DÜNYA

“GÖREVİ BIRAKACAĞIM!”

Libya’da pazar günü de, iç savaşın diğer tarafı olan Halife Hafter’i destekleyen hükümet, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’e istifasını sunmuştu.

SARRAJ İSTİFA İDDİASINI DOĞRULADI

Libya’da Cenevre görüşmeleri öncesinde geçiş süreci için kritik bir istifa geldi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez Sarraj, ekim sonunda görevini bırakacağını açıkladı

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Fayez Sarraj istifa edeceği iddiasını doğruladı.

SARRAJ, EKİM SONUNDA GÖREVİNİ BIRAKMAK İSTEDİĞİNİ DUYURDU. 

Ülkesindeki iç savaşa son vermek için yeni bir hükümet kurulması amacıyla Cenevre’de yapılacak müzakerelerin öncesinde devlet televizyonunda konuşan Sarraj:

“Ekim sonunu geçirmeden yetkilerimi bir sonraki idari otoriteye bırakma yönündeki samimi niyetimi ilan ediyorum..

Diyalog komitesinin [bu tarihe kadar] çalışmalarını tamamlayıp yeni bir başkanlık konseyi ve başbakan seçeceğini umuyorum.”

Sarraj’ın istifa edeceği iddiası, dün Amerikan haber sitesi Bloomberg’e sızdırılmıştı.

Bloomberg’ün kaynakları, Sarraj’ın bu konuda Libyalı ve uluslararası ortaklarını bilgilendirdiğini öne sürmüş, Libyalı siyasetçinin bu adımla, Cenevre görüşmeleri öncesinde üzerindeki baskıyı hafifletmeyi amaçladığını söylemişti. Sarraj’ın istifasının bir yandan Cenevre görüşmelerinde uzlaşma ihtimalini artıracağı, bir yandan da kısa vadede Trablus’ta yaşanacak siyasi belirsizlikte rakip fraksiyonlar arasında gerilim yaratabileceği belirtiliyor.

Libya’da pazar günü de, iç savaşın diğer tarafı olan Halife Hafter’i destekleyen hükümet, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’e istifasını sunmuştu.

Cenevre’deki görüşmelerde, taraflardan ülkenin batısı ve doğusunda bölünmüş haldeki idari birimleri birleştirmek ve bir seçim takvimi belirlemek için yeni bir başkanlık konseyi yapısı üzerinde uzlaşmaları istenecek.

Muammer Kaddafi’nin 41 yıllık yönetiminin NATO destekli isyanla 2011’de devrildiği Libya, doğu-batı hattında bölünmüş durumda. Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Trablus hükümeti Türkiye tarafından desteklenirken, yine BM’nin tanıdığı Tobruk Temsilciler Meclisi de Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler tarafından destekleniyor. Her iki taraf da son günlerde, yaşam koşulları nedeniyle halkın protestoları ile karşı karşıya.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top