SIYASET

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ’NDE AKINCI’YA BÜYÜK DESTEK…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi, seçimlerin 2’inci turunda Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’yı destekleyeceğini açıkladı.

İLK TURDA YÜZDE 21,67 OY ALAN CTP, İKİNCİ TURDA MUSTAFA AKINCI’YI DESTEKLEYECEĞİNİ AÇIKLADI

CTP PM, KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde 2’nci turunda oy birliğiyle Mustafa Akıncı’ya destek kararı aldı.

YDP ise Ersin Tatar’ı destekleyeceğini açıkladı.

İlk turda:

  • CTP adayı yüzde 21,67,
  • YDP adayı da yüzde 5,3 oy almıştı.

Akıncı ile Tatar arasındaki oy farkı ilk turda 2,5 oranında oldu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi, seçimlerin 2’inci turunda Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’yı destekleyeceğini açıkladı.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı ise  Ersin Tatar’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Son seçimlerde:

  • UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar 32,34,
  • Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 29,84,
  • Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman 21,67,
  • Bağımsız aday Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay 5,74,
  • Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı 5,3 oy almış, seçim ikinci tura kalmıştı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) , Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin tavrını belirleyeceği Parti Meclisi toplantısının ardından kararını verdi. 

CTP Parti Meclisi’nin bugün gerçekleşen toplantısının ardından şu açıklama yapıldı:

“CTP, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca diyalog, uzlaşı ve çözüm ihtiyacını dile getirmiş, halkımızın içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğu sorunların büyüklüğünün altını çizmiş ve bu sorunların altından ancak halkı bütünleştirici bir yaklaşımla kalkılabileceğini vurgulamıştır. Bu nedenledir ki seçimin ilk turunda ortaya çıkan gerilimin düşürülmesi ve tüm tarafların akıl yoluna davet edilmesi için azami çaba gösterilmiştir..

18 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesinde de, gerilimin düşürülmesi ve halkımızın iradesini özgür bir biçimde sandığa yansıtabileceği sağduyulu bir ortamın oluşması demokrasiye olan inancımız çerçevesinde bizim için son derece önemlidir..

Bu çerçevede, tüm tarafların demokratik ortamı bozucu her türlü hamleden kaçınması gerektiğini belirterek, halkımızı demokrasiye sahip çıkmaya ve iradesini sandığa yansıtmaya davet ederiz..

CTP, kurulduğu günden itibaren Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini, kültürünü geliştirerek geleceğe taşıması, sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlaması ve Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması çerçevesinde bir siyaset izlemiştir..

Kıbrıs sorunu başta olmak üzere halkımızın tüm sorunlarının uluslararası hukuk temelinde diyalog yöntemiyle çözümlenmesi için uğraş vermiş olan CTP, Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması siyasetini Tüzüğünde de yer alan temel ilkelerden biri olarak kabul etmektedir..

CTP, bunca yıllık deneyimiyle, Kıbrıs Türk halkının kapsamlı çözüm yönündeki iradesinin, çözümden önceki koşullarda halkımızın dünyaya açılma ve pek çok alanda tabi tutulduğu sınırlamaların kaldırılması talebinin meşru zeminini oluşturduğunun da bilincindedir..

CTP Parti Meclisi, bu çerçevede, 18 Ekim tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yarışacak iki aday arasında, bu ilkeler doğrultusunda görev yapacağını açıklamış olan Sayın Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır..

Seçim sonuçlarının halkımız için hayırlı olmasını diler, içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğumuz büyük sorunların aşılması için halkımızı bütünleştirerek, diyalog, uzlaşı ve çözüm arayışlarımıza aralıksız devam edeceğimizi bildiririz.”

YDP TATAR’I DESTEKLEYECEK

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, Ersin Tatar’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan adaylardan hangisinin destekleneceği yönünde toplantıda tartışmalar yaşandığını vurgulayan Arıklı, bazı partililerin parti tabanının serbest bırakılmasını istediğini söyledi.

Arıklı:

“Bazı arkadaşlarımız her ne kadar tabanın serbest bırakılması yönünde karar üretilmesini isteseler de yapılan tartışmalar sonucunda oy birliği ile yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısına MYK olarak sayın Ersin Tatar’ın desteklenmesi yönünde karar üretildi. Alınan karar oy birliği ile alınmıştır. Yarından itibaren sahaya ineceğiz elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top