SAĞLIK

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE EN ÇOK ZARAR VEREN 5 ETKEN…

DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN MÜCADELE ETTİĞİ COVİD-19 SALGININDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATAN GIDALAR

DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN MÜCADELE ETTİĞİ COVİD-19 SALGININDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP.

Diyetisyen Ferdi Öztürk:

“Günlük hayatta uyku düzeninden odayı havalandırmaya, margarin kullanmaktan basit şekerli yiyecek tüketimine kadar yapılan birçok hata bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor..

Bu süreçte bağışıklık sistemine en çok zarar veren 5 etkeni şöyle sıralayabiliriz

MARGARİNLER VE TRANS YAĞLAR:

Margarin veya trans yağ katılarak satılan işlenmiş ve paketlenmiş tüm ürünler vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır.

Sağlığa zararlı olan bu yağlarla yapılmış pizza, cips, patlamış mısırlar, patates kızartması, dondurulmuş yemekler, mayonez ve hazır köfte, salam, sucuk gibi işlenmiş etler özellikle viral salgının olduğu bu dönemde kesinlikle tüketilmemelidir.

HAVASIZ ODA:

Oksijeni bol olan hava temiz havadır.

Nefes alırken akciğerlerimize dolan oksijen kanın temizlenmesini sağlar. Evde kaldığımız bu zamanlarda nefes alıp verdikçe hava kirlenir. Uzun süre kapalı alanda kalmak yorgunluk, halsizlik yapar .

Evimizde odalarımızı sık sık havalandırmak vücut direnci için önemlidir. Hava sirkülasyonu sağlanmazsa bağışıklık sistemi zayıflar.

BASİT ŞEKERLER (MONOSAKKARİTLER):

Basit şekerler sindirilmeden direk kana geçerler.

Gıda sanayisinde özellikle kek, börek, pasta, meşrubat, şekerlemelere katılan basit şekerler kan şekerini hızlı yükseltirler.

Yüksek kan şekeri; vücuda yerleşmeye çalışan virüs ve bakterileri tanıyan özel reseptörlerin hassasiyetini azaltarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu sebeple basit şeker ve basit şeker içeren besinlerden uzak duralım.

DÜZENSİZ UYKU:

Beslenme düzeni, egzersiz ne kadar önemli ise kişinin uyku saati ve kalitesi de bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir.

Evde kaldığımız bu dönemlerde sabaha kadar oturma, gündüz yatıp gece ayakta kalma durumunda gece uyurken vücuttan salgılanan hormonal sıvılar yeteri kadar salınamadığı için bu da kişinin vücut direncinin düşmesine ve enfeksiyonlara yakalanmasını kolaylaştırır.

Mümkün olduğunca gece uykusunu tercih edip ,ortalama 6-8 saat uyumaya çalışalım.

UZUN SÜRE AÇ KALMAK:

Çok uzun süre aç kalmak vücudun yeteri kadar enerji alamamasına ve şeker dengesinin bozulmasına neden olur. Bu durum bağışıklık hücrelerinin yeteri kadar enfeksiyonlarla savaşamamasına neden olur. Bu süreçte 4-6 saatte bir mutlaka sağlıklı besinler seçerek enerji alınmalıdır.

İLGİLİ HABER

Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top