GÜNDEM

“KÜRDE ZULMETMEK SERBEST”

Gözaltına alındıktan sonra işkence gören ve helikopterden atıldıkları belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili Van’a heyet gönderen HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a tepki gösterdi.

“BU İŞKENCEYİ YENİ JİTEM’İNİZ Mİ YAPTI?”

HDP heyeti Van’da

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç:

“Osman Şiban ve Servet Turgut’un durumuna ilişkin..

Süleyman Soylu ve Hulusi Akar’a soruyorum: Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?”

Gözaltına alındıktan sonra işkence gören ve helikopterden atıldıkları belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili Van’a heyet gönderen HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a tepki gösterdi.

Heyette yer alan HDP Gurup Başkanvekili Saruhan Oluç, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, PM üyeleri, MYK üyeleri, HDP, DBP, İnsan ve Özgürlükler Partisi il yöneticileri hastane önünde polis ablukası altında basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı gazetecilerin takip etmesi polis tarafından engellendi.

‘AÇIK ŞEKİLDE İŞKENCE YAPILMIŞ’

HDP Gurup Başkanvekili Saruhan Oluç:

“Yapılan işkencenin peşini bırakmayacağız..

Van valisi yaptığı açıklamada iki yurttaşın usulüne uygun şekilde gözaltına alındığını söylüyor. Yani vücut travması, çok sayıda kırık, iç kanama, beyin kanaması, kafa travması, bir diğerinde ise hafıza kaybı yaşanmış. Ama valilik usulüne uygun alındığını söyleyerek olayı gizlemeye çalışıyor..

Hayır, bu insanlar usule uygun bir şekilde alınmamışlar. Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış..

Van valisinin görevi yapılan işkenceyi gizlemek değil, yapılmış olan bu işkenceyi ve insanlık suçunu açığa çıkarmaktır. Bunu yapmış olanların, bunun emrini vermiş olanların hukuken soruşturmaya uğramalarını sağlamaktır. Ama Van valisi olayı örtmeye çalışıyor..

Buradan soruyoruz; Bu işkencenin emrini kim verdi ve kim uyguladı? Bu işkence emrini kimler örtbas etmeye çalışıyor?

Süleyman Soylu’ya soruyoruz; İçişleri Bakanlığı mı sorumludur? Hulusi Akar’a soruyoruz; Milli Savunma Bakanlığı mı sorumludur? Özel hareket mı yaptı bu işkenceyi? Emniyet güçleri mi yaptı? Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz.”

‘KÜRDE ZULMETMEK SERBEST’

HDP Gurup Başkanvekili Saruhan Oluç:

“Kürde zulmetmek serbest ve Kürde zulmedene hiçbir şey yapılmıyor. Hatta bunlar ödüllendiriliyor, cezasızlık uygulanıyor. Kürde zulmederek cezasızlık uygulayan ister kolluk olsun, ister özel hareket olsun isterse de özel odaklar olsun onlar ödüllendiriliyor..

Yani Kürt, bu ülkede hakka, hukuka sahip değil gibi davranılıyor. Bu ülkenin insanı, yurttaşı değil gibi davranılıyor..

Burada basın açıklaması yapmamız bile engelleniyor. Neden? Çünkü bu iktidar firavunlaştı ve zulümle ayakta duruyor. Bu zülüm karşısında herkesin boyun eğmesini, diz çökmesini istiyor. Biz buna boyun eğmeyeceğiz ve bu zulmün karşısında diz çözmeyeceğiz. Ne Kürt halkı ne Türkiye’deki demokrasi güçleri ne HDP bu zulmün karşısında boyun eğmeyecektir. Bunu vali de bilecek bu iktidar da bilecek, yürütme organı da bilecek..

Siz işkenceyi alışkanlık haline getirdiniz. İşkenceye sıfır tolerans ama işkenceciye sıfır ceza uyguluyorsunuz. Bu iktidardan merhamet ve anlayış dilenmiyoruz. Bu iktidarın baskıları karşısında, zulmü karşısında demokratik direnişimizi sürdürüyoruz.”

NE OLMUŞTU ?

