SAĞLIK

ÖZEL HASTANELER İÇİN AYRI BİR ÖDEME MODELİ!

ÖZEL HASTANELER SADECE PCR TESTİ POZİTİF ÇIKAN HASTALARI TEDAVİ EDEREK ÖDENEK ALABİLECEK.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİNDE ÖZEL HASTANELER İÇİN YENİ ÖDEME MODELİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vaka sayıları artış eğilimine girince özel hastanelerdeki koronavirüs tedavisi için yeni bir ödeme modeli çıkardı.

Buna göre özel hastaneler, PCR testi sonucu pozitif çıkan hastayı tedavi ederse devletten salgın tedavisi ücreti alabilecek.

Koronavirüs salgını başında özel hastanelere ayrı bir ödeme modeli çıkaran, yoğun bakımlar için de fiyat güncellemesi yapan ama vaka sayıları azalmaya başlayınca ödeneği kesen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vaka sayısının artması sonucu özel hastaneler için ayrı bir ödeme modeli çıkardı.

Bu kez salgının başından farklı olarak, tomografi sonucuna göre pozitif olduğu tahmin edilen vakalar için ödenek ayrılmayacak.

ÖZEL HASTANELER SADECE PCR TESTİ POZİTİF ÇIKAN HASTALARI TEDAVİ EDEREK ÖDENEK ALABİLECEK.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat:

“Özel hastaneler salgının başında işin içine dahil edildi ancak vaka sayıları azalınca ödemeler durduruldu..

Sonra standart hasta ödemelerine dönüldü. Yani SGK diğer hastalara ödediği kadar parayı özel hastanelere ödemeye başladı..

Özel hastaneler, hastalardan daha çok para talep etmek durumunda kaldı ve hastalar daha çok kamuya yöneldiler. Devlet hastanelerinde bir yoğunluk oluşacağından endişe edilmiş olmalı ki koronavirüs için ödemeler yeniden güncelendi..

Ancak bugünkü ödeme modelinde PCR pozitifliği baz alındı. Daha önce klinik ve tomografiyle de tedaviye başlanabiliyordu. Koronavirüs yoğun bakım hastalarına da benzer ödeme yapılıyordu..

Ancak burada asıl problem şu, PCR ancak hastaların yüzde 60’ına doğru teşhis koyuyor. PCR’ı negatif ama akciğeri tutulmuş hasta sayısı oldukça fazla. Yine de SGK’nın bu ödemeleri tekrar getirmiş olmasından dolayı memnunuz. Bu özel sektörün işin içine daha gönüllü katılmasına katkı sağlayabilir, vatandaş memnuniyeti de artar.”

YURT DIŞI ÇIKIŞLARINDA İSTENİLEN PCR TESTİ ÜCRETİ 110 LİRADAN 250 LİRAYA ÇIKARTILDI.

Yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında yapılan testin ücreti 250 liraya çıkartıldı.

Görevi gereği yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ücret alınmayacak.

Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, yurt dışına çıkışlarda PCR testi istenen ve bu testi yaptırmak üzere sağlık tesislerine başvuranların işlemlerinin nasıl yapılacağı belirlendi.

Buna göre, yurt dışına çıkmak için gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi nedeniyle test yaptırmak isteyenler, uçak bileti veya varsa görev kağıdını dilekçesine ekleyerek yetkili laboratuvarlara başvurabilecek.

Yetkili laboratuvar listesine, “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html” adresinden ulaşılabilecek.

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: