SIYASET

‘PARTİMİ KAPATMAYI DÜŞÜNENLER SİYASETEN VE HUKUKEN İLERİDE BÜYÜK BEDELLER ÖDEYECEK’

“HDP KAPATILIRSA YENİDEN ÖYLE GÜÇLÜ GELİR Kİ, EN BÜYÜK ZARARI KENDİLERİ GÖRÜRLER”

Eski HDP Genel Başkanı Demirtaş, partisini kapatmayı düşünenlerin siyaseten ve hukuken ileride büyük bedeller ödeyeceğini halkın da bunu yapanlara ilk seçimde ağır bir fatura çıkaracağını ifade etti

4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:

 “Partimizin kapatılma ihtimaline dair… Bunu akıllarına bile getiremezler çünkü HDP yeniden ve öyle güçlü gelir ki, bundan en büyük zararı kendileri görürler..

Tutuklu değil, siyasi rehine olduğumu ifade etmek isterim..

Erdoğan benden korkuyor ve çekiniyor, zaten o nedenle beni burada tutuyor … Ancak ben ve benim gibiler dört duvara sığmayız, işte bunu anlamıyor. Çünkü biz kimsenin adamı değil, halkın, sadece halkın öz evlatlarıyız. Ve halk kendi evlatlarını asla yalnız bırakmaz, bırakmadı. Ne zaman çıkacağımızı falan da hesaplamıyoruz. Sadece direniyoruz. Kazanacağımızdan da eminiz. Biz değil, birileri iktidarları için kaç günleri kaldığını saysın. Biz gün saymıyoruz çünkü.”

3 yıl 11 aydır cezaevinde bulunan Demirtaş, T24’ten Şirin Payzın’ın sorularına yanıt verdi.

‘HER HAFTA ONLARCA HDP’Lİ HUKUKSUZCA HAPSE ATILIYOR

HDP’ye yönelik operasyonun zamanlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Selahattin Demirtaş:

“Partimize yönelik siyasi operasyonlar, 2009 Nisan ayından bu yana kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Çözüm süreçlerinde hızı azalsa bile siyasi tutuklamalara ara verilmedi. O günden bu yana 20 binden fazla HDP’li gözaltına alındı veya tutuklandı. Dolayısıyla son siyasi operasyonun zamanlaması manidar değildir. AKP’nin HDP’yi tasfiye etmek amacıyla yürüttüğü amansız saldırıların sonuncusudur sadece. Tabii tutuklananlar kamuoyunca tanınan kişiler olunca daha fazla gündeme geliyor. Yoksa neredeyse her hafta onlarca HDP’li hukuksuzca hapse atılıyor.”

Seçilen isimler sembolik mi? Nasıl değerlendirdiniz?

Selahattin Demirtaş:

“HDP’nin eski MYK üyeleri ve tanınmış siyasetçiler özellikle seçilerek kamuoyuna yönelik bir korkutma mesajı, daha net ve üst düzeyde verilmek istendi.”

Sizce, HDP’yi veya Kürt seçmeni sokağa, sokak eylemlerine mi çekmeye çalışıyorlar?

Selahattin Demirtaş:

“Hayır. Bu daha çok korkutma, sindirme, muhalefeti yan yana duramaz hale getirme çabası.”

“İKTİDAR SORUMLULUĞU HDP’YE YIKMAYA ÇALIŞIYOR”

2014 yılındaki Kobani eylemleri sebep olarak gösteriliyor. Kobani’de aslında ne olmuştu, sorusuna sizin açıklamanız nedir?

Selahattin Demirtaş:

“O günlerde yaşananların sorumlusu AKP hükümetidir. Hem hukuki hem siyasi açıdan bu böyledir. Bunu ancak ileriki yıllarda tümden ortaya çıkarabiliriz. Çünkü günümüzde yargı, medya ve bürokrasi “suçlu”nun kontrolünde. İktidar, sorumluluğu HDP’ye yıkarak bir taşla birçok kuş vurmaya çalışıyor ama biz direniyoruz. Ve bu nedenle başaramıyorlar, asla da başaramayacaklar.”

