DÜNYA

İSRAİL-BAE-BAHREYN NORMALLEŞME ANLAŞMALARI İMZALANDI

“SUUDİ ARABİSTAN DOĞRU ZAMANDA İSRAİL İLE NORMALLEŞME ANLAŞMASI YAPACAKTIR.”

SUUDİ ARABİSTAN DOĞRU ZAMANDA İSRAİL İLE NORMALLEŞME ANLAŞMASI YAPACAKTIR

“Yeni bir Ortadoğu’nun şafağındayız”

ABD Başkanı Donald Trump’ın arabuluculuğunda İsrail’in ilkin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ardından Bahreyn ile vardığı ilişkileri normalleştirmeye yönelik anlaşmalar, Beyaz Saray’da düzenlenen törende imzalandı.

Trump:

“Yeni bir Ortadoğu’nun şafağındayız.”

ABD Başkanı Donald Trump ile damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in mimarı olduğu İsrail ile BAE’nin ‘ilişkileri tamamen normalleştirme’ ve İsrail ile Bahreyn’in ‘tam diplomatik ilişki kurma’ anlaşmaları için Beyaz Saray’da ‘tarihi’ imza töreni gerçekleşti.

İBRAHİM ANLAŞMALARI (ABRAHAM ACCORDS)

Üç Semavi dinde yer alan İbrahim (Abraham) peygambere atıfla İbrahim Anlaşmaları (Abraham Accords) denilen bu uzlaşının tam içeriği ilk etapta açıklanmadı, imza töreninden sonra açıklığa kavuşturulacağı dile getirildi.

“İran’a karşı birlik, Filistin davasından daha önemli”

Filistinlilerin ‘Arap krallıklarının ihaneti’ tepkisini gösterdiği, imzacı Arap tarafların ise ‘İran’a karşı birlik Filistin davasından daha önemli’ vurgusunu yaptığı anlaşmalar için İsrail adına Başbakan Benyamin Netanyahu, BAE adına Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan ve Bahreyn adına Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez Zayani Beyaz Saray’a geldi.

Tören öncesi Oval Ofis’te BAE, Bahreyn bakanları ve Netanyahu ile ayrı ayrı gazetecilerin karşısına çıkan Trump:

“5-6 ülke daha İsrail’le ilişkileri normalleştirme anlaşmalarına katılabilir.”

Trump:

“Yaklaşık 5 ülkeyle, ilaveten 5 ülkeyle yola koyulduk. 5-6 ülkenin daha çok süratle katılmasını sağlayacağız, halihazırda onlarla görüşüyoruz..

Bazı anlaşmalar 3 Kasım ABD başkanlık seçimleri öncesi açıklanabilir. Sadece halletmemize bakar..

Seçimi kazanırsak İran’la anlaşma yapacağımızı sanıyorum.”

Trump:

” Bölgedeki tüm ülkelerin barış ve refah içinde yaşaması için tarihi adım..

On yıllardır devam eden bölünme ve çatışmanın ardından yeni bir Ortadoğu’nun şafağındayız. Bugün tarihin gidişatını değiştirmek için buradayız..

25 yıldır ilk kez böyle bir anlaşma yapılıyor. Daha önce iki ülke (Mısır ve Ürdün) imzalamıştı. Sadece bir ayda 2 ülke daha ekledik..

 Yahudilerle Arapların düşman olduğu ve Mescid-i Aksa’nın saldırı altında olduğu yalanlarının nesilden nesile aktarılması, bölgede ve tüm dünyada terör ve şiddetin yayılmasına yol açtı. Varılan bu anlaşmalar, bölgedeki halkların geçmişin başarısız yaklaşımlarından kurtulmalarını sağladı..

Bu anlaşmaların, bölgenin tamamı için kapsamlı Ortadoğu barış anlaşmasının temelini oluşturmasını umuyorum. Tez zamanda başka ülkeler de katılacak..  

İsrail, BAE ve Bahreyn karşılıklı büyükelçiler atayacaklar, turizmden, ticarete, sağlıktan güvenliğe kadar geniş yelpazedeki sektörler de güçlü işbirlikleri ve ortaklıklar kurmaya başlayacaklar… Onlar dostlar..

İbrahim Anlaşmaları, tüm dünyadaki Müslümanlara İsrail’deki kutsal mekanları ziyaret etme ve Mescid-i Aksa’da barış içinde ibadet etmenin de kapılarını açtı..

Başkanlık görevine geldikten sonra ilk yurtdışı ziyareti kapsamında, 54 Arap ve Müslüman ülkenin liderleriyle Suudi Arabistan’da biraraya gelmiş, oradaki konuşmamda sözkonusu ülkelere birlik olma çağrısı yapmıştım… Bugünün dünyasında Ortadoğu ülkeleri işbirliğini, çatışmaya tercih ediyor. Bu ülkeler, Araplar, İsrailliler, Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanların uyum ve barış içinde birlikte yaşayabileceği, ibadet edebileceği, yan yana hayal kurabileceği bir geleceği seçiyor..

