DÜNYA

30 YILLIK İSLAMİ YÖNETİM SONA ERDİ

SUDAN’DA GEÇİŞ HÜKÜMETİ, DİN İLE DEVLETİ BİRBİRİNDEN AYIRMAYI KABUL EDEREK 30 YILLIK İSLAMİ YÖNETİMİ SONA ERDİRDİ.

BİR İSLAM ÜLKESİ DAHA LAİKLİK DEDİ

Sudan’da geçiş hükümeti, din ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.

Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü lideri Abdel-Aziz al-Hilu, perşembe günü Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da ilkeyi benimseyen bir bildirge imzaladı.

Belgede :

“Sudan’ın tüm vatandaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke haline gelmesi için anayasa, halkın kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi gereken ‘din ve devletin ayrılığı’ ilkesine dayanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Anlaşma, hükümetin, devrik diktatör Ömer el Beşir yönetiminde başlayan iç savaşa son vermek için isyancı güçlerle bir barış anlaşması başlatmasından kısa bir süre sonra geldi. Ü

lkenin sınır eyaletlerinde Sudanlı askerlerle savaşan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey’deki iki fraksiyondan daha büyük olanı, seküler bir sistem sağlamayan herhangi bir anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

YAPTIRIMLAR UYGULANMIŞTI

Ülkesini 1989’dan beri 30 yıl boyunca demir yumrukla yöneten 76 yaşındaki Ömer el Beşir, haftalar süren kitlesel halk hareketlerinin ardından 2019 yılında askeri bir darbe ile görevden uzaklaştırılmış, ardından da cezaevine konulmuştu.

Ülkesinde yolsuzluktan suçlu bulunarak iki yıl hapis cezasına çarptırılan devrik liderin daha sonra Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edileceği açıklanmıştı.

Sudan, Beşir’in 1989’da iktidarı ele geçirmesinden kısa bir süre sonra başlayan ve ülkeyi “İslam dünyasının öncüsü” yapmaya çalışan katı bir İslam hukuku yorumunu uygulayan bir sistemi benimsemişti.

Uluslararası yaptırımların da hedefi olan ülkeyi Amerika Birleşik Devletleri 1993’te terörü destekleyen bir ülke olarak kabul etmiş ve 2017’ye kadar yaptırımlar uygulamıştı.

SUDAN’DA LAİK SİSTEME GEÇİŞ YAPILDI.

Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü lideri Abdel-Aziz al-Hilu, perşembe günü Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da ilkeyi benimseyen bir bildirgeye imza attı.

Belgede “Sudan’ın tüm vatandaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke haline gelmesi için anayasa, halkın kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi gereken ‘din ve devletin ayrılığı’ ilkesine dayanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

SUDAN’DA GEÇİCİ HÜKÜMETİN YASA DEĞİŞİKLİKLERİ PROTESTO EDİLDİ

Sudan’da geçici hükümetin çıkardığı yeni yasalara tepki amacıyla başkent Hartum’da gösteri düzenlendi.

İslami grupların çağrısıyla cuma namazı sonrası başkent Hartum’un farklı noktalarında toplanan gruplar, “Allah’ın kanunları değiştirilemez”, “Laik yönetim istemiyoruz. Alkol ve ahlaksızlığa hayır” ve “Kur’an anayasamızdır” şeklinde slogan attı.

Özellikle dini konulardaki yasa değişikliklerine tepki gösteren Sudanlılar, 7 haftadır cuma günleri reform karşıtı gösteriler düzenliyor.

İLGİLİ HABER

Odatv – Independent Türkçe, AA, Euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top