SIYASET

MASAYA KONULAN KUZEY IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ (IKBY) BAYRAĞI!

Çavuşoğlu’nun Twitter hesabından paylaşılan ve AA tarafından servis edilen fotoğraflarda açı ayarlaması yapılarak bayrağın gösterilmediği fark edildi.

BAYRAĞA DESTEK VERENLER KADAR TEPKİ GÖSTERENLER DE VARDI.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmede masaya konulan IKBY Bayrağı tartışma yarattı.

IKBY Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi;

“Görüşmelerde  “Kürdistan Hükümeti” temsilciliğinin Ankara’da açılması da gündeme geldi.”

Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından bir de fotoğraf paylaştı. Servis edilen fotoğraflarda masada Türk ve Irak bayraklarının olduğu görülüyordu.

Ancak yabancı basında yer alan fotoğraflara bakınca masada Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağının da olduğu anlaşıldı.

Çavuşoğlu’nun Twitter hesabından paylaşılan ve AA tarafından servis edilen fotoğraflarda açı ayarlaması yapılarak bayrağın gösterilmediği fark edildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN PAYLAŞTIĞI FOTOĞRAF:

KUZEY IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ BAŞKANI BARZANİ’YE YAKIN RUDAW’IN YAYINLADIĞI FOTOĞRAF:

İLK TEPKİ İYİ PARTİLİ İSİMDEN

İlk tepkiyi İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan gösterdi. Kılıçaslan tepkiler sonrasını paylaşımını sildi.

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, Twitter hesabından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 4 Eylül’de Irak Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmedeki masaya konulan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bayrağı’nı işaretleyerek, “Yemekte ne vardı bakan bey, paçavra çorbası mı?” şeklinde paylaşım yaptı.

Selçuk Kılıçarslan’ın Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağına “paçavra” demesi, tepkilere neden oldu.

“BAYRAĞA HAKARET TOPLUMSAL BARIŞA DÜŞMANLIKTIR

CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu:

 “Bayrağa hakaret toplumsal barışa düşmanlıktır, kabul edilemez..

Paçavra denilen bu bayrak, Irak Anayasası’nda tanımlanan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin resmi bayrağıdır. Bayraklar, her halkın ve o bayrak altında yaşayan yurttaşların onurudur. Bayrağa hakaret toplumsal barışa düşmanlıktır, kabul edilemez.” 

“TARİHSİZ BEZ PARÇASI”

Asker kökenli yazar Oktay Yıldırım:

“Bir sembol, başka bir ulusun egemenliğine ve toprak bütünlüğüne kast ediyorsa, o ulusun her bir ferdi tarafından paçavraya çevrilir, paçavra olarak anılır. Daha önemlisi emperyalistler tarafından yaratılan her TARİHSİZ bez parçası paçavradır..

Tarih boyunca hep bir dış gücün kuklası olan, ekmeğini yediği vatanına, kendi toplumuna ihanet eden, yabancıların boyadığı o bez parçasının etrafında toplanan, ABD silahıyla öz kardeşine kurşun atan bayraksızlar da aynı o bez parçası gibi ayaklar altında paçavraya çevrilir.” 

“KABUL EDİLEMEZ HAKARET”

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşcıer:

 “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin resmi bayrağıdır.  Dünyadaki Tüm halkanın bayrağına saygı duyulduğu gibi Kürt halkının bayrağına da saygı duymayan ırkçıdır, kafatasçıdır.” 

Avukat Ahmet Özmen:

“Dün Sakarya’da Kürt işçilere saldıran zihniyet bugün Kürtlerin bayrağına saldırıyor.

Bayrağa paçavra demek, Kürdistan Bölgesel Yönetimine ve Kürt halkına yapılmış kabul edilemez bir hakarettir. Bu hakareti üreten zihniyeti kınıyorum.” 

“MİLLİ GÜVENLİK SORUNU”

İYİ Parti’den Milletvekili aday adaylığını koymasıyla tanınan Ümit Karaca:

 “Dışişleri Bakanının masasında Kürdistan paçavrası? Hiç oraya buraya bakmayın bu ülkenin en büyük milli güvenlik sorunu AKP hükümetidir.” 

“ANKARA’DA KÜRDİSTAN OFİSİ AÇACAĞIZ”

Öte yandan IKBY Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyetin Ankaratemaslarında ikili konular, güvenlik ve ekonomik konuların ele alındığını söyledi.

Rudaw’ın aktardığına göre Sefin Dizeyi, görüşmelerde “Kürdistan Hükümeti” temsilciliğinin Ankara’da açılmasının da gündeme geldiğini öne sürdü.

“Kürdistan Hükümeti olarak Ankara’da temsilcilik açma konusunu Türkiye ile daha önce müzakere ettiklerini” belirten Dizeyi, “Bu konuda prensipte vardığımiz bir konsensüs var, temsilcilik açma konusuda önümüzde diplomatik veya siyasi herhangi bir engel yok, sadece tamamlanması gereken bazı teknik konular var, diyebilirim ki temsilcilik açılması konusunda halihazırda sadece bir takım teknik meseleler kaldı. Onları da yakın zamanda çözeceğimizi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET MEDYASINDA BAYRAM VAR !

Ama hangi Barzani’ye inanalım

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Ankara’yı ziyaret etti.

Barzani, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Terör örgütü PKK’nın bu ziyareti eleştirmesi sonrasında IKBY eski Başkanı Mesut Barzani’nin Başkanlığını yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) açıklama yaparak PKK’yı eleştirdi.

KDP yaptığı açıklamasında,  terör örgütü PKK için:

 “PKK bir baş ağrısı haline geldi…Size ahlaksızlığın ne olduğunu söyleyelim. Ahlaksızlık halkın malını mülkünü gasp etmek ve yüzlerce köyü viran etmektir” denildi.

Bu açıklamalar hükümete yakın medyada yer aldı ve Barzani’ye övgüler dizildi.

ANKARA ZİYARETİ SONRASINDA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YI HEDEF ALAN MESUT BARZANİ, DAHA ÖNCE PKK İÇİN NELER SÖYLEMİŞTİ?

Tarih 2018…

Mesut Barzani 2018 yılında, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye karşı Türkiye’nin başlattığı “Zeytin Dalı” harekatını BBC’ye verdiği röportajla eleştirmişti.

Türkiye’nin harekatında “sivillerin öldüğünü” iddia eden Barzani, “Derinden endişeliyiz. Bu askeri operasyonun en kısa zamanda son bulmasını istiyoruz” demişti.

Ayrıca Türkiye’nin operasyonu süresince Irak ile sınır kapısı açık tutularak, Suriye’deki PKK’lılara silah sevkiyatı devam ettirilmişti.

Tarih 2016…

Al Monitor’e konuşan Mesut Barzani, “PYD’ye yapılacak herhangi bir yardım PKK’ya destek anlamı taşıyor. PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir” dedikten sonra, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturduğu yapıya, “Federalizm kavramının Suriye’nin durumuna uyduğuna inanıyorum ancak bu konuda Suriyelilerin kendi aralarında ortak bir karara varması lazım” ifadeleri ile destek verdi.

Tarih 2014…

Mesut Barzani, terör örgütü PKK’nın Mahmur’daki kampına giderek, PKK’ya Suriye’nin kuzeyinde verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür etti.

Aynı yıl Mesut Barzani’nin oğlu olan Mesrur Barzani ise, PKK’yı hiçbir zaman terör örgütü olarak görmediklerini söylemişti.

Tarih 2012…

Barzani, bir dönem terör örgütü PKK’nın içinde yer alan Aziz Veysi’yi 2012 yılında bölgesel yönetimin İçişleri Bakanı yaptı.

Aziz Veysi ismi, tutuklu Şemdin Sakık’ın ifadelerinde de yer almıştı.

Şemdin Sakık ifadelerinde, “İlk teslim olduğumda IKDP’lilere Şemdin Sakık olduğumu bir türlü kabul ettiremedim. Daha sonra Aziz Veysi beni görünce bana sarılıp beni sorgudan aldı ve bana ve kardeşime Duhok’ta ev tutarak her konuda yardımcı oldu” demişti.

Tarih 2007…

Amerika’nın CNN televizyonuna demeç veren KDP Lideri Mesut Barzani:

“Biz Amerikalılara PKK ile savaşmaları için sarp dağlara peşmerge göndermeyeceğimizi söyledik, çünkü bunun faydası yok” ifadelerini kullandı.

Aynı yıl Celal Talabani ile açıklama yapan Mesut Barzani, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu ile ilgili:

“Türkiye ile iyi ilişkiler ve iyi komşuluklar içerisinde olmayı istiyoruz. Ama olası bir sınır ötesi harekat ve bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” demişti.

Mesut Barzani’nin PKK’yı destekleyen benzer açıklamalarının böyle…

Ankara ziyareti sonrasında Mesut Barzani’nin PKK’yı eleştirmesi, yarın PKK’yı savunmayacağı anlamına gelmiyor.

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top