GÜNDEM

KUZEY KIBRIS’TAKİ SEÇİM, ‘TÜRKİYE’YLE YOLA DEVAM EDİP – ETMEME’ SEÇİMİDİR

‘Kıbrıs meselesinde Türkiye 2004 senesinde verebileceği azami tavizi verdi’

AKINCI’NIN TEKRAR CUMHURBAŞKANI OLMASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR.

Kuzey Kıbrıs’ta geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda % 50 barajının aşılamamasıyla seçimler ikinci tura kaldı.

Eski Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu seçimin sonucunu yorumladı

Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği referandumunda adayların hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy elde edemezken, yüzde 32,45 oranında oy alan Ersin Tatar ile yüzde 29,76 ile ikinci sıraya yerleşen Mustafa Akıncı, 18 Ekim’de yapılacak ikinci tur seçimlerde cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Başbakan Tatar, sonucu kendileri için bir zafer olarak nitelendirse de, ilk turda yüzde 21,67 oy alan  Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kuzey Kıbrıs’ta ikinci turda Mustafa Akıncı’yı destekleme yönünde oybirliğiyle karar aldı. CTP’nin firesiz bir şekilde Akıncı’yı desteklemesi durumunda, Akıncı’nın tekrar Cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Peki, bundan sonra Kuzey Kıbrıs, Türkiye ilişkileri nereye evrilecek?

Akıncı’nın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, Ankara nasıl bir tutum alacak?
Eski Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Kuzey Kıbrıs’la ilgili bu soruların yanıtını RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir Hali programında verdi.

‘YUNANİSTAN DIŞ POLİTİKASINA ‘MEGALİ İDEA ’ HAKİMDİR ’

Kumcuoğlu, şunları söyledi:

“Öncelikle Kıbrıs meselesi sadece Kıbrıs’ta ki Türklerle Rumlar arasında olan bir mesele değil..

1960’da sözde Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken orada İngiliz dışişleri vardı. Dengeyi Kıbrıs Türkleri ve Rumları arasında kurmak yerine Yunanistan ve Türkiye arasında kuracak şekilde düzenlemişlerdir; bu terazide İngilizler de yerini almıştır. Kıbrıs meselesinde Yunanistan’ın 1820’den beri getirdiği ‘Megali İdea’ görüşü (Türkçe, “Büyük Fikir” anlamına gelen bu kavram, kısaca Bizans’ın tekrar diriltilmesi amacını ifade eder) vardır. Bu görüş Yunanistan idealinin ayrılmaz bir parçasıdır, tüm hedeflerini buna göre şekillendirir.”

Kumcuoğlu, Türkiye’nin uzun vadede Kıbrıs Türklerini bir devlet sahibi yaptığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu devlet 1983’ten itibaren ayaktadır. Tanınmıyor olabilir ama tarihte uzun süre tanınma sıkıntısı çekmiş tek devlette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti değildir. Neticede bir tarafta Türkiye’nin ince dış politikası diğer tarafta Kıbrıs Türklerinin kültürlerini muhafaza ve müdafaa etmek konusundaki kararlılıkları Kıbrıs Türklerine bir devlet bahşetmiştir.”

‘KIBRIS MESELESİNDE TÜRKİYE 2004 SENESİNDE VEREBİLECEĞİ AZAMİ TAVİZİ VERDİ ’

Kumcuoğlu, sözlerine şunları ekledi:

“Ortadoğu ve Balkanlarda birçok Türk toplumu kendi devletini kurma şansına erişmedi. Kıbrıs Türkleri şanslı..

Kıbrıs meselesinde Türkiye 2004 senesinde verebileceği azami tavizi verdi ve antlaşmaya rıza gösterdi. Referanduma sunulduğunda Türkler %65 evet demişlerdir, Rumlar %75 hayır demişlerdir. Kıbrıs Türklerini evet demek konusunda teşvik eden iki büyük kaynak vardır. Birisi o günden beri iktidarı elinde tutan AKP hükümeti, yoğun telkinde bulunmuştur, diğeri Batı Dünyası çok geniş taahhütlerde bulunmuştur ama bu taahhütleri yerine getirmemişlerdir. Aradan üç dört ay geçmeden Avrupa Birliği, Kıbrıs’ı kabul etmiştir. Kıbrıs’ta, Türklerin Rumlara ve Batı Dünyasına verecek bir tavizi kalmamıştır çünkü bütün iyi niyetlerine rağmen Batı Dünyası, Kıbrıs Türkünün karşı karşıya kaldığı haksızlıkları telafi etme konusunda yardımcı değildir. Bu sadece Kıbrıs’ta olan bir durum değildir. Azerbaycan’da da benzer bir durum söz konusudur.”

“KUZEY KIBRIS’TAKİ SEÇİM, ‘TÜRKİYE’YLE YOLA DEVAM EDİP – ETMEME ’ SEÇİMİDİR ”

Seçmenin ilk turda, adaya göre oy kullandığını belirten Kumcuoğlu ikinci turda ‘Türkiye’yle devam mı tamam mı’ sorusunun belirleyici olacağı görüşünde:

 “Pazar günü yapılacak seçim ‘Ben Kıbrıs sorununu Türkiye ile mi götüreceğim, Türkiyesiz mi götüreceğim?’ konusunda karar vermektir. Bu  ‘Türkiyesiz devam edeceğim. Batı Dünyasının desteği ve Kıbrıs Rumlarının anlayışıyla Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında mutlu bir hayat devam ettirebilirim’ ya da ‘Ben maziye baktığım zaman ben Türkiyesiz devam edemem. Varlığımı sürdüremem’ seçimidir.”

İLGİLİ HABER

Sputnik – Ali Çağatay

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: