SIYASET

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ’NİN 11. OLAĞAN KONGRESİ

Olayların sakinleşmesi üzerine tribünden inen Destici, korumalarının eşliğinde koltuğuna oturdu…

BBP KONGRESİNDE SALON KARIŞTI

BBP kongresinde delegeler arasında kavga çıktı. Yaşanan arbede üzerine polis salona girerek müdahale etti.

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) 11. Olağan Kongresi’ne partililer arasında yaşanan kavga damga vurdu.

Kongre Divanının açık oylama ile seçilmesine ve delege sayılarına itiraz eden delegeler oylamanın açık yapılması talebiyle itiraz edince salon karıştı. Gerginlik yumruklaşmaya kadar vardı.

Salonun karışması üzerine BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, tribünlerin olduğu bölüme götürülerek, etrafı korumaları tarafından çevrildi.

Salona giren polis birbirine giren tarafları ayırdı. Olayların sakinleşmesi üzerine tribünden inen Destici, korumalarının eşliğinde koltuğuna oturdu.

O anlar ANKA kameralarına şöyle yansıdı:

BBP KONGRESİNDE ARBEDE

Büyük Birlik Partisi (BBP) 11. Olağan Kurultayı gergin bir ortamda başladı.

Genel Başkan Mustafa Destici’nin karşısında aday olmak için 200 delege imzasını toplamaya çalışan eski Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar, kurultay divanı için gizli oylamayla yapılmasını istedi.

Bunun üzerine Yanar’ı destekleyen MKYK Üyesi Selahattin Şenliler ile bazı partililer arasında tartışma çıktı. Delegelerin birbirinin üzerine yürümesi kurultayda gerginliğe neden oldu, tarafları polis ayırdı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) 11. Olağan Kurultayı,  Ankara Taha Akgül Spor Salonu’nda yapılıyor.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici:

“Hırslarını akıllarının önüne koyup, evimiz bildiğimiz, emanetçisi olduğumuz partimizi taşlayanlara değer vermemizi de kimse beklemesin.”

“KİRLİK PAZARLIKLARIN İÇİNDE OLMADIK

Siyasetin karanlık koridorlarında hiçbir zaman dolaşmadıklarını dile getiren Mustafa Destici:

“Biz, siyasetin kirli pazarlıklarının içinde hiç olmadık. Milletin sırtına basarak yükselenlerden hiç olmadık. Hiçbir vesayet odağının, hiçbir sermaye grubunun, hiçbir lobinin, hiçbir uluslararası projenin partisi olmadık, olmayacağız.”

“İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZLAR

Parti içinden yöneltilen eleştirilere de cevap veren Destici:

“Konumumuz gereği, cevap verecek olsak, insan içine çıkamayacak olanların, bizlere yaptığı iftira ve suçlamalara sessiz kaldık. Bir noktadan sonra partinin kurumsal kimliğini koruma adına birkaç cümle de olsa söylemek zorunda kaldık. İstisnasız her kararımızı istişare ile aldık. Büyük Birlik Partisinde, ‘Yönetim farklı düşünüyor ama Genel Başkan böyle istedi’ denilebilecek tek bir karar yoktur. Hırslarını akıllarının önüne koyup, evimiz bildiğimiz, emanetçisi olduğumuz partimizi taşlayanlara değer vermemizi de kimse beklemesin.”

Destici, önümüzdeki seçimde TBMM’de grup kuracaklarını da öne sürdü.

İDAM İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM

Konuşmasında, idam cezasının getirilmesi çağrısı da yapan Destici, şu ifadeyi kullandı:

“İdam cezası… Hep birlikte elimizi taşın altına koyalım ve milletin önüne götürelim.”

SİNİRLER GERİLDİ

Covid-19 salgını nedeniyle izleyici alınmayan kurultayda, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser’in selamlama konuşması sırasında tartışma çıktı.

