DÜNYA

DAĞLIK KARABAĞ’DA GERİLİM TIRMANDI

“Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a saldırılar düzenlemeye başladığını belirtmeliyim..”

ERMENİSTAN-AZERBAYCAN CEPHE HATTINDA ÇATIŞMALAR BAŞLADI

Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama:

“Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı..

Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralılar oldu. Bu bölgelerde sivil altyapı da ciddi şekilde hasar gördü..

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildi. Azerbaycan ordusu da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulundu.”

AZERBAYCAN KARŞI SALDIRI BAŞLATTI

Ermeni güçlerinin, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama:

“Azerbaycan ordusu komutanlığı, sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdi..

Kara birlikleri, tank birimleri, füze ve topçu birlikleri, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha etti..

Cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemi de imha edildi..

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopteri Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldü, mürettebat hayatta.”

TÜRKİYE SINIRINDA TANSİYON YÜKSELDİ…

Yıllardır gerilimin yüksek olduğu Azerbaycan-Ermenistan hattında bu sabaha karşı yine tansiyon arttı.

SARAY’DAN KINAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

“Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye bu saldırılar

Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye’nin tam desteğine sahiptir.”

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GERİLİMİ

Bölgede hafta başından beri tansiyon yüksek. Çatışmalar yeniden alevlenirken, Azerbaycan ordusu tatbikatları yoğunlaştırmıştı.

21 Eylül’de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait İHA’yı vurarak düşürmüştü.

DAĞLIK KARABAĞ’DA GERİLİM TIRMANDI: AZERİ TARAFINDA KAYIPLAR VAR, ERMENİSTAN’IN 12 UÇAKSAVAR SİSTEMİ İMHA EDİLDİ

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a ait 2 helikopter ile 3 İHA’yı vurduklarını, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da: Ermenistan’ın saldırılarına karşılık verildiğini, 12 Ermeni uçaksavar sisteminin imha edildiğini duyurdu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan: Dağlık Karabağ’a hava ve füze saldırıları düzenlendi. Verilen 0karşılıkta Azerbaycan’a ait 2 helikopter ile 3 İHA’nın vuruldu, 3 tank imha edildi ve hayatını kaybeden Azeri askerler olduğunu kaydetti.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN İLE ŞİDDETLİ ÇATIŞMADA 1 ASKERİN ÖLDÜĞÜNÜ BİLDİRDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile sınırda yeniden şiddetlenen çatışmada bir askeri kaybettikleri belirtti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vagif Dargahlı:

“16 Temmuz saat 5.45’ten (TSİ 4.45) itibaren Azerbaycan-Ermenistan sınırında, Tovuz yönünde aktif askeri operasyonlar yürütülüyor. Halen devam eden çatışmalarda, birliklerimizin isabetli vuruşlarıyla düşman tarafın yaklaşık 20 askeri, bir zırhlı aracı, bir elektronik koruma aracı, askeri karakollar ve bir müstahkem mevki imha edildi..

Çatışma sırasında bir askerimiz er Nazim Afgan oğlu İsmailov hayatını kaybetti.”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan:

“Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a saldırılar düzenlemeye başladığını belirtmeliyim..

Savunma yapan ordumuz saldırıya başarıyla karşılık veriyor.
Durum hızlı şekilde değişiyor, gerektiğinde açıklama yapılacak.” 

‘BÜYÜK ÇAPLI SİLAHLAR, TOP VE HAVANLARLA ATEŞ AÇILDI’

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın cephe hattı boyunca geniş çaplı saldırı düzenlediğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

‘SİVİL CAN KAYIPLARI VAR

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

AZERBAYCAN’IN EYLEMLERİ ÖNCEDEN PLANLANMIŞ

 Stepanyan:

 “Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ‘karşı saldırıya’ başladıklarını açıkladı. Bu, Bakü’nün daha önceden planlanmış eylemler gerçekleştireceğini ortaya koyuyor. Temel bilgilere sahip her asker, karşı saldırı operasyonu planlamanın haftalar süreceğini bilir. Gerilimin tırmandığına dair resmi açıklamadan dakikalar sonra Azeri ve Türk medyası cepheden haber geçmeye başladı. Bu durum, Azerbaycan’ın provokasyonunun önceden planlandığını gösteriyor.” 

Bölgede hafta başından beri tansiyon yüksek. Çatışmalar yeniden alevlenirken, Azerbaycan ordusu tatbikatları yoğunlaştırmıştı.

21 Eylül’de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker ölmüş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait İHA’yı vurarak düşürmüştü.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

ERMENİSTAN İLE AZERBAYCAN ARASINDA ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI.

Her iki ülke yaptıkları açıklamalarla Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardan birbirini sorumlu tuttu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı saldırıyı başlatanın Azerbaycan ordusu olduğunu, Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert de dahil olmak üzere sivil yerleşimlerin hedef alındığını açıkladı. Bakanlık, verecekleri yanıtın orantılı olacağını ve bütün sorumluluğun Azerbaycan’ın askeri ve sivil liderliğine ait olduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet- odatv – sputnik – soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top