GÜNDEM

CUMHURBAŞKANLIĞI AYASOFYA’NIN TEKRAR MÜZE OLMASI İÇİN TEMYİZE BAŞVURDU!

Ayasofya’nın cami statüsü en üst yargısal mekanizmadan da onay almış olacak. Ancak bu geri dönülmez olduğu anlamına gelmiyor.

SARAY’DAN KAFA KARIŞTIRAN AYASOFYA HAMLESİ

Cumhurbaşkanlığı, Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olma kararını iptal ettiği kararına karşı temyize başvurdu.

Danıştay 10’uncu Dairesi, 10 Temmuz’da yayımladığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti.

Bu kararın ardından Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrini ve ibadete açılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı imzalamıştı.

Ayasofya’da 24 Temmuz günü Cuma namazı kılınmıştı.

Davada, “davalı” sıfatıyla bulunan Cumhurbaşkanlığı’nın Ağustos ayında Ayasofya’nın tekrar müze olması için bu karara itiraz ederek temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı.

Uyap sistemi üzerinden yapılan herkese açık bir şekilde yapılabilen sorgulamada “Dosyanın Son Aşaması” bölümündeki dosyanın, 19 Ağustos tarihinden itibaren tetkik hakimi tarafından ilk inceleme yapılmak üzere sıraya alındığı görülüyor.

NEDEN BÖYLE ADIM ATILDI?

Bürokratlar, devlet gelenekleri itibarıyla bu gibi davaları sonuna kadar götürme yükümlülüğüne sahipler. Aksi takdirde daha sonra haklarında “görevi ihmal” suçlamasıyla dava açılabilir.

Bir başka görüş ise Ayasofya’nın cami statüsünde ibadete açılmasının hukuki zeminini güçlendirmek. Eğer İdari Dava Daireleri Genel Kurulundan Cumhurbaşkanlığının itirazına ret kararı çıkarsa, Ayasofya’ya cami statüsü kazandıran karar daha güçlü bir şekilde noktalanmış olacak.

GERİ DÖNÜLMEZ HÂLE Mİ GELECEK

Cumhurbaşkanlığının itirazının reddedilmesi hâlinde, Ayasofya’nın cami statüsü en üst yargısal mekanizmadan da onay almış olacak. Ancak bu geri dönülmez olduğu anlamına gelmiyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde, ileride bir başka Cumhurbaşkanı yeni bir karar alabilir ve bu karar yeniden yargıya taşınabilir. Parlamenter sisteme dönülmesi durumunda ise bu kez Bakanlar Kurulu karar alabilir ve yine yargı süreci başlayabilir.

AYASOFYA İDDİASINA YALANLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı açıklaması:

Ayasofya’nın müzeye çevrilmesine dair 24/11/1934 tarih ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Danıştay 10. Dairesi tarafından iptali kararına karşı ‘Cumhurbaşkanlığı’nın temyize başvurduğu’ yönündeki haberler gerçeği yansıtmıyor..

Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Ayasofya Camii’nin statüsü ile ilgili olarak Danıştay 10. Dairesince verilen iptal kararının Cumhurbaşkanlığı tarafından temyiz edildiği’ yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Zira, mezkûr Dairece, 02/07/2020 tarihinde verilen iptal kararını temyiz etme hakkı sadece Cumhurbaşkanlığına ait olup, söz konusu Karara karşı Cumhurbaşkanlığınca temyiz yoluna müracaat edilmemiştir. Dolayısıyla Karar kesinleşmiştir. Bunun dışındaki kişi ya da kurumların davada temyiz hakkı da bulunmamaktadır.”

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top