GÜNDEM

İÇİŞLERİ BAKANI: “IŞİD’İN TÜRKİYE EMİRİ MAHMUT ÖZDEN’İN, ÖNEMLİ PLANLARLA…”

Özden’in, İstanbul’da eylem gerçekleştirmek için keşifte bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan IŞİD üyesine talimat veren kişi olduğu da iddia edildi…

IŞİD EMİRİ DAHA ÖNCE 10 KEZ YAKALANDI!

Süleyman Soylu müjdeyi vermişti ama, 10 kez bırakılmış

Süleyman Soylu, önceki gün bir paylaşımda bulunmuş:

 “DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı… Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı” mesajını vererek, Mahmut Özden’in yakalandığını duyurmuştu.

Ancak, Özden’in 10 kez gözaltına alınıp salıverildiği ortaya çıktı.

Terör örgütü IŞİD’ın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile bazı dernek, kuruluş ve kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiler üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldı. Bu kapsamda örgüt üyesi Hüseyin Sağır, AK-47 marka uzun namlulu silah ve 5 şarjör ile İstanbul’da yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece 18 Ağustos’ta tutuklanan Hüseyin Sağır’a eylem talimatı verdiği değerlendiren ve IŞİD adına çatışma bölgelerinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren, üst düzey örgüt mensuplarından şifreli mesaj programları aracılığıyla aldığı talimatlar doğrultusunda Türkiye’deki stratejik yerlere, siyaset ve devlet adamlarıyla bazı ekonomik hedeflere yönelik sansasyonel eylemleri koordine eden IŞİD’in sözde Türkiye emiri Mahmut Özden, 20 Ağustos’ta Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yeşilbağlar Mahallesi’nde gözaltına alındı. Özden, 31 Ağustos’ta sevk edildiği adliyede tutuklandı.

( Yusuf Koyun – Anadolu Ajansı )

ÇOK SAYIDA DÖKÜMAN ELE GEÇİRİLDİ

Sözde terör örgütü emiri Mahmut Özden’in yakalandığı evde yapılan aramada, çok sayıda döküman ele geçirildi. Dökümünlarda, patlayıcı ve silahların kimlere teslim edileceği, grupların kimlerle hareket edeceği, krokiler, veriler ile haritalar ele geçirildiği bildirildi. Evdeki iki bilgisayarda ise Irak ve Suriye’den talimat aldığı, ünlü siyasetçileri kaçırma planları olduğu öne sürüldü. 

OĞLU GÖREVİNİ DEVRALMIŞ

Gözaltına alınan Mahmut Özden’in emniyet güçleri tarafından İstanbul’a gönderilmesiyle oğlu Hamza Özden’in babasının sözde Türkiye emiri görevini devraldığı kaydedildi. Adana polisinin yaptığı operasyonla Hamza Özden’in de aralarında bulunduğu 5 şüpheli yakalandı. Mahmut Özden’in oğlu Hamza Özden ile örgüt üyesi olduğu saptanan şüpheliler İstanbul’a gönderildi.

KRİTİK YERLERİ HEDEFİNE KOYMUŞ

IŞİD’in Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile bazı dernek, kuruluş ve kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu istihbaratı üzerine genişletilen operasyonlarda yakalanan sözde emir Mahmut Özden’in daha önceki yıllarda da kritik bölgeleri hedefine koyduğu ortaya çıktı.

 2015 yılından bu yana Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütü üyesi olmak, anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs, terör örgütü adına haraç toplamak, bekçilere saldırı hazırlığı gibi birçok gerekçeyle 10 kez gözaltına alınan Özden’in, en son IŞİD adına Suriyeli fırın işletmecilerinden haraç almaktan 2019’un Temmuz ayında gözaltına alındığı ve tutuklandığı, ikinci mahkemede aralık ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı öğrenildi. 

Özden’in, 22 Haziran 2017’de ise Yeşilyurt Mahallesi’nde düzenlenen hücre evi operasyonunda gözaltına alınan 11 kişiyle o dönem örgüte karşı Suriye ve Irak’a hava operasyonlarının düzenlendiği İncirlik Hava

Üssü’ne, bombalı saldırı hazırlığı içinde oldukları, bu amaçla keşif de yaptıkları ortaya çıkmıştı.

KIZINI ALINCA VURDURMUŞ

15 Nisan’da Yeşilbağlar Mahallesi’nde iki bacağından vurulan H.K.’nın, Mahmut Özden’in bir akrabasıyla kızını evlendirdiği, IŞİD adına faaliyet gösterdiklerini öğrenip, kızını geri alınca sözde emirin talimatıyla Mücahit K.’nin bacaklarına ateş açıp, yaraladığı da ortaya çıktı. Mahmut Özden ile Mücahit K.’nın H.K.’nın şikayeti üzerine bu olayda da tutuksuz yargılandığı kaydedildi. 

GAZETECİLERE ÖPÜCÜK ATMIŞTI

Terör Örgütü IŞİD’in Adana emiri olduğu gerekçesiyle 22 Haziran 2017 yılında gözaltına alınan Mahmut Özden’in, sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilere öpücük attığı ortaya çıktı. Terör örgütüne kazandırdığı her kişi için IŞİD’den daha önce 7 bin dolar aldığı öne sürülen Özden’in, son dönemde de kişi başına 2 bin dolar aldığı iddia edilmişti. Özden’in imamlık dışında, kadı görevi de üstlendiği, çeşitli nedenlerden dolayı anlaşamayan tarafların sorunlarını çözdüğü saptanmıştı.

Soylu’nun bahsettiği Mahmut Özden 21 Eylül 2017’de ‘DEAŞ’ın sözde emiri serbest’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Türkiye’nin IŞİD emiri Mahmut Özden, 10-12 kişilik gruplar oluşturarak saldırıya geçme ve bazı siyasileri kaçırma hazırlığındayken yakalandı.”

Mahmut Özden 21 Eylül 2017’de ‘DEAŞ’ın sözde emiri serbest’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

Özden, 10 Temmuz 2018’deki operasyonda da gözaltına alınmasına rağmen serbest kalmış.

Özden ayrıca geçen yıl 12 Temmuz’da da Adana’da MİT ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“IŞİD’in Türkiye emiri Mahmut Özden önemli planlarla yakalanarak tutuklandı. Mahmut Özden’in evinde ve diğer yerlerde yapılan aramalarda dijital materyallere ve bilgisayarlara el konuldu..

Elde edilen bilgilere göre gerek Irak ve Suriye’den sürekli talimatlar aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylemler ve hareketlilik ortaya koyacağı belirlendi. Şu anda onunla bağlantılı elimizde sorguları devam eden DEAŞ mensupları söz konusu.”

‘SİYASİLERİ, DEVLET ADAMLARINI KAÇIRMA PLANI’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Bilgisayarında da elde edilen süreçlerde gerek Irak gerekse de Suriye’de sürekli talimatlar aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylem ve hareketlilik ortaya koyacağı bir takım silahların mühimmatların gömüleceği yerler ve bunların kimlerle irtibatlanacağı ve yine aynı zamanda yine bir takım grupların özellikle Türkiye’de ekonomik açıdan zarar verebileceği değerlendiren gruplara da eylem yapmak ve yine aynı zamanda da bununla birlikte siyasi ve devlet adamların kaçırılıp Suriye tarafına götürülmesi hususunda bir planlar içerisinde olduğu çok net bir şekilde oradaki aldığı talimatlar ve uygulama planlarıyla ele geçirildi.”

SOYLU: KAFAMI KARIŞTIRAN BAŞKA İŞLER DE VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Çok zor bir sınırdayız, zor bir alandayız. Vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Tabi kafamı karıştıran başka işler de var, o da şu: Aslında DEAŞ’a baktığınız zaman hiç yapmaması gereken güya sözde eylemlerin planlandığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım. Kimin motivasyon sağladığına ve nerelerin motivasyon sağladığına bakmak gerekir. Arkadaşlarımız bununla ilgili de değerlendirmeleri, çalışmaları yapıyorlar. Buna ait riski de ölçmeye buna karşı önlem almaya çalışıyoruz.”

Özden’in, geçen hafta İstanbul’da eylem gerçekleştirmek için keşifte bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan IŞİD üyesine talimat veren kişi olduğu da iddia edildi.

Mahmut Özden’in bu kişinin sorgusunda elde edilen bilgilerle Adana’da yakalandığı ve İstanbul’da yapılan sorgusunun ardından tutuklandığı belirtildi.

https://www.cafemedyam.com/2019/12/04/turkiye-isid-baglantili-gruplarla-birlikte-calisiyor/

DAHA ÖNCE ÜÇ KEZ SERBEST BIRAKILMIŞ

Soylu’nun açıklamasının ardından dikkat çekici bilgiler de ortaya çıktı.

Özden daha önce IŞİD yöneticisi olduğu iddiasıyla 3 kez gözaltına alınıp serbest bırakılmış.

Özden ilk olarak 21 Eylül 2017’de 6 kişiyle gözaltına alınmıştı. O dönemki haberlerde, IŞİD emirleri arasında olduğu öne sürülen Özden’in ‘Yamaçlı Grubu’nu yönettiği ve örgüte kazandırdığı her bir militan için 7 bin dolar aldığı haberlerde yer almıştı.

Özden ismi 10 Temmuz 2018’de de gündeme gelmişti. Yine Adana’daki operasyonda gözaltına alınan Özden, bu kez ‘IŞİD üyeleri yaralı Suriyelileri de dolandırmış’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

YARALI SURİYELİLERİ DOLANDIRMIŞLAR

Mahmut Özden ismi ayrıca 12 Temmuz 2019’da gündeme geldi. Polis ve MİT’in yine Adana’daki operasyonunda, Mahmut Özden 14 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı.

O dönem, IŞİD’in Adana emiri olduğu iddia edilen Özden ve birlikte hareket ettiği kişilerin esnafı ‘işyerlerinizde saldırırız’ diye korkutup haraca bağladıkları belirtilmişti.
.

Özden’in, bir fırından daha önce seri numaraları alınan 3 bin 500 liralık haracı alırken, suçüstü yakalandığı bildirildi.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top