Neçirvan Barzani’nin ziyareti sırasında ‘Pençe’ operasyonlarının bitirilmesi yönünde bir karar alındı...

TÜRKİYE’YE SURİYE’DEN TOPRAK VADEDİLDİ, KÜRT BÖLGESİNE ÇEKİNCEMİZİ DE KALDIRDIK

Neçirvan Barzani’nin Ankara temaslarında ne konuşuldu?

Türkiye’ye Suriye’deki PYD-ABD petrol anlaşması karşılığında toprak mı vadedildi?

Eski AKP Milletvekili Emin Şirin:

“Türkiye’ye gelen Suriyelilere 2023 seçimlerinde oy hakkı verilecek.”

FIRAT’IN DOĞUSUNA İTİRAZIMIZI KALDIRDIK ’

Emin Şirin:

“Türkiye’nin önündeki en büyük mesele, hilesiz hurdasız, kazasız belasız bir seçim yapabilmektir. Suriye’de ENKS ile YPG’nin yaptığı anlaşmaya lafta itirazımız var ama fiiliyatta bir itirazımız yok. Deyra Zor’daki petrolü çıkaracak ABD’li şirketle gayri resmi bazı temaslar var, petrolün pazarlanması konusunda. Fırat’ın doğusundaki Kürt federasyonuna ya da federe bölgeye itirazımız kalkmış gibi. Ama bu arada da deniyor ki, bizim askerlerimizin bulunduğu bölge Türkiye’ye ilhak edilecek. Orada sınırı dikkatli çizmemiz lazım. Seçim olup olmayacağı da bununla alakalı. Suriyeli göçmenlerden 3.5 milyonunun 2023’te Türk tabiiyetinde oy kullanması konuşuluyor. Muhalefetin biraz da bu konulara bakması lazım.”

‘ÖZERK CEZİRE BÖLGESİ İÇİN HAZIRLIK VAR ’

Programın bir başka bölümüne katılan Ngazete.com yazarı Nevzat Bingöl ise, Neçirvan Barzani’nin ziyareti sırasında ‘Pençe’ operasyonlarının bitirilmesi yönünde bir karar alındığına dikkat çekti. Bingöl şöyle konuştu:

“Pekçok açıdan gizli tutulan bir görüşme. Davet Sayın Erdoğan’dan gelmiş anladığımız kadarıyla. Irak’tan gelen kulislerde “yeni bir çözüm süreci için altyapı hazırlığı” diyenler var. Ben yeni bir çözüm süreci beklemiyorum. Suriye’deki gelişmeler daha ilginç. ABD, Rusya ve Franisa gibi aktörlerin bazı çabalar var. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır, Rojawa bölgesindeki Arap aşiretlerini bölgede kurulacak Özerk Cezire Bölgesi’ne destek için ikna ettiler. PYD’nin elinde tuttuğu bölgeler bunlar. ABD bu girişime büyük destek veriyor. 10 Bin civarında Roj Peşmergesinin bölgeye gelmesi bekleniyor. Mazlum Abdi bu bölgenin başkanlığına getirilecek, bazı görüşmeler de yaptığını duyuyoruz. Rusya, Suriye Komünist Partisi’ni de bu oluşuma katılmasını sağladı. Yani ENKS-YPG oluşumuna onlar da girecek gibi.”

İLGİLİ HABER

Sputnik – Ahu Özyurt

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: