SIYASET

KAYBETTİKÇE SALDIRIYORLAR, SALDIRDIKÇA DAHA FAZLA KAYBEDİYORLAR!

“6-8 Ekim eylemlerinin sorumlusu, partimiz asla değildir. Tam tersine o dönem uyguladıkları politikalarla, IŞİD’in saldırılarını müjdeler gibi duyuran ve ardından sokakta saldırıların yaygınlaştırmasını, şiddetin yaygınlaşmasına zemin hazırlayan siyasi iktidardır..”

‘KOBANÊ SORUŞTURMASI ’

“Yargı iktidarın sopası haline geldi”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Partimize yönelik operasyon..

İktidarın en büyük korkusu HDP’nin mücadelesi..

Yargı iktidarın sopası haline geldi.Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar.”

KİM NE SÖYLEDİ?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu:

“Size herkesin bildiği bir sır vereyim mi? İlk seçimde gidiyorlar göreceksiniz”

Nikahı sonrası Cumhurbaşkanlığına giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturmayla ilgili yaptığı paylaşımda Canan Kaftancıoglu:

“Vah garibim saraya gidince balayına gidememiş anlaşılan. Helikopter mahzun, oteller mahzun… Gözaltına alınan HDP’liler mi? amaaan onlar teferruat, ‘adam balayına gidememiş siz neyi gündeme getiriyorsunuz?’ derler adama.. derler mi derler.”

Kaftancıoğlu:

“Devlet’e bağlı bağımsız ve tarafsız Türk yargısına güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz? Beyler, bayanlar ayıp olmuyor mu?.”

CHP İl Başkanı, son olarak yaptığı paylaşımda:

“Size herkesin bildiği bir sır vereyim mi? #İlkSeçimdeGidiyorlar göreceksiniz.” dedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

“Muhalefete yönelik bu tür saldırı ve operasyonlar, iktidarın her alandaki sıkışmışlığıyla bağlantılı…”

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci:

“HDP’ye yönelik operasyonla ilgili..

Terör hepimizin kırmızı çizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız..

Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz..

Soruyoruz? Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Katil Öcalan’ın mektubundan medet umanlar, Öcalan’ın kardeşini devletin televizyonuna çıkaranların hesap vermediği bir Türkiye’de bu operasyonun haklılığına nasıl inanalım? Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kobanê olayları sırasında Başbakanlık görevindeydi. HDP’nin o dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olaylardan bir gece önce ve parti olarak çağrı yapmadan önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 10 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Şu anda insanlar sokağa çıktı dedim, her tarafta sokağa çıkıyor insanlar, durum çok kritik ve lütfen bu gece müdahale edelim, ne olur bu gece ne yapılacaksa bir birimize yardım edelim ve sınır kapısı IŞİD’in eline geçmeden gerekli desteği sunalım dedim. Sayın Başbakan bunu inkar edemez her halde bütün ricalarıma ısrarlarıma rağmen durumu anlamakta uzak, oyalamacı, ciddiyetsiz bir tavır durum sergiledi” demişti.

Davutoğlu ise “6-7 Ekim olaylarında yaptıkları şey, bir isyan davetiydi” ifadelerini kullanmıştı

PARTİNİN GENEL MERKEZİ’NDE BASIN TOPLANTISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Kobanê soruşturması’ kapsamında, aralarında 2014 yılında partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ilişkin partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Sancar’ın açıklamaları şöyle:

“Yapılan operasyonlarla Kars Belediyesi Eşbaşkanımız Ayhan Bilgen, eski vekillerimizden Sırrı Süreyya Önder ve çok sayıda eski milletvekilimiz gözaltına alınmıştır..

Bu planlanmıştır. Yargı uzun süredir olduğu gibi burada da iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır..

Bahçeli’nin her söylediğini talimat olarak uygulayan, serbest bırakılmak istediği kişiyi serbest bırakan, iktidarın tutuklanması gerektiğini belirttiği kişileri, ertesi gün rehin alan bir yargıdır. Buna evrensel anlamda yargı demek elbette mümkün değildir. Ortada iktidar sopası işlemi gören bir aygıt vardır.”

‘6-8 EKİM OLAYLARININ SORUMLUSU PARTİMİZ DEĞİLDİR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Bu operasyonlar 6-8 Ekim olayları bahane edilerek yürütülmüştür. 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir. 6 yıldır uğraşmalarına rağmen bu olaylarda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil ortaya koyamadılar. Hiçbir makul inandırıcı gerekçe ortaya koymamışlardır..

6-8 Ekim eylemlerinin sorumlusu, partimiz asla değildir. Tam tersine o dönem uyguladıkları politikalarla, IŞİD’in saldırılarını müjdeler gibi duyuran ve ardından sokakta saldırıların yaygınlaştırmasını, şiddetin yaygınlaşmasına zemin hazırlayan siyasi iktidardır..

O dönem hem Kobanê’de yaşananlara karşı izlediği tutum hem de IŞİD saldırılarına gösterilen tepkilere, yöneltilen saldırılar, 6-8 Ekim olaylarından iktidarın sorumlu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.”

7 HAZİRAN HEZİMETİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“7 Haziran seçimlerini hezimetini unutamayanlar, o seçimde iktidarı kaybedenler, bunun sorumlusu olarak gördükleri partimize karşı her türlü karalama kampanyasıyla sistematik bir saldırıya başladı. Bu saldırıların da içinde yer aldığı politikaları, darbe planlarıyla adlandırmıştık ve çeşitli uygulamalarla kademe kademe hayata geçirileceğini söylemişti.

Bizim söylediğimiz gibi oldu, iktidar 7 Haziran seçimlerini geçersiz kıldı. Kaos ortamının yaşandığı bir zamanda seçimlerin yenilenmesi sürecini başlattı. Ardından dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla büyük siyasi soykırım operasyonu gerçekleştirdiler. Eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil olmak üzere çok sayıda milletvekili arkadaşımız gözaltına alındı..

Çeşitli zamanlarda saldırılar devam etti. Ama HDP diz çökmedi, HDP mücadeleden vazgeçmedi, tam tersine kararlığını yükseltti. Cesaretli mücadelesini daha da güçlendirdi. Bu kararlı mücadele de iktidarın en büyük korkusudur. Çünkü iktidar biliyor ki kendisine kaybettirecek esas aktör HDP’dir, güçlü halk desteği ve kararlılığıdır. İktidar haksız değil, HDP’den korkmakta haksız değil, çünkü bir seçimde daha yeniden yenilgiyi HDP tattırmıştır. Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar.” 

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: