SIYASET

BAŞAK DEMİRTAŞ’TAN YENİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

“13 Mart’tan bugüne 5 buçuk ayda 4 kiz kapalı görüş oldu. Yani ayda 1 kez bile değil. Oysa Baysavcı açıklamasında, ayda iki kez görüş yapıldığını belirtmiş, Bu kesinlikle doğru değil.”

BAŞAK DEMİRTAŞ: “YAZDIKLARIMIN TAMAMI DOĞRU” DİYEREK, SAVCILIĞIN AÇIKLAMASININ DOĞRU OLMADIĞINI BELİRTTİ.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Başak Demirtaş:

“Selahattin Demirtaş’ın kızlarıyla görüşmesine izin verilmedi.”

Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş çocukların babalarıyla görüşmesine cezaevi yönetimi tarafından izin verilmediğini söyledi.

Başak Demirtaş:

“Selahattin’in, kızlarımız Delal ile Dılda’yı birlikte görmesine izin verilmedi. Selahattin, pandemi başladığından bu yana kızlarını sadece birer kez, ayrı ayrı görebildi.”

Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “koronavirüs önlemleri” kapsamında çocuklarıyla görüştürülmediğini açıkladı.

Başak Demirtaş:

“Kızlarımız Delal ile Dılda’nın, babalarıyla birlikte görüşmelerine izin verilmedi.”

Başak Demirtaş Adalet Bakanlığı’nı da etiketlediği açıklamasında şunları kaydetti:

“Güç koşullarda çalışmak zorunda olan işçilere, kamu emekçilerine, özel sektör çalışanlarına, uçaklarda yan yana oturanlara, iktidarın etkinliklerine, mitinglerine katılanlara corona bulaşmıyor (!)..

Ama arada çift cam, iki tarafta da demir parmaklıklarla yapılan kapalı cezaevi görüşlerinde, maske ve siperlik taktığınız halde sevdiklerinize corona bulaşıyor (!) Bu yüzden görüşler ayda sadece bir defa yapıldı..

Hele ki iki çocuk babalarıyla kapalı görüş yaptı mı anında corona bulaşıyor (!) Tam da bu nedenle, kızlarımız Delal ile Dılda’nın, babalarıyla birlikte görüşmelerine izin verilmedi..

Corona tedbiri olarak açık görüş kaldırıldı, tamam. Peki ama kapalı görüşleri neden engelliyorsunuz? Hadi engellediniz, onun yerine neden telefonda görüş hakkı vermiyorsunuz? Görüntülü görüşme dediniz, ne oldu? Hakkımızı neden gasp ediyorsunuz?.

Hepsinden önemlisi, madem corona riski var, haksız yere cezaevinde olan siyasetçileri, gazetecileri, hayatları tehlikede olan insanları neden serbest bırakmıyorsunuz?Selahattin’in, kızlarımız Delal ile Dılda’yı birlikte görmesine izin verilmedi. Selahattin, pandemi başladığından bu yana kızlarını sadece birer kez, ayrı ayrı görebildi.”

EDİRNE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN “DEMİRTAŞ” AÇIKLAMASI

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği ve çocukları ile görüştürülmediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Başsavcılık, bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında yer alan haber ve paylaşımlarda, Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği, çocukları ile görüştürülmediği iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

YAPILAN AÇIKLAMADA ŞUNLAR KAYDEDİLDİ:

“Bu tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlülere, ziyaret hakları kapalı görüş şeklinde kullandırılmaktadır. Yine Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda tutuklu ve hükümlüler, bir seferde en fazla ikişer yakınlarıyla olmak üzere ayda iki defa kapalı görüş hakkından yararlanmakta. Her tutuklu ve hükümlü gibi Selahattin Demirtaş da ağustos ayında kapalı görüş ve telefonla görüşme haklarını kullanmıştır. Başak Demirtaş bir kızı ile birlikte 10.08.2020 tarihinde, diğer kızı ile birlikte de 20.08.2020 tarihinde eşi Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişlerdir. Selahattin Demirtaş ağustosta ailesiyle sekiz defa telefonla görüşmüştür. Selahattin Demirtaş’ın kızları ile görüştürülmediği ve telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği yönündeki iddialar asılsızdır. Edirne’deki ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumak için Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan tedbirler titizlikle uygulanmaktadır.” 

BAŞAK DEMİRTAŞ’TAN SAVCILIĞIN GÖRÜŞME AÇIKLAMALARINA YANIT

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çocuklarıyla görüştürülmediği yönündeki iddiaları yalanlamasının ardından Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’tan yeni bir açıklama geldi.

Başak Demirtaş, “Yazdıklarımın tamamı doğru” diyerek, Savcılığın açıklamasının doğru olmadığını belirtti.

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, dün sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın çocuklarıyla görüştürülmediğini duyurmuştu. 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı ise Demirtaş’ın iddialarını yalanlayarak, “Başak Demirtaş bir kızı ile birlikte 10.08.2020 tarihinde, diğer kızı ile birlikte de 20.08.2020 tarihinde eşi Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişlerdir. Selahattin Demirtaş ağustosta ailesiyle sekiz defa telefonla görüşmüştür. Selahattin Demirtaş’ın kızları ile görüştürülmediği ve telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği yönündeki iddialar asılsızdır” açıklamasını yaptı. 

BAŞAK DEMİRTAŞ’TAN YENİ AÇIKLAMA

Başak Demirtaş, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamalarına yanıt verdi. 

Demirtaş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalada şunları kaydetti: 

“Edirne Cumhuriyet Başsavcısı lütfetmiş, benim tweetlerimle ilgili gerçekleri çarpıtan bir açıklama yapmış. Öncelikle, tweetlerimde yazdıklarımın tamamının doğru olduğunu belirtmek isterim. 

Ben en son korona tedbirleri alınmadan önce, 13 Mart’ta Edirne’de Selahattin ile kapalı görüş yaptım. Daha sonra aile görüşleri yasaklandı.  13 Mart’tan sonra, Selahattin ile ilk defa tam 3 ay 5 gün sonra 17 Haziran’da kapalı görüş yaptım, Bu görüşte sadece 1 kişiye izin verdiler. 

Başsavcı, Selahattin’in iki çocuğumuzu birlikte görmesine izin verilmemesini corona tedbirlerine bağlamış. İktidarın etkinliklerinde ve mitinglerinde corona bulaşmıyor da cezaevindeki kapalı görüşte, ortada fiziki bir temas yokken, arada cam ve mesafe, yüzlerde ağızlık ve siperlik varken mi corona bulaşıyor Sayın Başsavcı?

13 Mart’tan bugüne 5 buçuk ayda 4 kiz kapalı görüş oldu. Yani ayda 1 kez bile değil. Oysa Baysavcı açıklamasında, ayda iki kez görüş yapıldığını belirtmiş, Bu kesinlikle doğru değil.”

BAŞAK DEMİRTAŞ: EN SON 13 MART’TAN SONRA AİLE GÖRÜŞLERİ YASAKLANDI

Başsavcılığın açıklamasının ardından yeni bir açıklama yapan Başak Demirtaş, şunları ifade etti:

Edirne Cumhuriyet Başsavcısı lütfetmiş, benim Tweet’lerimle ilgili, gerçekleri çarpıtan bir açıklama yapmış. Öncelikle, Tweet’lerimde yazdıklarımın tamamının doğru olduğunu belirtmek isterim.
Ben en son, corona tedbirleri alınmadan önce, 13 Mart’ta Edirne’de Selahattin ile kapalı görüş yaptım. Daha sonra aile görüşleri yasaklandı. 13 Mart’tan sonra, Selahattin ile ilk defa, tam 3 ay 5 gün sonra 17 Haziran’da kapalı görüş yaptım. Bu görüşte sadece bir kişiye izin verdiler.

17 Haziran sonrası, Selahattin ile ikinci görüşüm 22 Temmuz’da oldu. Kızlarımı da bu görüşe götürmek istedim. Ancak sadece bir kişiye izin verebileceklerini, ikinci kişinin görüşmesinin mümkün olmadığını belirttiler. Dolayısıyla bu görüşe de tek başıma gittim. Oysa daha önce üçümüz birlikte Selahattin ile görüşebiliyorduk.

