EKONOMİ

ANKARA’DAN BİR SOYGUN HİKAYESİ…

TKP’den ANKARALILARA ZORLA SAYAÇ BEDELİ TAHSİLİNE KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETME ÇAĞRISI

DOĞALGAZ SAYAÇLARI …

Ankara’da doğalgaz soygunu kesintisiz sürüyor.

Önce Melih Gökçek döneminde yurttaşların mekanik sayaçları neredeyse haber dahi verilmeden ön ödemeli sayaçlarla değiştirildi ve bunun karşılığında 300 dolarlık bir bedel alındı, şimdi de Başkentgaz tarafından bu sayaçlar mekanik sayaçlarla değiştiriliyor ve yurttaşların gazı kesilerek 593 liralık bir bedel tahsil ediliyor. Ankara’da doğalgaz soygunu kesintisiz sürüyor.

Ankara’da yurttaşlara yönelik doğalgaz soygunu yıllardır kesintisiz biçimde devam ediyor. Doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesi süreci öncesi Melih Gökçek döneminde yurttaşlara 300 dolar karşılığında zorla kartlı sayaçlar satıldı.

Yurttaşların haberi dahi olmadan “arıza” bahanesiyle sayaçlar değiştirildi, 300 dolarlık bir fatura çıkarıldı.

Bu 300 doların 150 doları sayaç bedeli olarak alındı, yani sayaçlar yurttaşlara zorla satıldı.

Gökçek’in abonelerden topladığı bu paranın nereye kullanıldığı hiçbir şekilde açıklanmadı, üstelik toplanan tüm paralara rağmen BOTAŞ’a neredeyse hiçbir ödeme yapılmadığı ortaya çıktı.

Hatta özelleştirme bedelinin bir bölümü bu borcun ödenmesi için kullanıldı.

BAŞTAN SONA HUKUKSUZLUK

Şirketlerin EPDK’ya yaptığı baskı sonrası dağıtım şirketlerine yeni bir gelir kapısı yaratmak adına sayaçların değiştirilmesine yönelik bir olanak tanındı.

Başkentgaz, bu değişimi ön ödemeli, yani kartlı sayaçların mekanik sayaçlarla değiştirilmesi şeklinde uygulama kararı aldı.

Tüketici Hakları Derneği, EPDK’ya bir başvuru yaparak, “tüketicinin sayaç değiştirmeye zorlanamayacağı” ifadesinin açıkça yer aldığı yönetmeliğe dikkat çekti. EPDK da bu yönetmeliği kabul etmek durumunda kaldı.

Ancak EPDK şirketlerin dayatması sonrası 2016 yılında bu kararını değiştirdi ve şirketlerin sayaçları değiştirmesinin önünü açtı.

Yani var olan yönetmelik yurttaşların aleyhine olacak şekilde değiştirildi.

Üstelik bu düzenleme, Ölçü ve Ayarlar Kanunu’nda şirketlerin yapması gereken sayaç bakımlarının da askıya alınmasına olanak tanıdı.

Yani şirketler kendi sorumluklarını yerine getirmeyecek, sayaçlar “arızalıysa” 14 yılı geçtiği için değiştirecek, sayaç arızalı değilse bile 20 yılı geçtiyse yine istediği gibi sayacı değiştirebilecekti.

‘MAHKEMELER ARTIK ALEYHTE KARAR VERİYOR

Hukuksuz sayaç düzenlemesine karşı uzun yıllardır mücadele veren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, bu konuda mahkemelerin yurttaşların lehine birçok karar verdiğini ancak bu kararların uygulanmadığını, üstelik son dönemde verilen kararların aleyhte gelmeye başladığına dikkat çekti.

“Son yıllarda mahkemeler ret kararları vermeye başladı. Bu kararlarda şirketlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Açıkça mevzuata aykırı kararlar veriyor mahkemeler” diyen Çakar, “Hakem heyeti tüketici lehine ve doğru kararlar veriyor. Başkentgaz, bu kararın iptali için dava açıyor, yerel mahkemeler genellikle yurttaşların aleyhine, şirket lehine karar veriyor” ifadesini kullandı.