İki köylü için işkence iddiası

Biri yoğun bakımda, birinin hafızası yok

Van’da tarlalarında çalışırken askerler tarafından gözaltına alındıkları belirtilen iki köylü 13 Eylül’de yine askerler tarafından hastaneye getirildi. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın ‘helikopterden atılmış olabileceklerini’ gündeme getirdiği iki köylüden biri yoğun bakıma alınırken diğerinin hafıza kaybı yaşadığı anlaşıldı.

Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül günü gözaltına alındıkları belirtilen ve iki gün sonra hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan köylülerden 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) hayati riskinin sürdüğü öğrenildi. Turgut’un yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

8 çocuk babası Osman Şiban (50) ise bugün servise alındı.  Şiban’ın gözlerinin kanlı ve morluklar içinde olduğu görüldü. Hafıza kaybı yaşadığı belirtilen Şiban’ın, kendisine gelemediği için olayın nasıl gerçekleştiğini anlatamadığı belirtiliyor.

Ayrıca Şiban için askerler tarafından götürüldüğü özel bir hastanede darp raporu hazırlandığı belirtildi. Bu raporda, ‘genel durumu’ bölümüne ‘orta kötü’ kaydı düşüldü. Raporda, Şiban’ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirtilirken kanlı kustuğu da yer aldı. Şiban, bu rapora göre yoğun bakım ihtiyacı olduğundan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Turgut’un darp raporunda ise, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı.

VEKİL SARISAÇ’TAN HELİKOPTER İDDİASI

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç:

“Ailelerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde, arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar”

Helikopterden atıldığı iddia edilen köylüler Soylu’ya soruldu

Van Çatak’da helikopterden atıldıkları iddia edilen 2 köylü hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu da iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu.

HDP Van Milletvekili Tayip Temel, Van Çatak’da Osman Şiban ve Servet Turgut adlı iki köylünün helikopterden atıldığına dair iddialarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tayip Temel:

“Bu dehşet verici olayın kamuoyu nezdinde bir an önce açıklığa kavuşturulmaya ihtiyacı vardır..
11 Eylül 2020 tarihinde Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları iddia edilmekteydi. 20.09.2020 tarihinde Osman Şiban’ın hastane epikriz raporuna ulaşıldığı bilgisi basına yansımıştır. Rapora göre Osman Şiban’ın ‘yüksekten düşme’ şikayetiyle acil servise getirildiği kaydedilmiştir. Raporda Şiban’ın ‘helikopterden düşme sonrası acil servise getirildiği’ bilgisi yer almaktadır. Servet Turgut için hazırlanan raporda ise ‘isimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta.’ notu yer almaktadır. Böylece rapor, her iki yurttaşın ‘helikopterden atıldılar’ iddiasını güçlendirmektedir. Yaşanan bu dehşet verici olayın kamuoyu nezdinde bir an önce açıklığa kavuşturulmaya ihtiyacı vardır.”

Temel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu:

1. Osman Şiban ve Servet Turgut adlı yurttaşlar gözaltına alınmışlar mıdır? Gözaltına alınmışlarsa nereye götürülmüşlerdir?
2. Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldıkları iddiası doğru mudur? Söz konusu iddia doğru ise Osman Şiban ve Servet Turgut’u helikopterden atan şahıs/şahıslar kimlerdir? Bu şahıs/şahıslar hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
3. Osman Şiban ve Servet Turgut Van Eğitim ve Araştırma hastanesine kim ya da kimler tarafından getirilmişlerdir?
4. Söz konusu iddia doğru ise işkencenin bir insanlık suçu olması hasebiyle Osman Şiban ve Servet Turgut adlı sivil yurttaşlara işkence yapılarak helikopterden atılmaları iddiasına ilişkin açıklamayı kamuoyuna ne zaman yapacaksınız?
5. 2001-2020 yılları arasında kaç sivil yurttaşa işkence yapıldığı hastane raporu ile belgelenmiştir?

‘MUSTAFA YENEROĞLU: İDDİALAR DOĞRU MU?’

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu:

“11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından gözaltına alınıp helikopterden atıldığı iddia edilen Osman Şiban ve Servet Turgut’u Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a soruyorum..

Osman Şiban ve Servet Turgut isimli vatandaşlarımız, bölge halkının tanıklığı altında askeri helikoptere bindirilmiş, iki gün boyunca kendilerinden haber alınamamıştır. Akabinde bir özel hastanede ortaya çıkan vatandaşlarımıza ‘yüksekten düşme’ teşhisi konulmuş ancak daha sonra Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüklerinde Osman Şiban’a ait hasta epikrizinde ‘helikopterden düşme’ şeklinde kayıt girilmişti..

