SAĞLIK

“VİRÜS İNSAN YAPIMI!”

Dr. Yan, koronavirüs salgının ortaya çıktığı günlerde Hong Kong Halk Sağlığı Okulu’nda virolog olarak görev yapıyordu.

ABD’YE KAÇMAK ZORUNDA KALAN ÇİNLİ VİROLOGTAN DİKKAT ÇEKEN CORONA İDDİASI: ‘VİRÜS İNSAN YAPIMI’

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsüyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Koronavirüs üzerine çalışan Hong Konglu Virolog Li-Meng Yan:

“ABD’ye kaçmak zorunda kaldım. Pekin hükümeti corona virüsünü (Covid-19) örtbas etti ve virüs insan yapımı..

Çin’in benim gibilere ne yaptığını biliyorum.”

Dr. Yan, koronavirüs salgının ortaya çıktığı günlerde Hong Kong Halk Sağlığı Okulu’nda virolog olarak görev yapıyordu.

Salgın hastalıkları araştırma ekibinde yer alan doktor, virüsün ilk görüldüğü aralık ayında Wuhan’a giden ilk ekipteydi. Dr. Yan, virüsün insandan insana bulaştığını gösteren bulgulara ilk ulaşanlardandı. Ancak bilim insanı bu bilgiyi saklamak zorunda kaldığını açıkladı. Doktora göre Çin Komünist Partisi yetkilileri ve kendi amirleri, bu bilginin saklanmasını istedi.

Virolog, Çin hükümetinin Hong Kong Üniversitesi’ndeki çalışmalarını engellediğini savundu. Dışarıdan gelen uzmanların araştırma yapmasına da izin verilmediğini söyledi.

Hong Konglu doktorun açıklamaları Amerika’da büyük yankı uyandırdı. Ama Çin’e yönelik suçlamalar bununla sınırlı kalmadı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir kez daha Çin’i virüsle ilgili bilgileri dünyayla paylaşmamakla suçladı.

BBC’ye göre Pompeo:

“Bu nedenle 100 bini aşkın Amerikalı öldü ve küresel ekonomi trilyonlarca dolar kayba uğradı” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün bağımsız soruşturmasını, “tamamen aklama soruşturması” olarak yorumladı.

Pekin’in coronayı raporlar çıkmaya başlamadan çok önce bildiğini belirten Yan, iddialarını bilimsel verilerle de kanıtlayacağını söyledi.

Tüm dünyada kabus haline gelen corona virüsünün nasıl ortaya çıktığıyla ilgili tartışmalar sürerken Çin’in Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’nden ABD’ye kaçan Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, önemli bir iddia ortaya attı.

BİLİMSEL KANIT SUNACAĞIM

Dr. Li-Meng Yan, Pekin yönetiminin coronayı örtbas ettiğini ve virüsün insan yapımı olduğunu ileri sürdü. Çin’in virüse dair kendisine ait verileri sildiğini belirten Yan, iddialarını kanıtlamak için bilimsel veriler sunacağını açıkladı.

“VİRÜSÜN HAYVAN PAZARINDAN ÇIKTIĞI ALDATMACA”

Dr. Yan, Covid-19’un Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarından çıktığı iddialarının yalan ve aldatmaca olduğunu savundu.

Yan, katıldığı TV programı Loose Women’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*Virüs Wuhan’daki hayvan pazarından, yani doğada ortaya çıkmadı. Bu aldatmaca. Genom dizisinde insan parmak izi var gibi. Buna dayanarak bu şeyleri tanımlayabilirsiniz.

*Bu kanıtı, insanlara bunun neden Çin’deki laboratuvardan geldiğini, neden yapanların kendileri olduğunu anlatmak için kullanacağım. Açıkladığım verileri, biyoloji bilginiz olmasa dahi anlayabileceksiniz.

“TÜM VERİLERİMİ SİLDİLER”

Dr. Yan, ABD’ye kaçmadan önce Çin hükümetinin sahip olduğu tüm verileri sildiğini öne sürdü. Yan, “Sahip olduğum tüm verileri sildiler. Böylece hakkımda dedikodu yayarak yalancı olduğumu söyleyebilecek, hiçbir şey bilmediğimi söyleyebileceklerdi” ifadelerini kullandı.

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan Shi Zengli de dünya mevcut salgınla savaşmaya devam etse bile yeni ve potansiyel olarak daha kötü virüslerin keşfedildiğini açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların bir sonraki bulaşıcı hastalık salgınından muzdarip olmasını önlemek istiyorsak, doğada vahşi hayvanlar tarafından taşınan virüsleri öğrenmek ve araştırma yapmak zorundayız. Koronavirüs salgını buzdağının görünen yüzü… Onları incelemezsek muhtemelen başka bir salgın olacaktır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top