GÜNDEM

UMARIM TÜRKİYE’YLE MÜZAKERE KARARI ÇIKAR

AB LİDERLER ZİRVESİNDEN TÜRKİYE’ UYARI

Zirvede, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin sürmesi halinde ‘yaptırım uygulanacağı’ dile getirildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen:

“Ankara’nın Akdeniz’deki faaliyetlerinin sürmesi halinde yaptırım uygulanacak. Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var.”

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ilk gününde, Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleri görüşüldü.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen:

“Türkiye’nin Kıbrıs sularında doğalgaz arama çalışmalarında ısrar etmesi durumunda, Avrupa Birliği’nin ambargo uygulayabileceğini söylemeliyim.. Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var..

AB liderleri, Türkiye’nin davranışlarını gözlemleme ve ‘provokasyonların durmaması’ halinde aralık ayında ambargo uygulamaya başlamaya karar verdi.”

‘AB, TÜM SEÇENEKLERİNİ KULLANACAK’

Von der Leyen:

“AB’nin Türkiye’yle olumlu ve yapıcı bir ilişki istediğini, bunun Ankara’nın da çıkarına olacağını vurgulamak isterim..

Ama bu sadece provokasyonlar ve baskılar durunca olur. Ankara’nın bu faaliyetlerini tekrarlaması halinde, AB elindeki tüm enstrümanları ve seçenekleri kullanacak. Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var.”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel:

“Türkiye konusunda zirveden sonraki iki hafta önemli olacak. Türkiye sorununa aralıkta yapılacak zirvede geri dönülecek..

İkili bir stratejimiz vardı, siyasi diyaloğa bir şans verilmesini istediğimizi ifade ettik. Diğer yandan değerlerimiz ve Kıbrıs ve Yunanistan’a destek konusundaki kararlılığımızı gösterdik. Türkiye bizimle daha olumlu bir şekilde angaje olmak isterse, biz de buna hazırız.”

“UMARIM TÜRKİYE’YLE MÜZAKERE KARARI ÇIKAR”

Almanya Başbakanı Anglela Merkel:

“Ankara’ya gerilimi düşürme yolunda devam etmesi çağrısında bulunuyorum. Umarız buradan yine Türkiye’yle müzakere dinamiği ortaya çıkar, hem Kıbrıs ve Yunanistan ile olan sorunlar konusunda hem de Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle sorunları konusunda..

AB-Türkiye ilişkilerinin önemi…Türkiye ile ilişkilerimiz doğal olarak çok karmaşık ve tüm zorluklara rağmen AB’nin Türkiye ile yapıcı ilişkiler kurmasında büyük yarar var.”

MACRON KIBRIS’A DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron:

“AB üyelerinin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile dayanışma göstermesinin müzakere konusu olmaması gerekiyor.”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz:

“Türkiye’ye yaptırımlar da dahil olmak üzere net bir yanıt verilmesi gerekiyor.”

Yunanistan Başbakanı Kiryrakos Miçotakis :

“Kesin olan bir şey var: Türk provokasyonu, tek taraflı eylemler ya da aşırı söylemlerle olsun, daha fazla tolere edilemez.”  

BELARUS’A AMBARGO KARARI

Bu arada, liderler Belarus’a yönelik ambargolar konusunda da uzlaştı. Belarus’a uygulanacak ambargolar ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri AB zirvesinde birbirine bağlı iki konu oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’ye karşı somut önlem alınması konusundaki baskısını sürdürüyor ve istediği adım atılmazsa Belarus’a karşı uygulanacak yaptırımları bloke etmeyi sürdüreceğini söylüyordu.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top