Darp izine rastlandığından, vatandaşlarımıza yönelik darp ve işkence yapıldığına ilişkin kuvvetli şüphe bulunmaktadır.”

Yeneroğlu’nun Bakan Akar’a yönelttiği sorular şöyle:

-Osman Şiban ve Servet Turgut isimli vatandaşlarımız, askeri helikoptere hangi gerekçe ile bindirilmişlerdi? Haklarında herhangi bir soruşturma ve gözaltı kararı var mıdır?

-Vatandaşlarımız hastaneye kim tarafından götürülmüştür?

-Vatandaşlarımızı hastaneye götüren kişiler neden “helikopterden düşme” şeklinde bir beyan ile kayıt yaptırmışlardır?

-Vatandaşlarımızın helikopterden atılma iddiaları doğru mudur?

-Vatandaşlarımız hakkında darp ve işkence yapıldığı iddiaları doğru mudur?

-Söz konusu olayla ilgili olarak, Bakanlığınız nezdindi herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

VALİLİKTEN HELİKOPTERDEN ATILMA İDDİASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Adli ve idari soruşturma başlatıldı

Van Valiliği, Çatak’da Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldığına dair iddialar hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada:

“İddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatıldı..

Andiçen Mahallesi Sürik mezrası kırsalında 11 Eylül’de gerçekleştirilen operasyonun ardından bölgede gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen 1 şahsın (S.T.) bulunduğu tespit edilmiş, şahsın ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.”

Osman Şiban’ın da yardım ve yataklık şüphesiyle aynı gün bölgede “usulüne uygun olarak muhafaza altına alındığı” belirtilen açıklamada, gözaltı işlemleri için köylülerin harekat bölgesinden helikopterle alınarak, Van İl Jandarma Komutanlığı’na getirildiği, ardından da hazırda bekleyen ambulanslarla öncelikle en yakın özel hastaneye, ardından da Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği aktarıldı.

‘OLAY BÜTÜN BOYUTLARIYLE DEĞERLENDİRİLİYOR’

Şiban’ın 20 Eylül’de taburcu edildiği belirtilirken Servet Turgut’un ise tedavisine devam edildiği ifade edildi.

Açıklamada:

“Helikopterden atılma iddiaları ile ilgili..İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.”

KÖYLÜLERİN HELİKOPTERDEN ATILDIĞI İDDİASI ÜLKEYİ SARSTI!

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) üçüncü yıldönümünde, günlerdir takibini yaptığı bir haber ülkeyi resmen sarsmış durumda.

Haberde aktarılan iddialar muhalefeti ayağa kaldırırken, parlamentonun olağanüstü toplanarak olayla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması istendi.

İddialar Avrupa’nın da gündeminde. Avrupa Komisyonu Delegasyonu’nun bölgeye gönderdiği heyet, iddialarla ilgili bir rapor hazırlayacağını açıkladı.

Ülkenin en tepedeki ismi, kendi vatandaşına böylesi bir muamele yapıldığı iddialarını derhal araştıracağını ve köylülere bunu reva görenlerin en ağır şekilde cezalandırılacağını açıkladı. Kolluk güçlerinden sorumlu bakanlar ise olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını, olay yerine hareket ederken havalimanında ifade etti.

Ülkeyi derinden etkileyen ve iktidarı sarsan iddiaya göre askerler, gözaltına aldıkları iki köylüyü helikopterden attı! MA’nın haberine göre hastaneye yatırılan köylülerden biri bilincini kaybederken diğerinin ise hayati tehlikesi sürüyor.

Elbette yukarıda ve başlıkta yazdığım gibi bir tepki, sarsıntı filan olmadı.

Bırakın iktidarı veya tepedekileri, mülki amirlikler bile bu korkunç iddia konusunda tweet bile atmaya gerek duymadı. Şimdiye dek ne bir yalanlama, ne bir soruşturma var ortada.

Bırakın muhalefetin ayağa kalkmasını, anamuhalefet partisi lideri başta olmak üzere hiçbiri çıt bile çıkarmadı.