ANLAMSIZ BİR KURUM: KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU

Kamu Denetçiliği Kurumu, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış skandalıyla gündeme gelen Başkentgaz’la ilgili bir başvuruyu geçtiğimiz Mart ayında değerlendirmiş, kurum, dağıtım şirketinin abonelerine bir tercih hakkı tanımadan mekanik sayaç kullanmaya zorlamasının, hukukun genel ilkelerine aykırı olduğunu ifade etmişti.

Kurumun aldığı bu kararı dikkate almayan Başkentgaz, istediği gibi sayaç değişimi yapmaya devam ediyor.

Son olarak bu uygulamaya maruz kalan bir yurttaş, yaşadıklarını anlattı.

‘HİÇBİR BİLDİRİM YAPMADAN GAZI KAPADILAR, TEK SEÇENEK 593 LİRAYI ÖDEMEN DEDİLER…’

Sayaçta bulunan gazın azalması sonrası karta yükleme yaptığını, ancak yaptığı bu yüklemenin kartı sayaca okutmasına rağmen görünmediğini, bir arıza yaşandığı düşüncesiyle aradığı Başkentgaz’dan sayacının 20 yılı geçtiği için gaz alımına kapatıldığı yanıtı aldığını aktaran yurttaş, şöyle konuştu:

Bana tek seçeneğimin 593 liralık güvence bedelini ödemek olduğu söylendi. Bunun ardından mekanik sayacın takılması sonrası yeniden gazı kullanabileceğim aktarıldı. 

Karta yüklediğim gazı da kullanamamam nedeniyle gazım bitmek üzereydi, mecburen bu ücreti denkleştirip yatırmak zorunda kaldım.

Yani hem hiçbir bildirim yapmadan gazımı kesmiş oldular hem de 593 liralık bir ücret aldılar.

TKP’den ANKARALILARA ZORLA SAYAÇ BEDELİ TAHSİLİNE KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETME ÇAĞRISI

TKP Ankara İl Örgütü, Başkentgaz’ın 20 yılı geçen sayaçları sorgusuz sualsiz gaz alımına kapatması ile yurttaşlardan sayaç bedelinin zorla tahsil etmesine tepki göstererek Ankaralıları bu soyguna karşı birlikte hareket etmeye çağırdı.

Ankara’da Başkentgaz’ın ön ödemeli kartlı sayaçlardan faturalı sayaçlara zorla geçiş yaparak yurttaşlardan 583 lira talep etmesine tepki gösteren TKP Ankara İl Örgütü “Bunun adı zorbalıktır” dedi.

’20 YILDIR DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Türkiye Komünist Partisi Ankara İl Örgütü’nden yapılan açıklamada:

“20 yıldır değişen hiçbir şey yok. Ankaralılar 20 yıldır sayaç ücreti adı altında kazıklanıyor. Melih Gökçek döneminde faturalı sayaçlardan ön ödemeli kartlı sayaçlara zorunlu geçiş yapılmış ve EGO, yurttaşlardan 300 dolar tahsil etmişti. Şimdi ise Başkentgaz ön ödemeli kartlı sayaçlardan faturalı sayaçlara zorla geçiş yapıyor ve yurttaşlardan 593 lira talep ediyor” denildi.

Başkentgaz’ın 20 yılı geçen sayaçları sorgusuz sualsiz gaz alımına kapatması ile yurttaşlardan sayaç bedelinin zorla tahsil edildiği belirtilen açıklamada, salgın nedeniyle maaşı kesilen, işsiz kalan, evde kaldığı için fatura yükü gittikçe ağırlaşan yurttaşların bir de sayaç parası ödemek zorunda kaldıkları ifade edildi.

‘SAYAÇLAR ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRİLSİN, ALINAN SAYAÇ BEDELLERİ İADE EDİLSİN

“Bunun adı zorbalıktır” denilen açıklamada “Başkentgaz kış aylarını fırsat bilerek yurttaşlarından zorla sayaç bedeli tahsil ediyor. Bu zorbalığını kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada:

“Ankaralıları Başkentgaz’ın soygununa karşı birlikte hareket etmeye, sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz: Sayaçlar ücretsiz değiştirilsin, alınan sayaç bedelleri iade edilsin, borç bahanesiyle doğalgazı kesilen tüm konutlara yeniden hizmet sağlansın” denildi.

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: