GÜNDEM

“ELBETTE HER ŞEHİRDE BÖYLE PİSLİKLER YAŞAR AMA VAY BUNUN HESABINI SORMAYAN İDARECİLERE VE BU TABLOYA TEPKİSİZ KALAN TOPLUMA …”

“Yaptığım vicdani insani uyarıyı anlamayıp saldırmaya başlayanlar, yarın cumhurbaşkanı yada bir hükümet yetkilisi mağdurları arar geçmiş olsun dileklerini iletirse yazdıklarından utanacaklar mı!”

KADIN İŞÇİYE BÖYLE SALDIRDI

KADIN İŞÇİYİ BÖYLE TOKATLADI…

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilerin, işveren ve köylülerin saldırısına uğradığı iddia edildi.

İşçiler memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Saldırıya uğrayanlardan Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirdi.

Barış Demir:

“Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık.

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından ‘Siz burayı memleketiniz mi sandınız burası bizim’ şeklinde tehdit edildik..

Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi 3 kişiye sopalarla saldırdı.” 

OLAY NASIL GELİŞTİ

22 Ağustos tarihinde K. K. İsimli şahıs yanında işçilerle birlikte fındık toplarken, tarlada hisse ortağı olduğu belirtilen H. Ş. , beraberinde R.T.Ş ve E.G ile K.K’den işçileri alıp bahçeden çıkmasını istedi.

Ancak K.K fındık toplama sırasının kendisinde olduğunu belirterek buna itiraz etti. Sinirlenen H.Ş. K.K. ve tarlada fındık toplayan işçilere saldırmaya başladı.

Bu esnada yanındaki R.T.Ş ve E.G de kendisine yardım etti. Hızını alamayan H.Ş. kullandığı otomobili K.K ve fındık işçilerinin üzerine sürdü.

Yaralanan 3 işçi hastaneye kaldırıldı. K.K daha sonra jandarma karakoluna giderek şikayetçi oldu. Gözaltına alınan H. Ş, R.T.Ş ve E.G sorgularının ardından çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sakarya Valiliği konuyla ilgili açıklama yaparak, kavganın fındık bahçesi sahipleri arasında yaşandığını belirtti.

Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada mevsimlik Kürt işçilerinin darp edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, kavganın fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşandığı belirtildi.

Valilik açıklamasında:

“Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan araştırmada, 22 Ağustos tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır.

Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir” ifadelerine yer verdi.

“O KOLTUKTA BİR GÜN OTURMAM”

Mardin’den Sakarya’ya giden işçilerin darp edilmesine sert tepki gösteren Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen:

“Benim şehrimde bir kadın bir işçi sırf Sakarya’lı diye saldırıya uğrasa ya gereğini yaparım ya o koltukta bir gün oturmam..

Elbette her şehirde böyle pislikler yaşar ama vay bunun hesabını sormayan idarecilere ve bu tabloya tepkisiz kalan topluma…

Bu yumruk insanımızın doğduğu toprakta karnının doymasını sağlayamayan bize,  ekmeği için çalışana el kaldıracak kadar barbar bir topluluk peydahlayan hepimize. Titre kendine gel. Ayağa kalk #Sakarya”

Ayhan Bilgen devamında ise şunları söyledi:

“Amerika’da, Avrupa’da yada Gazze’de şiddet görüntüsüne isyan eden ama yanıbaşında yapılana sessiz kalanların ne dinleri onları ahlak sahibi kılar ne milliyetleri.

Yaptığım vicdani insani uyarıyı anlamayıp saldırmaya başlayanlar, yarın cumhurbaşkanı yada bir hükümet yetkilisi mağdurları arar geçmiş olsun dileklerini iletirse yazdıklarından utanacaklar mı!”

“NE BUGÜN, NE DE BUNDAN ÖNCE ANLATILDIĞI GİBİ OLAY VUKU BULMADI”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz:

 “Sakarya’da ne bugün, ne de bundan önce, anlatıldığı şekilde herhangi bir olay asla vuku bulmamıştır. Sakarya, Türkiye’nin, Balkanların ve Kafkasların her yerinden gelerek yerleşen insanların barış ve kardeşlik içinde yaşadığı bir yerdir.” 

Ali İhsan Yavuz’un açıklamaları şöyle:

“Sakarya’da tüm etnik unsurlar etle tırnak olmuşçasına birbiriyle bütünleşmiştir. Örnek bir kaynaşma, birliktelik ve yardımlaşmanın söz konusu olduğu Sakarya’mız bu anlamda tam bir huzur kentidir.

Olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek bunu yapanlar açısından en hafif tabirle ahlaksızlıktır. Buna alet olanlar açısından da bu durum tam bir aymazlık, Sakarya’ya ve hatta Milletimize karşı yapılan ise açık bir saygısızlıktır.”

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top