GENEL

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

Dünyadaki her 9 insandan birinin aç olduğunu söyleyen Roma merkezli organizasyon, yılda 88 farklı ülkeden 97 milyon insana yardım ediyor.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ BELLİ OLDU

Nobel Barış Ödülü, açlıkla mücadele çabaları nedeniyle Dünya Gıda Programı’na verildi.

2020 Nobel Barış Ödülü, açlığa karşı verdiği mücadele ve çatışma bölgelerinde barış şartlarının sağlanması için çabaları sebebiyle Birleşmiş Milletler’in gıda kurumu Dünya Gıda Programı’na verildi.

Dünya Gıda Programı sözcüsü, ödülü kazanmış olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Dünyadaki her 9 insandan birinin aç olduğunu söyleyen Roma merkezli organizasyon, yılda 88 farklı ülkeden 97 milyon insana yardım ediyor.

Norveç Nobel Komitesi’nin Başkanı Berit Reiss-Andersen, “Uluslararası birlik ve işbirliğine hiç olmadığı kadar çok ihtiyaç var” diye konuştu.

Nobel Barış Ödülü sahibine yaklaşık 1.1 milyon dolar değerinde para ödülü veriliyor. 

İsmini dinamiti keşfeden iş insanı Alfred Nobel’den alan ödüller 1901’den bu yana bilim, edebiyat ve barış dallarında veriliyor. 

Norveç Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, 2020 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi WFP’nin açlıkla mücadele çabaları, çatışmalardan etkilenen bölgelerde barış koşullarının iyileştirilmesine ve açlığın savaş ve çatışma silahı olarak kullanılmasını önleme çabalarında itici güç olarak hareket etmesi dolayısıyla bu ödüle layık görüldüğü bildirildi.

Dünya Gıda Programı’nın, açlıkla mücadele eden ve gıda güvenliğini teşvik eden dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu olduğuna işaret edilen açıklamada WFP’nin, 2019’da 88 ülkede gıda güvensizliği ve açlık kurbanı olan 100 milyona yakın insana yardım sağladığı belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının dünyada açlıkla mücadele edenlerin sayısında artışa neden olduğu ifade edilen açıklamada, Dünya Gıda Programı’nın, pandemi karşısında, çabalarını yoğunlaştırma konusunda etkileyici bir çaba ve güç gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada Dünya Gıda Programı ve diğer gıda yardım kuruluşları talep ettikleri mali desteği almazlarsa dünyanın, akıl almaz boyutlarda bir açlık krizi yaşama tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

BM Dünya Gıda Programı (WFP), yardıma muhtaç ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla gıda yardımı sağlanması, acil durum ve kriz anlarında ortaya çıkan gıda ihtiyaçlarının karşılanması, BM kuruluşları ve Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) tavsiyeleri uyarınca dünya gıda güvenliğinin desteklenmesi konularında, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yardım faaliyetleri yürütüyor.

İLGİLİ HABER

T24 – cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top