DÜNYA

TÜRKİYE’YE ‘TERÖR SUÇLAMASI

“Türkiye, ‘Türk işgaline direnen çok sayıda köyün suyunu pandemiye rağmen kesti. Bu durum ‘savaş suçu ve insanlığa karşı suç’ teşkil ediyor..”

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI VELİD MUALLİM’DEN TÜRKİYE’YE ‘TERÖR SUÇLAMASI

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, BM Genel Kurulu’nda Türkiye ve ABD’ye sert eleştiriler yöneltti.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim:

“Türkiye, ülkemde ve bölgede terörün ana destekçilerinden biri. ABD’yi de, ‘Suriye halkını George Floyd gibi boğmaya çalışmakla’ suçluyor um. “

Türkiye’nin BM temsilciliği Muallim’e tepki gösterdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, korona virüsü salgını nedeniyle sanal ortamda düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuştu. Muallim, önceden kaydedilen konuşmasında geçmişe kıyasla çok daha sert bir dil kullanarak Türkiye’nin dış politikasına sert eleştiriler yöneltti. Suriyeli bakan Türkiye’yi ‘Suriye ve bölgedeki terörün ana destekçilerinden biri’ olarak niteledi.

‘KÖYLERİN SUYU KESİLDİ’

Muallim:

“Türkiye, ‘Türk işgaline direnen çok sayıda köyün suyunu pandemiye rağmen kesti. Bu durum ‘savaş suçu ve insanlığa karşı suç’ teşkil ediyor..

Türkiye’yi ‘Suriye’den Libya’ya terörist ve paralı asker taşımak’, ‘Irak’ın egemenliğini ihlal etmek’, ‘Suriyeli sığınmacıları Avrupa’ya karşı pazarlık kozu olarak kullanmak’ ve ‘Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları üzerinde güç kullanarak hak iddia etmekle’ suçluyorum..

Türkiye uluslararası hukuka göre haydut bir rejim haline geldi. Tüm bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atıyor ve durdurulması gerekiyor.”

‘İŞGALE SON VERİLECEK’

Muallim:

“Suriye topraklarındaki Türk ve Amerikan askerleri…Suriye hükümeti uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yolları kullanarak işgale son vermek için ne gerekiyorsa yapacaktır..

Suriye Demokratik Güçleri (SDG)… Bu güçlerin doğrudan kendilerinin attığı veya terörist unsurları, ayrılıkçı milisleri veya yapay, gayrımeşru varlıkları aracılığıyla attıkları adımlar hükümsüzdür, hiçbir yasal etkisi yoktur.”

SEZAR YASASI’NA SERT TEPKİ

Muallim:

“ABD’nin yeni yaptırımlar içeren Sezar yasası… Sivilleri koruma adı altında çıkarılan bu yaptırımların pandemi zamanında Suriye’ye ilaç ve ekipman gönderilmesini engellediğini belirtmeliyim. Yasayı ‘Suriyelilerin, tıpkı George Floyd gibi boğulması girişimi’ olarak nitelendiriyorum.”

TÜRKİYE’NİN BM TEMSİLCİLİĞİ: UTANÇ VERİCİ

Muallim’in suçlamaları, Türkiye’nin BM’deki temsilciğinin tepkisini çekti.

Açıklamada, “Suriye rejiminin gülünç suçlamalarla dolu, hayalperest ifadelerinin tümden reddedildiği” belirtildi.

AP ajansına isim vermeden konuşan bir Türk temsilciliği yetkilisi:

“Meşruiyetini uzun zaman önce kaybetmiş olan katil Suriye rejiminin BM Genel Kurulu’nu gerçekleri saptırmak için kötüye kullanmaya devam etmesi utanç verici ve kabul edilemez..

Suriye’nin işlediği insanlığa karşı suçlar, uluslararası insancıl hukuk ihlalleri ve savaş suçları sayısız BM raporuyla belgelenmiştir.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: