EKONOMİ

“BÖYLE GİTTİĞİ TAKTİRDE BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU OLACAK”

“Sektör bu ekonomik buhrandan çıkamaz halde. Sürdürülemez bir hal yaşıyoruz. Bu süreci aşabilmek için ilgili bakanlıklarla görüştük. Fakat bu girişimlerin karşısında avantaj sağlamak yerine sektörün alacaklarından feragat etmesi istendi..”

KAMUNUN VE ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİN SEKTÖRE OLAN BORCUNU ÖDEMEMESİ NEDENİYLE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ HİZMET VERMEYİ DURDURACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığının talebi sağlık sektörünü kızdırdı: “Vatandaşa yara bandı bile bulamayabilir”

TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı:

“Kamunun ve üniversite hastanelerinin sektöre olan 19 milyar liralık borcu için Hazine ve Maliye Bakanlığı yüzde 30’a varan oranlarda feragat istedi.”

İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ HİZMET VERMEYİ DURDURACAK: SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA MEKTUP VE SEKTÖRÜN ANAHTARINI YOLLADI.

TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı ve Ortopedi ve Omurga Cerrahi Tıbbi Malzeme İmalatçıları, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Delikanlı, kamunun ve üniversite hastanelerinin sektöre olan borcunu ödememesi nedeniyle ilaç ve tıbbi cihaz sektörü hizmet vermeyi durduracağını belirterek, sorunların çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya mektup ve sektörün anahtarını yolladı.

Türkiye’deki tıbbi cihaz endüstrisinde 10 bin firma ve 250 bin çalışanı var. 2 milyar dolar iç hacmi ve 650 milyon dolar ihracatı olan sektör, ülkedeki sağlık sistemine hizmet veriyor.

Sektör pandeminin de başlamasıyla beraber zora girdi. Ancak kamu hastaneleri 16 ay ve üniversite hastanelerinden de 36 aydır sektördeki firmalar tahsilat yapamıyor.

Sektörün toplam 19 milyarlık alacağının 11 milyar lirası kamunun, 8 milyar lirası ise üniversite hastanelerinin borcu.

“İLAÇTA YÜZDE 20, TIBBİ CİHAZDA YÜZDE 30 ALACAĞINIZDAN VAZGEÇİN”

Erkin Delikanlı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı sorunda taraf olmamasına karşın borç için sektöre ‘İlaçta yüzde 20, tıbbi cihazda yüzde 30 alacağınızdan vazgeçin’ dedi. Bu oranlarla bir endüstri yok olur..

Halk sağlığı için Türkiye’nin zor dönemlerinde elimizden geleni yaptık..

Sektör bu ekonomik buhrandan çıkamaz halde. Sürdürülemez bir hal yaşıyoruz. Bu süreci aşabilmek için ilgili bakanlıklarla görüştük. Fakat bu girişimlerin karşısında avantaj sağlamak yerine sektörün alacaklarından feragat etmesi istendi..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sektörün sesini duymadığını ifade etmeliyim. Kendisiyle iletişime geçemedik. Kendisine içinde bulunduğumuz durumu anlatan mektup ve sektörü temsilen bir anahtarını gönderme kararı aldık.. 

Kendisinin dikkatini çekmek istedik. Böyle gittiği taktirde bir halk sağlığı sorunu olacak..

Entübe olmuş bir sektörün entübe olmuş hastalara faydasını bekleyemeyiz. Sektörü entübe olmuş durumdan Sağlık Bakanı Koca’nın çıkarması gerekiyor.”

“SİZ HASTANEYE GİRDİĞİNİZDE, HASTANEDEN ÇIKANA KADARKİ ÜRÜNLERİ, YARA BANDINI BULAMAYACAKSINIZ..”

Erkin Delikanlı:

“Sektörün kamuya ve üniversite hastanelerine hizmet vermeme görüşünde olduğunu belirtmeliyim..

Biz de mecburen bu hizmetleri aksatacağız. Sektör hizmet veremez hale gelirse, kalbiniz sorun yaşadığı kalp pili, ayağınız kırıldığı zaman iyileşmesini hızlandıracak plakları, ayağa kalktığını zaman size destek olacak koltuk değneğini bulamazsınız. Siz hastaneye girdiğinizde, hastaneden çıkana kadarki ürünleri, yara bandını bulamayacaksınız..

Dolayısıyla bu sürecin tarafların bir araya gelerek çözüme kavuşturulması şartı.”

ERDOĞAN’IN KONUŞMASINI HATIRLATTI

Erdoğan’ın “Yerli ilaç ve plazma üretimi ile yerli cihaz geliştirilmesi konusunda engel çıkartanların yaptıkları vatana ihanetle eşdeğerdir. Bu konuda kimseye müsamaha göstermeyeceğiz” sözlerini hatırlatan Delikanlı, “Cumhurbaşkanının bu sözlerini boşa çıkarmaya çalışan bir bürokrasiyle karşı karşıyayız” diye ekledi.

“UMUT EDİYORUM Kİ; SAĞLIK HİZMETLERİNİN AYRILMAZ PARÇASI OLAN TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI BULUR”

Delikanlı, Bakan Koca’ya yolladığı mektupta ise şu ifadeleri kullandı:

“Unutmayalım ki; tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme sektöründe, kapatılmayan her borç yerli ve millileşme sürecini sekteye uğratacaktır. Oysa ki bizler çok ciddi üreticilere sahibiz. Ülkemizin Covid-19 sürecinde özellikle yoğun bakım ihtiyaçlarını kesintisiz temin ederek ve tıbbi cihaz sektörünün Avrupa seviyesine gelmesini sağladık. Dolayısıyla sektörümüzün, içine sürüklendiği bu duruma anlam vermekte zorlanıyoruz. Umut ediyorum ki; sağlık hizmetlerinin ayrılmaz parçası olan tıbbi cihaz sektörü hak ettiği karşılığı bulur; iktidarı–muhalefeti-sivil toplum örgütleri hem sektörü hem de sağlık sistemini önemseyen politikalar geliştirerek şu an içinde bulunduğumuz kaos ortamını sonlandırır ve sunduğumuz hizmet sürdürülebilir hal alır.”

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top