GÜNDEM

ÖZEL TİYATROLAR ÇÖKÜYOR! “BUNLAR KARAR VERMİŞLER FIRSAT BU FIRSAT …”

İstanbul’un önemli tiyatro mekânlarından TOY İstanbul, pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapatacağını duyurdu.

TİYATRO GÖSTERİMLERİ İLE OPERA VE BALE TEMSİLLERİ, İL HIFZISSIHHA KURULLARININ KARARLARI DIŞINA ALINDI

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklama:

 “İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız ile yaptığımız değerlendirmeler neticesinde açık ve kapalı alanlarda sahnelenecek tüm tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri Bakanlığımızca 23.06.2020 tarihinde yayımlanan ‘Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ndeki kurallara uyulmak koşulu ile il hıfzıssıhha kurullarınca alınan kararların kapsamı dışına alınmıştır”

PANDEMİ GEREKÇE GÖSTERİLEREK 14 EYLÜL’DEN İTİBAREN AÇIK ALANLARDA YAPILAN KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO, FESTİVAL GİBİ ETKİNLİKLER YASAKLANDI.

Tiyatro Sanatçısı Genco Erkal tepki gösterdi.

Genco Erkal:

“Bunlar karar vermişler, fırsat bu fırsat tiyatroyu bitirecekler. Covid-19’dan ağır bir darbe yemiş olan tiyatro sanatı zaten 5 aydır can çekişiyordu. Sağlık kurallarına titizlikle uyarak gerçekleştirilen açık hava gösterileri azıcık oksijen sağlayacak derken son darbe işi bitirdi.”

Pandemi gerekçe gösterilerek 14 Eylül’den itibaren açık alanlarda yapılan konser, gösteri, tiyatro, festival gibi etkinlikler yasaklandı.

PANDEMİ ŞARTLARINA DAYANAMAYAN TOY İSTANBUL VEDA EDİYOR

Toy İstanbul tiyatro sahnesi, pandemi koşullarına dayanamadığı için kapanma kararı aldığını duydurdu.

Pandemi şartlarına dayanamayan TOY İstanbul veda ediyor

İstanbul’un önemli tiyatro mekânlarından TOY İstanbul, pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapatacağını duyurdu.

Tiyatro Kooperatifi’nin “Acil önlem alınmazsa sektörün çöküşüne şahitlik edeceğiz” açıklamasından bir gün sonra kapanacağını duyuran sahne, 2016’dan beri faaliyet gösteriyordu.

Tiyatronun Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kasım 2016 tarihinden beri devam eden serüvenimiz bugün sona eriyor. TOYİstanbul Pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor. Yolculuğumuzun başından bu yana bizleri yalnız bırakmayan tiyatro ekiplerimize, yazarlarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza, öğrencilerimize, tüm ekip arkadaşlarımıza ve tabi ki seyircilerimize çok teşekkür ederiz. Yeni yolculuklarda tekrar buluşmak ümidiyle…”

TİYATRO KOOPERATİFİ’NDEN YASAKLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA: ‘ÖZEL TİYATROLAR ÇÖKÜYOR

Covid-19 tedbirleri kapsamında açık hava etkinliklerinin yasaklanması, sahnelerini açık havaya taşımaya hazırlanan özel tiyatroların son umudunu da kırdı.

Özel tiyatroların sorunlarını çözmek ve dayanışmak için bir araya gelen Tiyatro Kooperatifi bir basın açıklaması yaparak, Covid-19 tedbirleriyle birlikte özel tiyatroların çöküşe geçtiğini belirtti. 

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi, geçtiğimiz hafta salgına karşı alınacak yeni tedbirleri duyurmuştu.

Meclis, açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinliklerin pazartesiden itibaren yasaklanacağını açıkladı.

Böylece İstanbul’daki tüm sahne faaliyetleri durdurulacak.

6 AYDIR GELİRLERİ YOK

Tiyatro Kooperatifi, mart ayındaki tedbir kararıyla özel tiyatroların temmuz ayına kadar tamamen kapatıldığını, bu alanda çalışan binlerce kişinin 6 aydır tek gelirlerinden mahrum kaldığını belirtti.

Kooperatifin açıklamasına göre alınan geçici önlemler ise yetersiz kaldı. 

Açıklamada, son alınan kararla sahne sanatlarına destek amaçlı belediyeler ve özel sektörle birlikte üretilen açık hava sahnelerinin de yasaklandığı hatırlatılarak bunun “son umudu da tükettiği” vurgulandı.

”TİYATRONUN KINA GECESİ GİBİ GÖRÜLMESİ BİZİ DERİNDEN YARALADI”

“Salgın koşullarında toplumun her bir zerresi çeşitli ölçülerde yara almış ve almaya devam etmektedir. Ancak bu gibi olağanüstü koşullara çözüm üretmesi gereken yegâne yapı, devlet mekanizmasıdır” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Seyircimizin, oyuncularımızın ve emekçilerimizin sağlığı bizler için her şeyden önemli. Bu süreçte yapılan uygulamalarda bu hassasiyetimiz açıkça görülmektedir. Lakin Temmuz ayı itibarıyla, kontrollü serbestlik kapsamında Sağlık Bakanlığı’nca belirtilen tüm tedbir koşullarına uyulmasına rağmen; yayınlanan genelgeyle yasaklanan düğün, kına gecesi, nişan, nikah, sünnet düğünü vb. eğlencelere, “tiyatro” etkinliklerinin de salt eğlence olarak görülüp dahil edilmesi bizleri derinden yaralamıştır.”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Tiyatro Kooperatifi, salgın dönemine özel acil bir yardım fonu oluşturularak var olan krizin hafifletilmesi, sahne sanatlarının ayakta kalması için gereken maddi koşulların oluşturulması ve var olan sahnelerin ayakta kalabilmesi ve seyirciyle buluşabilmesi için salonlarda standardın oluşturulması gibi çözüm önerilerinde bulundu. 

“NE DİYECEKSİNİZ, GEÇMİŞ OLSUN MU?”

TOY İstanbul’un kapanacağını duyurmasının ardından birçok isim paylaşım yaptı:

Cumhuriyet – odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top