Kurultayda, Genel Başkan Mustafa Destici’nin karşısında aday olmak için ulaşılması gereken 200 delege imzasını toplamaya çalışan eski Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar, kurultay divanı teşekkülünün gizli oylamayla yapılmasını istedi. Bunun üzerine Yanar’ı destekleyen MKYK Üyesi Selahattin Şenliler ile bazı partililer arasında tartışma yaşandı. Delegelerin birbirinin üzerine yürümesi kurultayda gerginliğe neden oldu.

Yapılan açık oylamada Genel Sekreter Üzeyir Tunç oy çokluğuyla Divan Başkanlığı’na seçildi.

Yaklaşık 1000 delegenin 760’ının oy kullanması beklenen kongrede, genel başkanlık seçimi ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyelerinin seçimleri yapılacak.

BBP’de genel başkanlığa aday olan isim ihraç talebiyle disipline sevk edildi

Büyük Birlik Partisi’nde Genel Başkanlık için aday olan Kürşat Mican ihraç talebiyle Disiplik Kurulu’na sevk edildi.

Büyük Birlik Partisi’nde Genel Başkanlık için aday olan Alperen Ocakları eski Genel Başkanı Kürşat Mican bir buçuk yıl önce Genel Başkan Mustafa Destici’ye hakaret ettiği gerekçesiyle Disiplik Kurulu’na sevk edildi.

Mican, kararın kendilerine Kongre’den 5 gün önce tebliğ edildiğini belirterek:

“Bonuda 1,5 yıl öncesi referans gösterilerek kongreye günler kala üyelik iptal talebi ne hukuka ne parti içi demokrasiye sığmaz.”

Destici’ye hakaret ettiğine dair bir delil sunulmadığını söyleyerek iddiaları yalanlayan Mican:

“Bizim tek derdimiz Büyük Birlik Partisine, milletimize, davamıza ve Alperenlere hizmet etmektir. Ne Sayın Destici ne de bir başka partili ile herhangi bir husumetimiz bulunmamaktadır.”

Mican, Parti yönetiminin, adaylığından rahatsızlık duyduğunu, bu yüzden kendisine karşı böyle bir girişimde bulunduğunu öne süren Destici’ye ve parti yönetimine ‘adaletin tesis edilmesi’ çağrısı yaptı.

MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN OĞLUYLA BBP ARASINDA ATIŞMA

Helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu:

“Partinin savrulması, bu günlere gelmesi karşısında büyük kırgınlığım, kızgınlığım var.”

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu’nun neden delege yapılmadığına ilişkin yazı kaleme aldı.

Saygı Öztürk:

“Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu Sivas delegesi olarak genel kurula katılacak. Muhsin Bey’in oğlu Furkan Yazıcıoğlu’nun niçin delege yapılmadığı ise çok ilginç. Bu konuyu BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç’a sordum..

Tunç şunları söyledi: ‘Furkan Yazıcıoğlu, her şeyden önce bizim canımız-ciğerimiz. Muhsin Başkanımızın bize emanetidir. Çankaya ilçemizin kongresi yapılırken telefonla kendisine ulaşılamamış. Arkadaşlar, onun haberi ve onayı olmadan da delege olarak yazmaya cesaret edememişler. İl kongremiz yapılırken de yine benzer sıkıntı yaşanmış. Onlar da kendisine telefonla ulaşamadıkları için genel kurul delegesi olarak adı yazılmamış. Tabii arkadaşların mutlaka kendisine ulaşması gerekirdi. Bu duruma üzüldük. Ama şu aşamada yapacak bir şey yok’ dedi..

İddialara ilişkin Furkan Yazıcıoğlu ise bana: ‘Ulaşılamadı diye bir durum yok. Delegeliğim için onay beklenmesi de abes bir durum. Ben bu hareketin içinde doğup, büyüdüm. Duygusal bağım var. Bunun karşılığı böyle olmamalıydı. Delegelikten çok partinin savrulması, bu günlere gelmesi karşısında daha büyük kırgınlığım, kızgınlığım var’ açıklamasını yaptı.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top