HAZİRAN VE TEMMUZDA SADECE BİR KİŞİYLE GÖRÜŞE İZİN VERDİLER

Başsavcı açıklamasında, tüm görüşlerde en fazla iki kişiye izin verildiği şeklinde bir algı yaratmaya çalışmış. Oysa haziran ve temmuz aylarındaki görüşlerde sadece bir kişiye izin verilmişti. Başsavcı bunu gizlemiş. Ağustos ayındaki durum, haziran ve temmuzda da geçerliymiş gibi bir hava vermeye çalışmış.

Üçüncü görüş 10 Ağustos’ta oldu. Bu kez sadece iki kişiye izin verebileceklerini belirttiler. Dolayısıyla ben bu görüşe tweetlerimde de belirttiğim gibi yalnızca kızım Delal’i götürebildim.

Sadece Ağustos ayına özel olarak, Kurban Bayramı vesilesiyle bir görüş daha yapabileceğimizi söyledikleri için ve yine sadece iki kişiye izin verdikleri için, 20 Ağustos’ta bu kez de kızım Dılda ile görüşe gittik.

5,5 AYDA KIZLARIM BİRER KEZ AYRI AYRI BABALARINI GÖREBİLDİ

Yani 5 buçuk ayda kızlarımı, o da ayrı ayrı olmak üzere sadece birer kez görüşe götürebildim. Tekrar belirtiyorum, her iki kızımızın babalarıyla birlikte görüşmelerine izin vermediler. Ailece görüşmemizi engellediler.

Başsavcı, Selahattin’in iki çocuğumuzu birlikte görmesine izin verilmemesini corona tedbirlerine bağlamış. İktidarın etkinliklerinde ve mitinglerinde corona bulaşmıyor da cezaevindeki kapalı görüşte, ortada fiziki bir temas yokken, arada cam ve mesafe, yüzlerde ağızlık ve siperlik varken mi corona bulaşıyor Sayın Başsavcı?

Başsavcı ayrıca, “ayda iki defa kapalı görüş hakkından yararlanmakta” demiş. Bu da doğru değil.

13 Mart’ta yaptığımız kapalı görüşün ardından salgın tedbirleri kapsamında açık ve kapalı görüşler tamamen kaldırıldığı için nisan ve mayıs aylarında, Başsavcı’nın iddia ettiği gibi ayda iki kez değil, hiç görüşemedik. Hiç. Yani 0. Yazıyla sıfır.

Özetle, 13 Mart’tan bugüne 5 buçuk ayda 4 kez kapalı görüş oldu. Yani ayda 1 kez bile değil. Oysa Başsavcı açıklamasında, ayda iki kez görüş yapıldığını belirtmiş. Bu kesinlikle doğru değil.

KAPALI GÖRÜŞ YERİNE 10 DAKİKA TELEFON HAKKI

Gelelim telefon konuşması hakkına. Salgından önce hafta 1 kez 60 dakikalık görüş, haftada 10 dakika da telefon görüşmesi hakkımız vardı. Salgın bahane edilerek o 60 dakikalık yüz yüze görüş kaldırılıp yerine 10 dakika telefon görüş hakkı verdiler.


Başsavcı açıklamasında, “Demirtaş ağustosta ailesiyle sekiz defa telefonla görüşmüştür” demiş.
Ama süresini yazmamış nedense. Her bir telefon görüşmesinin süresi 10 dakika. Üstelik bu görüşmelerden 4’ü, yüz yüze görüş yerine. Yani 60 dakika yüz yüze görüşün yerine 10 dakika telefon görüşü.

Bunun altını çizmek istiyorum. Savcı, “sekiz defa telefonla görüşmüştür” demiş ama süreyi yazmamış. Kaldırılan 60 dakikalık yüz yüze görüşün yerine sadece ve sadece 10 dakikalık telefon görüşü verildiğindense hiç söz etmemiş. Çünkü aslında bir açıklama değil, algı çalışması yapmak istemiş.
Gerçekler belirttiğim şekildedir. Edirne Cumhuriyet Başsavcısı, hakikati kendisine göre evirip çevirip bir açıklama yazmış. Sayın Başsavcı, haksızsınız haksız. Ve sanırım “ustalık dönemi”nizde değilsiniz.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top