Netanyahu:

“BAE ve Bahreyn bakanlarına ‘bilge liderlikleri’, Bahreyn liderliğine ‘İbrahim’in tüm çocuklarına umut getirdiği’, Trump’a ‘İran’a baskı uyguladığı, İsrail’e koşulsuz destek verdiği ve bugün imzalanan anlaşmaya önayak olduğu’ için teşekkür ederim..

Hepimizin karşı karşıya olduğu çok sayıda meydan okuma ve zorluğa karşın, tüm bunlara rağmen, bir an durup bu kaydadeğer günü takdir edelim..

 Tarihi dönüm noktasındayız, barış için yeni bir şafaktayız..

 Yahudi halkı binlerce yıl barış için dua etti, Yahudi devleti de onlarca yıldır barış için dua ediyordu..

Ortadoğu’daki İsrail dostlarına Esselamu Aleyküm. Başkanı (Trump) duydunuz, daha çok ülke barış için sıraya giriyor. Bu birkaç yıl önce hayal edilemezdi. Ancak kararlılık ve barışın nasıl yapılabileceğine yönelik yeni bir bakış açısıyla bu başarıldı. Bölgeye yeni bir çehre getirdik, bunu başardınız. Teşekkürler Sayın Başkan..

Bu anlaşmanın diğer Arap ülkelerine de yayılacağını ve nihayetinde Arap-İsrail çatışmasını kalıcı olarak bitireceğini umuyorum..

 Anlaşmanın faydaları tüm ülkelerin yurttaşlarına ulaşacak, bu halklar arasında bir barıştır.. 

İsrail’i güçlü yapmak için çalıştım. Tarih bize gücün güvenlik getirdiğini, gücün müttefikler getirdiğini ve Sayın Başkan sizin de her zaman dediğiniz gibi nihayetinde gücün barış getirdiğini öğretti.”

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan:

“Başta Trump ile damadı Jared Kushner ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere anlaşmanın sağlanmasına rol alanlara teşekkür ederim..

Netanyahu’ya da ‘barışı seçtiği ve Filistin topraklarının ilhakını durdurduğu için teşekkür ederim..

İbrahim Anlaşmalarını ‘tarihi başarı’ diye niteliyorum..

Bugün Ortadoğu için daha iyi bir yol yaratacak yeni bir eğilime tanıklık ediyoruz. Yansımaları bölgenin tamamında yankılanacak. Herkes daha müreffeh ve güvenli bir gelecek için can atıyor..

Barış bizim kılavuz ilkemiz. Barıştan başka her yol, yıkım ve fakirlik olacaktır..

Bu anlaşma Filistin halkının yanında durmaya devam etmemizi sağlayacak, istikrarlı ve huzurlu bir bölgede bağımsız bir devlet kurma umutlarını gerçekleştirmelerini sağlayacaktır..

Bu anlaşma, daha önce Arap ülkelerinin İsrail ile imzaladığı anlaşmalarla uyumlu. Ortadoğu’nun tamamına yayılmasını ve bölgeye barış getirmesini bekliyoruz.”

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez Zayani:

“Israil ile normalleşmenin yolunu açtığı için Trump ile BAE Veliaht Prensi Bin Zayed’e teşekkür ederim..

Bahreyn Netanyahu ile hükümetinin barışa yönelik adımlarını memnuniyetle karşılıyor.. 

Ortadoğu çok uzun zamandır çatışma ve karşılıklı güvensizlik yüzünden geri kaldı. Artık bunu değiştirme fırsatı elde ettiğimize ikna oldum..

Bugün Washington’da imzalanan anlaşma, Ortadoğu için bir umuttur. İsrail-Filistin çatışmasına adil, kapsamlı ve iki devletli bir çözüm kalıcı bir barışın temeli olabilir. Bugün böyle bir yolun mümkün olabileceğini ve gerçekçi olduğunu gösterdik.”

SUUDİ ARABİSTAN DOĞRU ZAMANDA İSRAİL İLE NORMALLEŞME ANLAŞMASI YAPACAKTIR.”

ABD Başkanı Donald Trump:

“Suudi Arabistan’ın doğru zamanda İsrail ile ilişkilerini normalleştirme anlaşması yapacağına inanıyorum. ”

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında imzalanan ‘İbrahim Anlaşması’ndan övgüyle bahseden Trump, 7-8 ülkenin daha Tel Aviv’le ilişkilerini normalleştireceğini kaydetti.

Trump:

 “Suudi Arabistan Kralı ile yeni görüştüm. Doğru zamanda da onların da buna katılacağını (İsrail’le ilişkilerini normalleştireceğini) düşünüyorum. Bu çok önemli bir anlaşma ve diğer ülkelerin de yakın zamanda buna katılacağına inanıyorum.” 

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: