BİLİM & TEKNOLOJİ

MARS YÜZEYİNDE TUZLU GÖLET, VENÜS’TE İLKEL YAŞAM…

Çalışmalarda gök taşları, yıldırımlar ve değişik kimyasal reaksiyonlar gibi biyolojik olmayan olasılıklar değerlendirildi.

MARS YÜZEYİNİN ALTINDA TUZLU GÖLETLER KEŞFEDİLDİ

Yaşam olasılığını artırıyor

Marsın yüzeyinin altında, bilim insanlarının tuzlu su göletleri olabileceğini belirttiği oluşumlar keşfedildi.

Veriler, Mars Express radarından elde edildi.

MARS’IN GÜNEY KUTBUNDA BÜYÜK BİR YER ALTI GÖLÜNÜN YANI SIRA TUZLU SU GÖLETLERİ NİN VAR OLABİLECEĞİ BİLDİRİLDİ.

İtalyan bilim insanları, kızıl gezegeninin güney kutbunda gömülü büyük bir göl olduğuna inandıkları oluşumun keşfinden iki yıl sonra bölgeyi daha kapsamlı inceleme sonucunda elde ettikleri yeni bulguları ‘Nature Astronomy‘ dergisinde yayımladı.

Ekip, Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express yörünge kaşifi radar alıcısının verilerini kullanarak bölgeyi yüzlerce kilometre genişletip inceledi. Araştırmacılar, bir yakasından diğerine mesafenin 20 ila 30 kilometre olduğu ve buzla kaplı yüzeyin bir buçuk kilometre altında yer aldığı hesap edilen tuzlu su gölünün varlığına dair daha fazla kanıt sundu.

Bilim insanları ayrıca büyük gölün çevresinde farklı boyutlarda ve gölden ayrı üç küçük oluşum tespit etti.

Bu oluşumların tuzlu su göletleri olabileceğini belirten Roma Tre Üniversitesinden Sebastian Emanuel Lauro liderliğindeki ekip, Mars Express verisinin yanı sıra Dünya’da güney kutbu ve Kanada arktiğinde gömülü gölleri tespit etmek için kullanılana benzer bir yönteme başvurdu.

Suyun potansiyel varlığı, Mars’ta mikrobiyal yaşam olasılığını artırıyor. Mars’ın güney kutbunda yüzey sıcaklığının eksi 113 derece olduğu ve derinlere indikçe sıcaklığın kademeli olarak arttığı ifade ediliyor.

VENÜS’TE İLKEL YAŞAM OLABİLİR

İngiliz bilim insanları Venüs’ün atmosferinde oksijensiz ortamlarda yaşayan mikroplar tarafından üretilen fosfin gazı keşfetti.

Araştırmayı yöneten Jane Prof. Grea ves:      http://<a name=”isim”>…</a>

“Bu bizim için bir şok oldu.”

Venüs’ün etrafını çeviren bulutlarda canlı mikroorganizmalar olabileceği öne sürüldü.

İngiltere’de Cardiff Üniversitesinden Prof. Jane Greaves liderliğindeki uluslararası bir gök bilimci ekibi, Venüs’ün atmosferinde oksijensiz ortamlarda yaşayan mikroplar tarafından üretilen fosfin gazı keşfetti.

Hidrojen ve fosfor atomlarından oluşan fosfin molekülleri, ilk olarak Hawaii’deki James Clerk Maxwell Teleskopu’yla (JCMT) tespit edildi.

Fosfinin varlığının Şili’deki Büyük Milimetre Teleskopu tarafından doğrulanmasının ardından, uluslararası gök bilimciler ekibi, bunun nereden gelmiş olabileceğini anlamak için bir dizi çalışma yaptı.

Çalışmalarda gök taşları, yıldırımlar ve değişik kimyasal reaksiyonlar gibi biyolojik olmayan olasılıklar değerlendirildi.

