SAĞLIK

90 DAKİKALIK BİR FUTBOL MAÇI SÜRESİNDE DÜNYA GENELİNDE 340 KİŞİ CORONA VİRÜSÜ NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

Türkiye, resmi verilere göre 8,062 can kaybıyla dünya genelinde 22. sırada bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜ SALGININA BAĞLI ÖLÜMLER, ŞU ANDA DÜNYADA HER YIL SITMADAN YAŞANAN ÖLÜMLERİ İKİ KAT AŞMIŞ OLDU.

Corona virüsü kaynaklı ölümlerin 500 binden bir milyona ulaşması sadece 3 ay sürdü.

Uzmanlar, 1 milyonu geçen ölüm sayısının aslında gerçek rakamı yansıtmadığı konusunda endişeli.

Geçtiğimiz yılın son haftalarında Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan Corona virüsü salgınında dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı resmi verilere göre 1 milyonu geçti.

Salgın, tüm dünyada bir milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken ekonomiden eğitime, sosyal hayattan iş yaşantısına kadar birçok alana da darbe vurdu.

Corona virüsü salgınına bağlı ölümler, şu anda dünyada her yıl sıtmadan yaşanan ölümleri iki kat aşmış oldu. Salgında son haftalarda bazı ülkelerde can kayıplarında artışlar görülmeye başladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı açıklamada:

“Dünyamız üzüntü verici bir dönüm noktasına ulaştı. Bu, insanın zihnini uyuşturan bir rakam. Ancak bunun bir sayı değil kaybedilen insanlar olduğunu asla unutmamalıyız. Hayatlarını kaybedenler babalarımız, annelerimiz, eşlerimiz, kocalarımız, kardeşlerimiz, abilerimiz, arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızdı.”

Corona virüsü kaynaklı ölümlerin 500 binden bir milyona ulaşması sadece 3 ay sürdü. Salgın kaynaklı ilk ölüm Ocak ayının başlarında Çin’de görülmüştü.

Reuters haber ajansının verileri ve hesaplamalarına göre dünya genelinde her 24 saatte Corona virüsü salgını nedeniyle 5,400’den fazla kişi hayatını kaybediyor. Bu da saatte 226, her 16 saniyede de bir kişinin öldüğü anlamına geliyor. Yani 90 dakikalık bir futbol maçı süresinde dünya genelinde 340 kişi Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybediyor.

Uzmanlar, 1 milyonu geçen ölüm sayısının aslında gerçek rakamı yansıtmadığı konusunda endişeli. Bazı ülkelerde, açıklanan verilerin güvenliğine ve ölümlerin Corona virüsü kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesinde yaşanan aksaklıklara dikkat çekiliyor.

Dünya üzerinde Corona virüsü salgını kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 45’i ABD, Brezilya ve Hindistan’da kaydedildi. Bu üç ülkede de şu an karantina kuralları uygulanmadığına dikkat çekiliyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, yaptığı açıklamada, ABD’de vaka sayılarının daha da artmasının beklendiğini belirtti. ABD’de bugüne kadar 7 milyon 180 bin Corona virüsü vakası tespit edilmiş durumda.

Hindistan, bir günde toplam 87 bin 500 yeni vakayla dünyada bu konuda rekorun sahibi. Mevcut artış devam ederse bir süre sonra vaka sayısında Hindistan’ın ABD’yi geride bırakması bekleniyor. Hindistan’da bugüne kadar yaşanan can kaybı sayısı, 96 bin 318 kişi.

Dünya üzerinde Corona virüsü kaynaklı can kayıplarının yüzde 25’i Avrupa ülkelerinde görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşan kış aylarıyla birlikte salgının Avrupa’da daha da hız kazanacağı uyarısında bulunuyor.

Türkiye, resmi verilere göre 8,062 can kaybıyla dünya genelinde 22. sırada bulunuyor.

Ancak başta Türk Tabipleri Birliği olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partileri, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka ve can kaybı sayılarının gerçek rakamların çok altında olduğunu iddia ediyor.

İLGİLİ HABER

Amerikanınsesi-

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: