekmek’ projesini başlatıyorum. Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Unutmayalım ki inancımız ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ esasına dayanmaktadır” dedi. MHP teşkilatları da askıda ekmek kampanyası başlatıldığını duyurdu.

MHP İstanbul İl Başkanlığı da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ”Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Hadis-i Şerif Tüm teşkilat mensuplarımızla, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına iştirak ediyoruz” ifadelerini paylaştı.

2018’DE DE YAPMIŞTI

Bahçeli 2018 yılında da ekmeğe yapılan zamların ardından ‘askıda ekmek’ kampanyası başlatmış, “Askıya koyulan her ekmek mazlumları sevindirecek, masumları şevklendirecek, sofraları şenlendirecektir. Bunun yanında Türk-İslam kültürünü gelecek nesillere gurur ve şuurla taşıyacaktır. Askıya ekmeği koyalım arşa Türk emek ve erdeminin damgasını vuralım” demişti.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – sözcü/Murat Muratoğlu / Mehmet Akgün / Evren Demirdaş

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top