Çalışmaların sonunda gezegenin atmosferinde tespit edilen fosfin için yaşamın varlığı dışında bir açıklama olmadığı sonucuna varıldı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Dr. William Bains’in fosfin üretmenin doğal yolları üzerine yaptığı çalışmada, Venüs’ün atmosferinde tespit edilen miktarı üretmenin mikroorganizmalar dışında başka bir yolu olmadığı belirtildi.

‘BU BİZİM İÇİN BİR ŞOK OLDU’

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan araştırmayı yöneten Prof. Greaves:

“Bulutların organizmalarla dolu olması gibi uç senaryoları eleyebileceğimizi sanıyordum ancak Venüs’ün yörüngesinde fosfin olduğuna dair ilk ipuçlarını aldığımızda bu bizim için bir şok oldu” dedi.

İngiltere Kraliyet Astronomi Cemiyeti Başkanı Prof. Emma Bunce, ekibi, çalışmalarından dolayı tebrik ederek: nasılsın

“Dünya’nın ötesinde yaşam olup olmadığı bilimde önemli bir soru. Prof. Jane Greaves ve ekibinin keşfi, bu arayışta ileri doğru atılmış önemli bir adım” dedi.

Bunce, daha fazla çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Dünya’da fosfin, penguenler gibi hayvanların bağırsaklarında veya bataklıklar gibi oksijenin az olduğu ortamlarda yaşayan bakteriler tarafından üretiliyor.

Atmosferin yüzde 96’sı karbondioksitten oluşan Venüs’ün yüzey sıcaklığı 400 dereceği geçiyor. Bu nedenle Venüs’ün yaşama en elverişsiz gezegenlerden biri olduğu değerlendiriliyordu.

VENÜS’TE KEŞFEDİLEN MUHTEMEL YAŞAM BELİRTİSİ 42 YILDIR BİLİNİYOR MU?

Geçen ay bilim insanlarının Venüs’te yaşamın varlığına işaret edebilecek fosfin gazını tespit ettiğini duyurması büyük yankı uyandırmıştı.

Ancak duyurunun hemen ardından yayımlanan bir çalışmada NASA’nın Venüs’teki fosfini 1978’de tespit etmiş ama bunu fark etmemiş olabileceği ortaya çıktı.

FOSFİN DEN VEYA DİĞER FOSFOR BAZLI BİLEŞİKLERİ HİÇ BAHSETMEMİŞTİ

Gezegende fosfin bulunduğuna yönelik haberler yayılmaya başladığında bir grup araştırmacı, 1978’de Venüs’e gönderilen Pioneer 13 isimli uzay aracının verilerinde bu kimyasal gazla ilgili bir iz olup olmadığını merak etti.

O dönemde görevi yürüten bilim insanları, fosfinden veya diğer fosfor bazlı bileşiklerden hiç bahsetmemişti. Ancak bu araştırma ekibi, veriler üzerinde yeniden çalıştı ve fosfor bileşikleriyle fosfin varlığına işaret edebilecek bulgulara ulaştı. 

NASA’nın biyo-kimya uzmanlarından Rakesh Mogul’ün liderlik ettiği ekip, konuyla ilgili şu ifadeleri yazdı:

“Fosfor bileşiklerinin kanıtlarını aramak için Pioneer 13 Nötr Kütle Spektrometresi’nden (LNMS) elde edilen verileri yeniden inceledik. LNMS, Venüs bulutlarındaki farklı irtifalarda nötr gaz kütleleri bulmuştu..

LNMS verilerinin gezegende fosfin varlığını desteklediğini bulduk ama bu fosfinin kökenleri hala bilinmiyor.”

BGR’nin aktardığına göre arXiv’de yayımlanan ve hakem onayından geçmeyi bekleyen araştırma, Pioneer 13’ün yaklaşık 40 yıl önce fosfin varlığını keşfettiği ve bunun fark edilmediğini düşündürdü.

Bu da NASA’nın yıllar boyunca yürüttüğü diğer tarihi görevlerde ne gibi değerli bilgiler saklandığı sorusunu akla getirdi.

İLGİLİ HABER

Duvar – cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top