Bırakın anaakım medyayı, alternatif medyada bile bu olay vakayı adiyeden sayıldı veya iddialara şüpheyle yaklaşıldı.

Yani askerlerin iki köylüyü helikopterden attığına dair haberler, köylülerin beyanları, hatta hastane raporu sinek ısırığı etkisi bile yapmadı.

Peki olay neydi?

MA muhabiri Cemil Uğur’un olayla ilgili son haberini olduğu gibi aktarıyorum:

VAN – Van’da gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğü ortaya çıkan Osman Şiban ve Servet Turgut’un, helikopterden atıldıkları hastane raporuyla kanıtlandı.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları belgelendi.

RAPOR: HELİKOPTERDEN DÜŞME!

İşkence gördüğü fotoğraflarla kanıtlanan, 17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra bugün taburcu edilen Osman Şiban’ın, hastane epikriz raporuna ulaşıldı. Raporda, Şiban’ın “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtildi. Raporun şikayet bölümünde “Yoğun Bakım” başlığında “yüksekten düşme” belirtilirken, devamında “Yüksekten düşme sorası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirilmiş” denildi.

İDDİALAR DOĞRULANDI

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı E.B. imzalı raporun hikaye bölümünde, “yüksekten düşme” şikayetiyle acil servise getirildiği kaydedildi. Şiban’a yapılan müdahalelere yer verilen raporun devamında, “…hasta olay günü acil uzmanınca helikopterden düşme sonrası yaralanma sonrası acile getirildiği belirtilerek yerinde ekonsultasyon (tanı konulmak) istenmiştir. Hasta acilde görülmüştür” ifadelerine yer verildi. Raporla, “Helikopterden atıldılar” iddiası da doğrulanmış oldu. Raporda, Şiban’ın zararların etkisi azalmakla birlikte yoğun bakımdan servise alındığı kaydedilen raporda, dirseğin deri altında biriken kanda azalma, göz etrafında olan morluklarda da azalma olduğu kaydedildi.

ÖZEL HASTANE DE RAPOR VERMİŞTİ!

11 Eylül’de askerler tarafından özel bir hastaneye götürülen Şiban hakkında hazırlanan raporda, helikopterden atıldıklarına dair herhangi bir şikayete yer verilmeden, genel durumu bölümüne “orta kötü” olarak kaydedilmişti. Raporda, Şiban’ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlenirken, ayrıca Şiban’ın kanlı kustuğu da aktarıldı. Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti.

TURGUT’UN RAPORU: YÜKSEKTEN DÜŞME

Aynı operasyonda gözaltına alınan 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) hastanedeki tedavisi ise sürüyor. Turgut’un hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi. Turgut’a dair hazırlanan darp raporunda, askerler tarafından önce özel bir hastaneye ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı.

“Yüksekten düşme” bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği ileri sürüldü

“Böyle bir olayın herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşandığını düşünün, ne olurdu” gibi klişe bir mukayeseye davete hacet yok.

Hatta “böyle bir olayın herhangi bir batı ilinde, Trabzon’da, Çanakkale’de, Kayseri’de, Çorum’da, Ankara’da, Kocaeli’nde, İstanbul’da yaşandığını düşünün, ne olurdu” sorusunu da sormayacağım.

Ama saydığım bu şehirlerden herhangi birisinde köylülere böyle bir muamele yapıldığının iddia edilmesi bile iktidarı, muhalefeti ve toplumu sarsmaya yetmez miydi? Ziyadesiyle!

Fakat böyle bir “iddia” “uzaktan”, Van’dan geliyor. Hastane raporu, köylülerin atıldığını kanıtlıyor. Bu, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın tanıklara dayanarak ortaya attığı iddialarıyla da birebir örtüşüyor.

Fakat iktidar bırakın soruşturmaya, yalanlamaya bile ihtiyaç duymuyor. Ne olacak yani, kimin umurunda? Muhalefet, ilgilendiği konular itibariyle zaten Avrupalı! Toplum deseniz, diyemezsiniz. Ne toplumu!

O halde Osman Şiban’ın kanlı gözleri, kaybedilmiş hafızası kime, ne anlatıyor?

