SIYASET

“BAŞKANLIKTAN İSTİFA EDECEĞİM”

“Hâlâ Türkiye’nin Zekeriya Öz’ün pisliğiyle oynamasını isteyenler, bunun herkese bulaşacağını bilmelidir.”

KARS BELEDİYE BAŞKANI AYHAN BİLGEN: BAŞKANLIKTAN İSTİFA EDECEĞİM

6 yıl önceki Kobane eylemleri nedeniyle açılan yeni bir soruşturmada 82 HDP’li siyasetçiyle birlikte gözaltına alınmıştı

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen:

“Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. Başkanlıktan istifa edeceğim.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 yılı ekim ayındaki Kobane eylemlerine yönelik başlattığı soruşturma kapsamında 25 Eylül Cuma günü gözaltına alınan ve dün gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılan HDP’li siyasetçilerin, Ankara TEM’deki sorgusu sürüyor.

Gözaltında zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan ve tedavisinin ardından yeniden Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen siyasetçilerden Ayhan Bilgen, haklarındaki gözaltıyı protesto için Kars Belediye Başkanlığı’ndan istifa edeceğini duyurdu.

DEMOKRASİCİLİK OYNAYACAK YAŞI GEÇTİM’

Ayhan Bilgen:

“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa belediye başkanlığı görevimden istifa edeceğim.”

“5 PARTİ YENİ BİR YÖNETİM OLUŞTURABİLİR”

Ayhan Bilgen:

“Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, belediye başkanlığından daha az önemli değildir.”

“KADIN BAŞKANLA BİR EŞİK AŞILIR”

Ayhan Bilgen:

“Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Kars’ta bir kadın belediye başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı!”

NE OLMUŞTU?

“Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık”

Gözaltına alınan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, avukatları aracılığıyla mesaj gönderdi:

“Kars’ta haksızlığa ve hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2015 yılındaki Kobanê eylemlerine dair başlattığı soruşturma kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen:
 
“Kars’ta haksızlığa ve hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık. Şehri kim yönetirse yönetsin, Kars’ta yaşayanlar bu yoldan geri dönmeyecektir.”

“Yargılandığım dosyalar Zekeriya Öz’e ait”

Gözaltında rahatsızlanan Ayhan Bilgen, tekrar zehirlenmemek için sadece su içeceğini açıkladı.

Bilgen:

“Yargılandığım dosyalar FETÖ’den aranan eski savcı Zekeriya Öz ve ekibine ait. Hâlâ Türkiye’nin Zekeriya Öz’ün pisliğiyle oynamasını isteyenler, bunun herkese bulaşacağını bilmelidir.”

Gözaltında zehirlenmesinin ardından sadece su tükettiği bilgisini veren Bilgen:

“Herkese selamlar. Hem buradaki görevliler hem de hastane personeli üzerlerine düşeni yaptı. Ama buradaki koşullarda aynı gıdaları almak, tedaviye imkan vermeyecektir. Bu nedenle bundan sonra, gözaltında bulunduğum süreç boyunca sadece su alacağım.”

KAYYIM İDDİALARI

Kars Belediyesi’ne kayyım atanacağı iddialarına ilişkin Bilgen:

“Belediyemize kayyum atamayı düşünenler, yüz elli yıl önce Rus Askeri Valisinin Kars ile ilgili hatıralarını okusunlar. Vali şehri yönetemeyince, şura kurmak zorunda kalmıştı.”

”ZEKERİYA ÖZ’ÜN PİSLİĞİ’

Bilgen, bu hafta yargılandığı 3 davanın görülecek duruşmalarla ilgili şunları söyledi:

“Hâlâ Türkiye’nin Zekeriya Öz’ün pisliğiyle oynamasını isteyenler, bunun herkese bulaşacağını bilmelidir. Bu hafta boyunca yargılandığım, tüm dosyaların dinleme ve hazırlıkları Zekeriya Öz ve ekibine aittir.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top