GÜNDEM

ÇÜNKÜ GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

‘Helikopterden atılan köylüler’ haberini yapan gazeteci Cemil Uğur da gözaltına alınanlar arasında.

VAN’DA 4 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Van’da Mezopotamya Ajansı Bürosu’na baskın düzenleyen polisler, 4 gazeteciyi gözaltına aldı.

‘Helikopterden atılan köylüler’ haberini yapan gazeteci Cemil Uğur da gözaltına alınanlar arasında.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala gözaltına alındı.

FOTOĞRAF MAKİNESİ VE KAMERALARA EL KONULDU

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre: polisler, gazetecilerin fotoğraf makineleri, kamera ve teknik malzemelerine el koydu. 

Gözaltına alınan gazetecilerden Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Servet Turgut ve Osman Şiban’a işkence yapıldığı ve helikopterden atıldıkları haberini yapmıştı. Servet Turgut 20 gün kaldığı yoğun bakım ünitesinde geçen hafta vefat etmişti. 

DFG’DEN GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN ÇAĞRISI

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, yazılı açıklama yaparak, Van’da 4 gazetecinin gözaltına alınmasını kınadı


Dicle Fırat Gazeteciler Derneği:

“Mezopotamya Ajansı, Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıklarını belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Helikopterden atılan Turgut günlerce kaldığı yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirmişti. Turgut’un taziyesini basan polisler Mezopotamya Ajansı’nı hedef göstermiş, ardından da ajansın sitesine erişim mahkeme kararıyla engellenmişti. Bugün Van’ da yapılan baskın ve gözaltların da bu hedef gösterme halinden bağımsız olmadığı açıktır.”

“GAZETECİLER HEDEF ALINDI”

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği:

“İktidar, bir kez daha yargı eliyle insan haklarına yönelik böylesi büyük bir saldırıyı soruşturmak yerine gerçeği açığa çıkartan gazetecileri hedef almıştır. Bu durum kabul edilemez. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği olarak bir kez daha hakikati açığa çıkarıp tüm dünyaya duyurmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Türkiye tarihi gazetecilere yapılan saldırılarla dolu olduğu kadar tüm bu saldırılar karşısında hakikat yolcularının direnişine de tanıklık etmiştir. Hakikat yolcuları dün olduğu gibi bugün de gerçeği açığa çıkartmaya devam etmiştir.
Bir kez daha bugün gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Çünkü gazetecilik suç değildir.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top