GÜNDEM

ANKARA’DAKİ TOZ FIRTINASININ SEBEBİ

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası yurttaşların kameralarına yansıdı.

ATMOSFER BİLİMCİSİ PROF. DR. Dr. MİKDAT KADIOĞLU ANLATTI

İşte Ankara’daki toz fırtınasının sebebi

İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyeni atmosfer bilimcisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu:

“Ankara’da yaşanan toz fırtınası olayının detayları..

Fırtına bulutunun içerisinde sıcak ve soğuk havanın dolaşımıyla kuru olan bitki örtüsündeki toz kalktı. Yeşil alanların azalması, şehirlerde hava kirliliğinin artması toz oluşumunda etkili.”

Ankara’nın batı ve kuzey kesimlerinde bugün 15:00 ile 19:00 arasında sağanak yağış ve kuvvetli rüzgarla birlikte toz bulutları etkili oldu.

Ankara’nın birçok ilçesi toz bulutlarıyla kaplanırken, hayat durma noktasına geldi. Şehrin alçak kesimlerine kadar ulaşan toz bulutları havanın kararmasına neden oldu. Hortum ve gök gürültüsünü de beraberinde getiren fırtınada 6 kişi yaralanırken can ve mal kaybı olmadı.

NASIL OLUŞTUĞUNU ANLATTI

İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi ve Meteorolojik Mühendislik Departmanı’ndan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu:

“Ankara’nın Polatlı ilçesi başta olmak üzere birçok ilçesinde görülen toz bulutlarını oluşturan mezo ölçekli kompleks yapılı konvektif fırtınaya önündeki hamle cephesi (Gust Front) sebep oldu..

Kümülonimbus (CB) fırtına bulutunun ön tarafına sıcak hava girişi oluyor. Bulutun içerisinden soğuk hava aşağıya doğru çöküyor. Bitki örtüsünün kuruluğuyla toz ve toprağı kaldırıyor.”

“UÇAKLARI DÜŞÜREBİLİR”

Bu fırtına bulutunda yıldırım, dolu, şiddetli yağmur, gök gürültüsü ve hortum olabileceğini belirten Kadıoğlu, olayın havaalanı çevresinde tehlike yaratabileceğini vurguladı.

Ankara’da Esenboğa Havaalanı’nda inen ve kalkan uçaklar için tehlikeye dikkat çeken Kadıoğlu, “Genellikle bu olay havaalanında olursa uçak kazasına neden olabilir. Aşağı doğru olan hava akımı inmekte olan uçağı ileri itebilir, yere çakılmasını sağlayabilir” dedi.

COVID-19 MASKESİ KORUNMAK İÇİN İDEAL

Toz ve toprağın güneş ışınlarını yansıttığını, bu yüzden havanın kırmızıya döndüğünü belirten Kadıoğlu:

“Tozlu ve rüzgarlı havada maske takmak faydalı olacaktır. COVID-19’a karşı kullanılan maskeler işe yarayacaktır. İnsanların kapalı yerlere girip orada beklemesi lazım. Uçuşan cisimler şarapnel etkisi yaratıyor. Maruz kalmamak, kapalı bir alanda beklememiz lazım” tavsiyelerinde bulundu.

YEŞİL ALANLARIN AZALMASI TOZ MİKTARINI ARTIRDI

Normalde kırsal alanlarda kum fırtınası olarak sıkça görülen olay, şehirde yaşanınca hayatı olumsuz etkiliyor.

Şehirde bu boyutuyla yaşanmasının nedenleri arasında yeşil alanların azalması, şehirde hava kirliliğinin artmasının etkisi bulunuyor.

Kadıoğlu:

“Yeşil alanın azalması, toz miktarının artmasına neden oluyor. Şehirler çok tozlu. Türkiye’deki şehirlerde partikül madde oranı çok yüksek. Hava kirliliği kalitesi bakımından Avrupa’da en tozlu olan şehirler bizde. Tozun artmasında yeşil alanların kurumasının etkisi var.”

MANSUR YAVAŞ’TAN ANKARA’DA YAŞANAN KUM FIRTINASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ankara Polatlı’da yaşanan kum fırtınasıyla ilgili açıklama yapan Mansur Yavaş, herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığını söyledi.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde başlayan ve zamanla etkisini artıran toz fırtınası kent merkezinde günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Yaşanan olumsuzlukların ardından açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, herhangi bir can ya da mal kaybının yaşanmadığı bilgisini verdi.

Yavaş:

“Kıymetli hemşehrilerim, Polatlı başta olmak üzere birçok ilçemizde yaşanan kum fırtınasında yoğun bir mesai harcayan çalışma arkadaşlarım fırtınada can ya da herhangi bir mal kaybı olmadığını tespit ettiler. Bütün Ankaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

MEVSİMLİK İŞÇİLERE DESTEK

Mansur Yavaş ayrıca fıtınadan olumsuz etkilenen mevsimlik işçiler içinde harekete geçtiklerini bildirdi.

Yavaş:

“Polatlı ilçemizde yaşanan kum fırtınasından olumsuz etkilenen mevsimlik tarım işçilerimize sıcak yemek dağıtımı ve çadır desteği için ekiplerimiz yola çıkmıştır.  Mesai arkadaşlarımız teyakkuzda olup bölgedeki çalışmalarını ivedilikle sürdürmektedir.”

ANKARA’DA KUM FIRTINASI: GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR

Ankara’nın Polatlı ilçesinde büyük bir kum fırtınası yaşandı. Belediye başkanı halkı evlerinden çıkmamaya çağırdı. Ankara Valisi Vasip Şahin de yaşanan olay sonrası 6 kişinin hafif şekilde yaralandığını duyurdu.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde başlayan ve zamanla etkisini artıran toz fırtınası kent merkezinde günlük yaşamı olumsuz etkiledi. 

Fırtınanın etkisiyle Polatlı ilçesinde dev toz bulutları oluştu. Tarım işçilerinin kaldığı kırsal bölgedeki alanlarda kurulu çadırların uçmasına neden oldu. Toz fırtınasının şehir içindeki görüş mesafesini kısıtlaması nedeniyle trafikte de aksamalar meydana geldi.  AFAD ve itfaiye ekipleri de yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemlerini artırdı.  

KAMERALARA YANSIDI

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası yurttaşların kameralarına yansıdı.

Olayla ilgili açıklama yapan, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya:

“İlk defa böyle bir şey yaşadık Polatlı’da. Vatandaşlarımızı evlerinde olmaya, kapalı mekanlarda bulunmaya, şiddetli yağış gelebilir diye uyardık” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, gelecek iki saatlik periyotta Ankara’nın batı ve kuzey kesimlerinde (Polatlı, Ayaş, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam) sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor. Kum fırtınasının bölgede uzun süredir yağış olmamasından kaynaklandığı değerlendirmesi yapılıyor.

VALİ’DEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin,:

“Polatlı ve civarındaki ilçelerimizde meydana gelen şiddetli rüzgar olayı üzerine ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre havada uçuşan cisimlerden kaynaklı 6 vatandaşımız hafif yaralanmış olup şimdilik başka bir can ya da mal kaybına ilişkin tespit bulunmamaktadır.”

Cumhuriyet – Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top