DÜNYA

ÜNLÜLERDEN ‘ÇIPLAK OYLARA’ KARŞI ‘ÇIPLAK VİDEO’

Ünlüler, yapılması gerekenleri anlattıkları video için kameranın karşısına çıplak halde geçti.

ABD’DE ÜNLÜLERDEN ‘ÇIPLAK OYLARA’ KARŞI ÇIPLAK VİDEO

ABD’de başkanlık seçimine üç hafta kala, Demokrat Partili ünlüler postayla kullanılan oyların ‘çıplak oy’ durumuna düşüp geçersiz sayılmaması için harekete geçti.

ABD’de korona pandemisi nedeniyle yoğun ilgi gören ancak Başkan Donald Trump tarafından ‘seçim hilesi için kullanılacağı’ iddia edilen posta yoluyla oy kullanma konusunda farkındalık yaratmak için Hollywood ünlülerinden cüretkâr bir adım geldi.

3 Kasım başkanlık seçimine bir aydan kısa süre kala Chris Rock, Tiffany Haddish, Amy Schumer, Josh Gad, Sarah Silverman, Mark Ruffalo, Chelsea Handler, Ryan Bathe ve top model Naomi Campbell gibi ünlüler, postayla kullanılan oyların ‘çıplak oy’ (naked ballot) durumuna düşüp geçersiz sayılmaması için yapılması gerekenleri anlattıkları video için kameranın karşısına çıplak halde geçti.

MAHKEME KARARINA KARŞI FARKINDALIK YARATMA AMAÇLI

‘Çıplak oya karşı çıplak ünlüler’ hamlesi, en önemli kararsız eyalet konumundaki Pennsylvania’da bir mahkemenin eyaletin gönderdiği gizlilik zarflarının içine konulmadan sadece posta zarfıyla yollanan oy pusulalarının ‘çıplak oy’, yani geçersiz sayılacağı kararının ardından geldi. Seçim uzmanları, bu yargı kararının Demokrat Parti adayı Joe Biden’a Pennsylvania’yı kaybettirebileceği görüşünde.

Geleneksel olarak Demokrat Parti’yi destekleyen ve baştan beri Trump’a cephe alan Hollywood ünlülerinden bir grup, siyasi tartışmaya girmeksizin, seçmenin posta oylarının geçersiz sayılmaması için yapması gerekenleri anlattıkları bir video çekti. İzleyicinin dikkatini çekmek için de bunu çıplak halde yapma yoluna gitti.

Ünlü kadın komedyen Sarah Silverman, eliyle memelerini kapamış halde:

“Arkamda erkek yok, bunlar benim ellerim. Dürüst olmak gerekirse ellerimi memelerimle kapatmak isterdim, ama durum bu” diye konuştu.

Bir diğer ünlü kadın komedyen ve aynı zamanda Demokrat Parti’nin Senato’daki azınlık lideri Chuck Schumer’in kuzeni Amy Schumer:

“Soyun ve oy ver” dedi.

Borat filmiyle tanınan ve bu rolü canlandırırken giydiği vücudun büyük bölümünü açıkta bırakan ‘müstehcen’ mayoyla hafızalarda yer eden erkek komedyen Sacha Baron Cohen videoda Borat kimliğinin takım elbiseli haliyle boy gösterip:

“Ama Pepsi kutusu gibi ç.k var bende, sorun olur mu” mesajını verdi.

TRUMP ‘TOPLU OY’ KULLANIMINA DA ÖFKELENDİ

ABD’de on milyonlarca seçmenin kullanması beklenen posta oylarıyla ilgili ‘ballot harvesting’ tartışması da yaşanıyor. Zira Cumhuriyetçi Partili Trump, Demokrat Partilileri bu yolla seçimlerde hile yapmakla suçladı.

Posta yoluyla oy kullanan seçmenin oy pusulasını doldurup bir zarfa koymak, zarfın arkasını imzalamak gibi gerekli tüm güvenlik önemlerini yerine getirmesi, böylece seçim yetkililerinin kimin oy kullandığını doğrulayabilmesine imkan vermesinin ardından bir başka kimseye emanet etmesi, bu kişinin de oy pusulasını bir posta merkezine veya seçim merkezine bırakması uygulamasına, ‘ballot harvesting’ deniliyor. Oy toplayanlar da genelde bir partinin kampanya aktivistleri oluyor. Pek çok eyalette yasal olan bu uygulamaya pandemi nedeniyle evde kalması gerekenlerin çoğalmasıyla rağbet arttı. 

ABD’Lİ YOUTUBER’IN ‘BİDEN’A OY VERENE ÇIPLAK FOTOĞRAF ÇAĞRISI SOSYAL MEDYAYI KARIŞTIRDI

ABD’li YouTuber Tana Mongeau, ülkesindeki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın rakibi Joe Biden’a oy verdiğini kanıtlayanlara çıplak fotoğrafını göndereceğini açıkladı.

100 binden fazla mesaj aldığını söyleyen Mongeau’ın YouTube doğrulama rozeti kaldırıldı.

ABD’de kritik başkanlık seçimleri yaklaşırken, bir çok ünlü hayranlarını sosyal medya platformlarından oy vermeye teşvik etmeye çalışıyor. Kylie Jenner, Frank Ocean, ve Billie Eilish gibi isimler sosyal medya hesaplarından sık sık ‘oy ver’ çağrılarında bulunurken, YouTube fenomeni Tana Mongeau, daha ilginç bir yönteme girişti. 

Yaklaşık 5.5 milyon takipçisi bulunan Mongeau, geçen hafta Twitter’dan yaptığı paylaşımda, #BootyForBiden (#Bideniçinçağrı) etiketini kullanarak hayranlarından 3 Kasım’da mevcut ABD Başkanı Trump’ın rakibi Joe Biden için oy vermelerini istedi. 

Mongeau, paylaşımında:

“Bana Biden’a oy verdiğine dair bir kanıt gönderirsen, sana bedavaya bir çıplak göndereceğim” ifadelerini kullandı. 

9

“Değişimi benim kadar isteyen insanları görmek harika. Amerika için neyin doğru olduğunu bilmek için k.çıma ihtiyacın yok, o yüzden OY VER!” diye yazdı. 

https://www.instagram.com/p/CFyIdQGBbHC/?utm_source=ig_web_copy_link

Mongeau, TikTok hesabından yaptığı açıklamada ise, Biden’a oy verdiklerini kanıtlayacağını söyleyen 100.000’den fazla kişiden mesaj aldığını söyledi.

YOUTUBE DOĞRULAMA ROZETİ KALDIRILDI

Mongeau’ın paylaşımlarının ardından YouTube kanalının doğrulama rozetinin kaldırıldığı görüldü. YouTuber’ın başlattığı kampanya nedeniyle ‘oy satın alma’ suçu işlediği tahmin ediliyor. 

​Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne göre, “herhangi bir kişiye oy vermek veya oy kullanmak veya herhangi bir adaya veya herhangi bir adaya karşı oy kullanmak için harcama yapan veya teklifte bulunan kişi” para cezası ve iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Vox’ta yer alan habere göre ise, ABD’de 21 eyalette oy pusulası ile fotoğraf çekmek yasal olsa da en az 16 eyalette ise yasa dışı. 

​Sosyal medya kullanıcılarından bazıları YouTuber’ın bu hareketini desteklerini söylerken bazıları da Mongeau’un suç işlediğini söyledi. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top