SAĞLIK

CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDE İLK KORONA AŞISI YAPILDI

Aralarında sağlık çalışanlarının da olduğu 400 gönüllüye, aşının ilk dozu yapılıyor.

ÇİN’DE KORONA VİRÜSÜ HASTALIĞINA KARŞI GELİŞTİRİLEN AŞININ FAZ 3 ÇALIŞMALARINA CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDE BUGÜN BAŞLANDI.

Aralarında sağlık çalışanlarının da olduğu 400 gönüllüye, aşının ilk dozu yapılıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak:

“Korona virüsü salgınına karşı yürütülen aşı çalışmalarında artık sona gelindi..

FAZ 3 çalışmalarından olumlu sonuç alınması halinde aralık ya da ocak ayı gibi tüm dünyada aşılamaların başladığı bir sürece girilecek.”

ÇİN’DE GELİŞTİRİLEN AŞININ FAZ 1 VE FAZ 2 AŞAMALARININ BAŞARILI OLMASININ ARDINDAN, FAZ 3 ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA İLK AŞI YAPILDI

Aşı, Türkiye’de ilk olarak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hasta bakıcı olarak çalışan 53 yaşındaki Asım Baştürk’e yapıldı. 

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen:

“Pandemi ile mücadelede umutları yeşerten FAZ 3 çalışmalarına başladık..

Pandeminin başlangıcından bu yana Cerrahpaşa’ya 335 bin hasta gelmiş, bunlardan 27 bin tanesi korona virüsü nedeniyle müracaat etmiş, bu süreçte 77 bin test yaptık. Bugün bu mücadelenin bir farklı cephesi olan aşı çalışmalarına başlıyoruz.”

PANDEMİNİN SONLANMASI İÇİN İKİ ETKEN VARCerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak:

“Pandeminin sonlanabilmesi için iki etken olduğunu söyleyebilirim. Birisi, toplumdaki koruyucu ankitorun yüzde 50’nin üzerinde çıkması; ikincisi ise aşı çalışmaları..

Aşı çalışmaları, umut vadeden çalışmalar. Dünyada 230’un üzerinde aşı çalışması devam ediyor. 30 tanesi klinik çalışmalara geçmiştir. Çalışmaların sonucunda aşının etkinliği gösterilirse aralık ya da ocak ayı gibi tüm dünyada aşılamaların başladığı bir sürece gireceğiz.”

‘ÇALIŞMALARDAN UMUTLUYUZ’

Prof. Dr. Fehmi Tabak:

“Dünyanın farklı yerlerinde farklı ırklar üzerinde de FAZ 3 aşı çalışmalarının sürdüğünü belirtmeliyim..

İlk gönüllümüze aşımızı gerçekleştireceğiz. Genellikle kabul edilen Yüzde 50’nin üzerinde etkinlik varsa, o aşı onay alır anlamına gelir. Umutlu muyuz? Evet. Çünkü hastalarımızın yüzde 97’si iyileşmekte. Demek ki immün sistem bu işi kontrol altına almakta. Zaten yüzde 80’i ufak tefek belirtilerle geçirmekte. 10’uncu gün civarında yakınmaların başladığı bulaştırıcılığı ortadan kalkmakta. Hastalığa yakalananlardan çok az sayıda kişi 2’nci kez hastalığa yakalanması söz konusu. Koruyucu antikorlar bu işi kolaylaştırmakta. Sevindirici tarafından biri tüm aşı çalışmalarında FAZ 1 ve FAZ 2 başarılı geçtiği için FAZ 3’e erişilmiştir.”

Daha güvenli aşılar bulunana kadar çalışmaların devam edeceğini söyleyen Tabak, genel verilere göre ocak ya da şubat aylarında genel aşılanmalara başlanabileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top