ŞİBAN VE TURGUT’UN AVUKATLARI: VALİLİK DOSYADAN HABERDAR DEĞİL

Van’da gözaltında işkence gören ve helikopterden atılan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın avukatları, “Kaçarken kayadan düşme sonucu yaralandı” açıklamasına tepki gösterdi. Avukatlar valiliğin dosyadan haberdar olmadığını ifade ederken, “Müvekkilimizi mağdur eden birim zaten jandarma ama buna bakılmaksızın şu an askeri hastaneye götürüldü. Müvekkilimiz ifade verebilecek durumda olmadığı halde savcılık ifade istiyor” dedi.

Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan Servet Turgut ile Osman Şiban’ın işkence edildikten sonra helikopterden atıldıkları iddiasıyla ilgili valiliğin yaptığı açıklamaya avukatlar tepki gösterdi. Avukatlar, Şiban’ın evinden alınarak askeri hastaneye götürülmesine de tepki gösterdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Şiban’ın ifadesinin alınıp alınmayacağı konusunda hastane yetkililerinden rapor istediği belirtildi. Dosyayı takip eden ailelerin avukatları, “Müvekkilimizi mağdur eden birim zaten jandarma ama buna bakılmaksızın müvekkilimiz şu an askeri hastaneye götürüldü. Bu durum aynı zaman müvekkilimiz için bir drama neden olacak, bu mağduriyet derinleşecektir. Müvekkilimiz şu an ifade verebilecek durumda olmadığı halde savcılık ifade istiyor. Biz bu işleme itiraz edeceğiz. Son verilen doktor raporunda zaten müvekkilimizin bilincinin yerinde olmadığı, yer, zaman ve kişileri tanıma yetisinin halen yerinde olmadığı ortada. Buna rağmen bu işlemin yapılması hukuki değil” dedi.

Van Valiliği’nin “Kaçarken kayadan düşme sonucu yaralandı” açıklamasına da tepki gösteren ailelerin avukatları, “Valiliğin dosyadan haberi yok ve böyle bir açıklama yapılması insafsızca. Görgü tanıklarının tümü bu kişilerin hiçbir itirazda bulunmadan askerlerle birlikte gittiklerini ve helikoptere bindirildiklerini söylüyor. Valiliğin açıklaması tüm verilerle çelişiyor” diye konuştu

ŞİBAN’IN AVUKATI: OSMAN ‘BİZİ ATTILAR’ DİYOR !

Van’da askerler tarafında gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı belirtilen Osman Şiban’ın avukatı, “Osman bize ‘Bizi attılar’ diyor ancak hafızasını kaybettiği için sonrasını anlatamıyor. Olay gününü de ‘gözaltına alındık’ diye anlatıyor sonrasında kopukluk oluyor, anlatamıyor” dedi.

Van’ın Çatak ilçesinde 55 yaşındaki Servet Turgut ile birlikte gözaltına alındıktan sonra işkence gören ve helikopterden atıldığı belirtilen 50 yaşındaki Osman Şiban’ın “Bizi attılar” dediği ancak sağlık durumu nedeniyle yaşadıklarını anlatamadığı belirtildi.

Şiban ve Turgut’un ailelerinin avukatları:

“Biz müvekkilimiz Osman Şiban’ın kontrol amaçlı askeri hastaneye götürüldüğünü düşünüyoruz. Savcı bize, ‘ifade vermeye uygun mu?’ ona bakılacak açıklaması yaptı. Ancak böyle bir uygulama Türkiye hukukunda yok. Bu uygulamanın hukukta karşılığı yok. Helikopterden atılma iddiasının Şiban ve Turgut’u hastaneye getiren kişinin ifadesi olduğunu biliyoruz. Hastaneye getiren kişi, ‘Bu kişiler helikopterden atıldı’ diyor. Bu hastane raporunda da yer alıyor. Ayrıca biz de Osman Şiban ile konuştuğumda bize, olay günü gözaltına alındıklarını anlatabildi ama gözaltından sonrasını anlatamıyor. Ara ara ‘Bizi attılar attılar’ diyor. Ama hafıza kaybı sorunu yaşadığı için sonrasına dair bir şey anlatamıyor. Gözaltına alındıklarını doğruluyor. Sonrasındaki süreci kesik kesik anlatabiliyor. Onun bu beyanı da hastaneye getiren kişinin beyanı ile örtüşüyor, helikopterden atıldıklarına dair şüphelerimizi güçlendiriyor.”

Duvar – İrfan Aktan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: