GENEL

KİMDİR BU UŞŞAKİ LER? DİYANET UYARDI: DİN İSTİSMARCILARI…

UMRE DÖNÜŞÜ BİNLERCE KİŞİ HAVALİMANINDA KARŞILAMIŞ, ‘ELİMİ ÖPEN CENNETE GİDER’ DEMİŞTİ

UŞŞAKİ TARİKATI DA AKP DESTEKLİ

Kasımpaşa merkezli olan bu tarikat, geçtiğimiz yıllarda ‘Kasımpaşalı’ Erdoğan’ı yeni Osmanlı padişahı ilan etmiş, ‘Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir stadda zikir çekildi’ haberlerine konu olmuştu.

Gülen Cemaati’nin tasfiyesi sonrası devlet içinde birçok tarikat ve cemaat güç kazanırken, bu boşluğa göz diktiğini açıkça ilan eden Uşşaki Tarikatı da AKP destekli.

AKP’nin CEMAAT VE TARİKATLARA VERDİĞİ DESTEK DEVLET İÇİNDE BU YAPILARIN KADROLAŞMASI İÇİN BÜYÜK OLANAKLAR SUNMAYA DEVAM EDİYOR.

Yıllarca Gülen Cemaati ile ortak hareket eden, yaşanan kavga sonrası Gülenciler yerine devlet içindeki kadrolaşmayı diğer tarikatlara teslim eden AKP, Menzil ve İskenderpaşa’nın ardından şimdi de bir başka tarikata verdiği destekle gündemde.

Bu tarikatın adı Uşşaki… 

Tarikatın gündem olmasını sağlayan olay, liderleri Fatih Nurullah’ın yaptığı son açıklama oldu.

Tarikatın kanalı Nurani Tv’de “Sarık veya cübbe giymek, resmî işlerimizde engel oluşturuyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz?” sorusuna yanıt veren Nurullah, “Devletin kontrol mekanizmalarında olalım” demiş, “Hizmetten kopma yok, ticaretten kopma yok. Tembellik yok. Biz devleti bıraktığımız zaman oraya ne idüğü belirsizler geliyor. Daha sonra amir oluyorlar, başımızı ezmeye uğraşıyorlar. Hele İslami devlet olsun; en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cübbeleri biz giyeceğiz. Vakti saati var her şeyin. Mesela başörtü meselesi çözüldü değil mi? Ayasofya mayasofya, Tayyip Bey ‘bekleyin’ dedi. Ayasofya açıldı…. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Çünkü ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor” ifadesini kullanmıştı.

MERKEZİ KASIMPAŞA

Bu açıklama sonrası gündem olan tarikat, HALVETİ TARİKATI’nın bir kolu.

Tarikatın merkezi ise oldukça dikkat çekici.

“Kasımpaşa” merkezli olan bu tarikat, Kasımpaşalı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yıllar önce yaptıkları bir görüşmeyle de haber konusu olmuştu.

Görüşmenin yapıldığı dönem Erdoğan Başbakanlık koltuğunda oturuyordu.

“Kurucusu Pir Hüsameddin” olan tarikatın önemli isimlerinden olan İbrahim İpek, tarikatın “İpek Yolu” adıyla bilinmesin de nedeni.

MİLLİ GÜREŞÇİ TARİKAT LİDERİ

Onun liderliği döneminde güçlenen tarikatın başında bulunan Fatih Nurullah, İpek’in ölümünün ardından bundan 20 yıl önce tarikatın liderliğini üstlendi.

Eski milli güreşçi olan Nurullah, düzenlediği büyük zikir törenleriyle tarikatı büyütmeye çalışırken, “Devran” adlı bu törenlerin merkezi olarak Çorum ve Bolu seçiliyor.

Tarikatın 2014 yılında Çorum’da bir stadda yaptığı zikir töreni, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit’te “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir stadyumda zikir ayini gerçekleştirildi. Çorum stadyumunda Uşşaki tarikati dervişleri sahaya indiler ve halka zikri yaptılar. Bu tablo, normalleşmenin ayak sesleri olarak değerlendirildi” ifadeleriyle haberleştirildi.

Söz konusu etkinliğe AKP’li yöneticiler de katılmıştı.

UMRE DÖNÜŞÜ BİNLERCE KİŞİ HAVALİMANINDA KARŞILAMIŞ, ‘ELİMİ ÖPEN CENNETE GİDER’ DEMİŞTİ

2016 yılında Umre dönüşü yüzlerce tarikat üyesi tarafından Atatürk Havalimanı’nda karşılanan Nurullah Fatih:

“Bir uçaktan iniyorum, millet beni karşılıyor, elimi öpmek istiyor, ben (elimi) çekiyorum çekiyorum. Diyorlar ki ‘niye çekiyorsun elini, elini öpen cennete girecek’. Ben de ikisini birden 30 elim 40 elim olsa Ümmeti Muhammed’e uzatıyorum. Var mı bir diyeceğiniz?” demişti.

CİHAT ÇAĞRISI

Yine 2016 yılında tarikatın kanalı Nurani TV’de konuşan Fatih Nurullah, cihada katılım çağrısı yapmış, tarikat üyelerinin Türkmen cephesi, Bayırbucak Türkmenleri gibi gruplara katılmalarını istemiş,”Bize söylenen Tikrit, Şam. Bizim demek ki daha vaktimiz var. Çünkü bu iş Suriye’den Irak’a atlayacak. Şu anda seyrediyoruz, bakalım ne olacak” ifadesini kullanmıştı.

ANKARA’YA 3 BİN KİŞİLİK KÜLLİYE

Ayrıca tarikatın sosyal medya hesaplarında bir “külliye” inşaatı için destek toplanırken, söz konusu yapının Ankara’da inşaa edildiği, 3 bin kişilik olacağı, içinde medrese, islami düğün salonu ve kreş bulunacağı belirtiliyor.

DİYANET’TEN ÇOCUK İSTİSMARINDAN TUTUKLANAN TARİKAT LİDERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sakarya’nın Akyazı ilçesi Kuzuluk mahallesinde ikamet eden Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah, 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle dün tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

‘İLİM VE İRFAN İLE ALAKASI OLMADIĞI HALDE, KENDİLERİNE MENFAAT DEVŞİREN DİN İSTİSMARCILARINA KARŞI AZİZ MİLLETİMİZİ BİR DEFA DAHA UYARIYORUZ ’

Diyanet İşleri Başkanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, önceki gün bir ilçemizde yaşandığı medyaya yansıyan ve bir çocuğumuzun istismarı söz konusu olan vahim olayı yakından takip etmekteyiz. Yargıya intikal eden bu olayın adli mercilerce en kısa zamanda tüm yönleriyle aydınlatılacağına ve hak ettiği en ağır cezanın verileceğine olan inancımız tamdır.

Bu vesileyle, şu hususları hatırlatmayı bir vazife olarak görüyoruz; Allah’ın bizlere en değerli emaneti olan çocuklarımız, güvenli ve huzurlu bir ortamda büyümeyi, her türlü ihmal ve istismardan korunmayı hak etmektedir. Bu nedenle çocuk istismarıyla, masum yavrularımıza uzanan şeref yoksunu, hain ve zalim ellerle mücadele etmek hepimizin vazgeçilmez görevidir.

İlim ve irfan ile alakası olmadığı halde, kendilerine menfaat devşiren din istismarcılarına karşı da aziz milletimizi bir defa daha uyarıyoruz. Hem dini duygu ve değerlerimizin hem de gözbebeğimiz olan çocuklarımızın istismara karşı korunması için herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

İLGİLİ HABER

soL –

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top