DÜNYA

AZERBAYCAN ERMENİSTAN

Ermenistan: “Hava araçları, Türkiye topraklarındaki Erzurum ve Kars’ın yakınındaki E7-T hava komuta noktasından uzaktan kontrol ediliyor.”

“ERZURUM VE KARS KENTLERİNİN YAKINLARINDAKİ TÜRK KOMUTA MERKEZİ…”

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede 27 Eylül pazar günü sabahın erken saatlerinde gerilim yeniden tırmanmıştı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı:

“Azerbaycan, Karabağ’a yönelik harekatın hava kontrolünü Türk Hava Kuvvetleri’ne devrettiği.”

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan, Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik harekatın hava kontrolünü Türk Hava Kuvvetleri’ne devrettiğini iddia etti.

Ovannisyan:

“Türkiye ve Azerbaycan’a ait uçakların bugün yaptıkları uçuşlar, Türkiye topraklarında bulunan Erzurum ve Kars kentlerinin yakınlarındaki Türk komuta merkezi (Havadan İhbar Kontrol Uçağı) E7-T tarafından kontrol edildi..

Türk Hava Kuvvetleri komutanlarının bu uçakta bulunmaları mümkün.”

AYNI KONUDA BİR İDDİA DA ERMENİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ ŞUŞAN STEPANYAN’DAN GELDİ

Stepanyan:

“Bugün saat 10.00’dan itibaren Kürdemir’den kalkan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 jetleri, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-25 uçakları, Türk ‘Bayraktar’ insansız hava araçları (İHA) Karabağ’ın Hadrut ve Martuni kentlerine yüksek irtifadan füze ve bomba saldırısı gerçekleştirdi. Azerbaycan, Karabağ’a yönelik hava harekatının kontrolünü Türk Hava Kuvvetleri’ne devretti..

Hava araçları, Türkiye topraklarındaki Erzurum ve Kars’ın yakınındaki E7-T hava komuta noktasından uzaktan kontrol ediliyor. Türk Hava Kuvvetleri komutanlarının bu uçakta bulunmaları mümkün” iddiasında bulundu. Hadrut sınırından belli bir derinlikte Azerbaycan’a ait saldırı jetlerinin açtıkları ateşi yönlendiren bir İHA komuta noktası olduğunu savunan sözcü, “Bu bilgiler Ermeni hava savunma kuvvetleri ve birleşik havacılık komuta merkezi tarafından saptanıyor. Yakında objektif gözlem materyallerini sağlayacağız.”

KARABAĞ’DA GERİLİM GEÇEN PAZAR YENİDEN TIRMANMIŞTI

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede 27 Eylül pazar günü sabahın erken saatlerinde gerilim yeniden tırmanmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun dün sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirilmişti.

Ermenistan ise Azerbaycan’ın ‘hava ve füze saldırılarına’ karşılık verilerek helikopter, İHA ve tankların vurulduğunu, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan’ın saldırılarına karşılık verildiğini, Ermeni uçaksavar sistemlerinin imha edildiğini duyurmuştu.

Aralarında Rusya ve Fransa’nın da bulunduğu bazı devletler, tarafları itidalli olmaya çağırdı. Türkiye ise Azerbaycan’a talep ettiği her türlü desteği sağlayacağını açıkladı.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

İLGİLİ HABER

SPUTNİK

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top