MAGAZİN

‘ACILARIN KADINI’: BERGEN

Yaşadığı talihsiz olaylar nedeniyle ‘Acıların Kadını’ olarak anılan şarkıcının mezarı, Mersin’deki Asri Anıt Kabristan’ında yer almaktadır.

BERGEN KİMDİR, NE ZAMAN VE NASIL ÖLDÜ?

Bergen’in mezarı neden kafes içinde?

Müzik dünyasında ‘Acıların Kadını’ lakabıyla hafızalarda yer edinen şarkıcı Bergen’in mezarını kafes içinde görenler, şaşkınlığını gizleyemiyor.

Terk ettiği kocası tarafından yüzüne kezzap atılan daha sonra da öldürülen şarkıcı Bergen, 1980’li yıllarda icra ettiği arabesk müziği ve güçlü sesiyle müzikseverler tarafından yakın takip ediliyordu.

İŞTE, ‘BERGEN’İN HAYATI…

  • ‘Bergen’in mezarı neden kafes içinde?’,
  • Bergen kimdir, ne zaman ve nasıl öldü?’

 1959 yılında Mersin’de Belgin Sarılmışer olarak doğdu. Annesi ebe, babası boyacıydı. Ama bizler onu gerçek adıyla değil, Norveç’in korunaklı ve güzel şehrinden esinlendiği Bergen ismiyle tanıyoruz.

Genç yaşında mutsuz bir evlilik yapan bir rastlantı sonucu şarkıcı olan, terk ettiği kocası Halis Serbest tarafından yüzüne kezzap döktürülen, albümleri yüz binler satan, yaşadığı tüm acılara rağmen yılmayan kadının öyküsü yürekleri dağlıyor.

İŞTE, ‘BERGEN BİYOGRAFİSİ…

BERGEN’İN MEZARI NEDEN KAFES İÇİNDE?

1980’li yıllarda arabesk müziğin kraliçesi olarak anılan Bergen’in mezarını kafes içinde gören vatandaşlar, ilk başta anlam veremeseler de altında yatan nedeni öğrendiklerinde bir kez daha üzüntü yaşıyor.

Kocası tarafından yüzüne kezzap atılan daha sonra da öldürülen şarkıcı Bergen’in mezarının neden demir parmaklıklar ardında olduğu sorusunun yanıtı, kocasının tehdit sözlerinde saklı.

Şarkıcı Bergen’in mezarının kafes içinde olmasının nedeni iddiaya göre, kocası Halis Serbest, Bergen’i vurduktan sonra “Seni mezarında bile rahat bırakmayacağım” demesiydi. Ve Bergen’in annesi. mezarını saran kocaman bir kafes yaptırdı.

BERGEN KİMDİR?

‘Acıların Kadını’ ve ‘Arabeskin Kraliçesi’ isimleriyle bilinen Bergen, 15 Temmuz 1958 tarihinde dünyaya geldi. İlkokulu bitirir bitirmez konservatuvara girdi. Hem de sınavı birincilikle kazanarak.

Asıl adı Belgin Sarılmışer idi. Bir türlü ısınamadığı okulu bıraktı, sahneye çıkmaya karar verdi. Yaşını büyüttükten sonra Norveç’in Bergen şehrinden esinlendi ve kendisine bu ismi taktı. 

31 Ekim 1982’de kocası tarafından yüzüne atılan kezzap sonucu iki gözünü de kaybetti, daha sonra sol gözü görme yetisi kazandı ve sağ gözünün hasarı yüzünden saçlarını sağ gözünün üzerine atmasıyla, bazense güneş gözlüğüyle olan imajıyla akıllarda kaldı.

1986’da yayınladığı üçüncü stüdyo albümü ‘Acıların Kadını’nı albümü ve kendi hayat hikayesini anlatan albümle aynı adlı filmde oynamasının ardından ‘Acıların Kadını’ olarak anılmaya başladı. Sanat yaşamı boyunca Sen Affetsen Ben Affetmem, Kader Diyemezsin, Benim İçin Üzülme, Elimde Duran Fotoğrafın, Neden Dönmesin? gibi pek çok şarkı bıraktı.

14 Ağustos 1989’u 15 Ağustos’a bağlayan gece, annesiyle bir başka şehre giderken eski eşi Halis Serbest tarafından silahla vurularak öldürüldü. 

31 yıllık kısa yaşamına 6 longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 video filmi sığdıran Bergen, memleketi Mersin’e defnedildi. Mezarı, Toroslar’daki Asri Anıt Kabristan’ında ziyarete açıktır fakat kabri demir parmaklıklardan oluşan kafes içinde yer almaktadır.

Daha sonra pek çok arabesk ve nostalji konseptli albümlerde şarkıları yer alan Bergen; Ceylan Ertem, Ebru Yaşar, Emrah, Funda Arar, Muazzez Ersoy ve Işın Karaca gibi pek çok sanatçı tarafından cover’landı.

BERGEN’İN MÜSLÜM GÜRSES HAYRANLIĞI

Bergen’in 31 Ekim 1982’de yüzüne kocası tarafından kezzap atılmasının ardından hastaneye kaldırıldıktan sonra hastane yatağında rüyasında sanatçı Müslüm Gürses’in 1982 yılında çıkardığı Tanrı İstemezse albümüne ismini veren Tanrı İstemezse şarkısını Gürses’le birlikte seslendirdiklerini görmüştür.

Daha sonra Bergen, 1988 yılında Yaşar Kekeva Plak firmasından çıkardığı Sevgimin Bedeli albümünde Gürses’e duyduğu hayranlık nedeniyle Gürses’in 1987 yılında Elenor Müzik firmasından çıkardığı Talihsizler albümüne ismini veren Talihsizler şarkısına yer vermiştir.

En sonunda artık bu hayranlık gazetede bile yer bulmuştur: “Bergen bir numaralı Müslüm Gürses hayranıydı. Kendi programı bile olsa ne yapar eder, mutlaka Müslüm Gürses’i dinlemeye giderdi. Sanatçı, son kasetinde bu yüzden Müslüm Gürses’in bir parçasına yer vermişti. Bu şarkıyı daha duyarak, daha içten okuduğunu her fırsatta söylerdi.”

BERGEN KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

1958 doğumlu olan arabesk kraliçesi, öldürüldüğü 1989 yılında 31 yaşındaydı.

BERGEN’İN MEZARI NEREDE?

Yaşadığı talihsiz olaylar nedeniyle ‘Acıların Kadını’ olarak anılan şarkıcının mezarı, Mersin’deki Asri Anıt Kabristan’ında yer almaktadır.

İLGİLİ HABER

Karar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top