HDP “Kobani olaylarında esas hesap vermesi gereken iktidardır” dedi. Katılıyor musunuz?

Selahattin Demirtaş:

“HDP doğru söylüyor.”

AKP içinde o dönem siyaset yapan ama şimdi ayrılan, parti kuran isimler var. Sizce kimler konuşmalı? Hangi isimler konuşursa doğrular ortaya çıkar?

Selahattin Demirtaş:

“Efkan Ala ve Hakan Fidan başta olmak üzere ilgili bürokrasi her şeyi biliyor ama Erdoğan’ın bizi suçlama operasyonuna destek olarak hakikate sırt çevirmeyi tercih ediyorlar.”

Kobani eylemlerinde yaşananların Fethullahçı örgütlenmenin (FETÖ) provokasyonu olduğunu söyleyenlere katılıyor musunuz?

Selahattin Demirtaş:

“Artık o kadar emin değilim. Çünkü öyle olsaydı AKP üstüne giderdi en azından. Gitmediğine göre sorumlusu AKP’dir, “Kobani düştü, düşecek” diyenlerdir.”

HDP’ye yönelik operasyonların, gözaltı ve tutuklamaların AKP’nin tek başına aldığı kararların sonucu olduğunu düşünüyor musunuz?

Selahattin Demirtaş:

“Muhtemelen ortaklarının da onayı, desteği ve iş birliğiyle yapıyorlardır. Ama bizim açımızdan siyasi sorumlu AKP’dir.” 

“EN BÜYÜK ZARARI KENDİLERİ GÖRÜRLER”

Gelişmeler aynı zamanda erken seçim sinyali mi?

Selahattin Demirtaş:

“Sanmıyorum. Erken seçim için çok daha fazlasını yapacaklardır. Ne olacağını kestirmek güç ama AKP’de baskı ve hilenin limiti yoktur.”

HDP’yi kapatmaya mı çalışıyorlar, sizce böyle bir adıma cesaret edebilirler mi?

Selahattin Demirtaş:

“Bunu akıllarına bile getiremezler çünkü HDP yeniden ve öyle güçlü gelir ki, bundan en büyük zararı kendileri görürler. Bizleri rehin alırken de HDP’nin kısa bir sürede yok olacağını düşünüyorlardı. Oysa son yerel seçimde çıkan tablo ortada.”

HDP kapatılırsa durum ne olur? Nasıl bir gelecek bekler Türkiye’yi?

Selahattin Demirtaş:

“HDP’nin bugün yedi milyondan fazla seçmeni var. Onları da kapatacak değiller herhalde. Halk kendi partisini kurar ve daha güçlü şekilde yoluna devam eder. HDP seçmeni, demokratik siyasetten de demokrasi mücadelesinden de vazgeçmez. Ama kapatmayı düşünenler siyaseten ve hukuken ileride büyük bedeller öderler, halk ilk seçimde ağır bir fatura çıkarır bunu yapanlara. AKP ise parti kapatmış bir parti olarak siyaset tarihindeki kara lekelerden birini daha siciline eklemiş olur. “

“NE ZAMAN ÇIKACAĞIMIZI FALAN DA HESAPLAMIYORUZ ”

Neden hâlâ tutuklusunuz? Sizce Erdoğan sizden korkuyor mu? Ve ne kadar daha sürecek diye düşünüyorsunuz? Basit ama önemli bir soru.

Selahattin Demirtaş:

“Ben tutuklu değil, siyasi rehineyim. Erdoğan’ın benden bir hayli korktuğunu, çekindiğini net biliyorum. Zaten o nedenle beni burada tutuyor. Ancak ben ve benim gibiler dört duvara sığmayız, işte bunu anlamıyor. Çünkü biz kimsenin adamı değil, halkın, sadece halkın öz evlatlarıyız. Ve halk kendi evlatlarını asla yalnız bırakmaz, bırakmadı. Ne zaman çıkacağımızı falan da hesaplamıyoruz. Sadece direniyoruz. Kazanacağımızdan da eminiz. Biz değil, birileri iktidarları için kaç günleri kaldığını saysın. Biz gün saymıyoruz çünkü.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, T24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: