‘TÜRKİYE IŞİD BAĞLANTILI GRUPLARLA BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

SURİYE’DEKİ YPG, IŞİD’e KARŞI SAVAŞIYOR’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: ”Türkiye bizimle birlikte omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyor ve bazen de IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron:

“Türkiye ile aynı terörizm tanımına sahip değiliz. Türkiye’ye baktığımda, onlar şu anda bizimle omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyor ve bazen de IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyorlar. Bu, ‘stratejik bir konu’. Zirvedeki tartışmaların merkezinde müttefiklerin İttifak için ne kadar ödeme yapacağı konusunun olması ‘ciddiyetsiz’ bir durum..

IŞİD konusunda bir ‘muğlaklık’ olmaması gerekir. Türkiye, müttefiklerin cihatçı gruplara karşı mücadelesine yardımcı olan Kürt milisler karşısındaki eylemlerin daha iyi bir koordinasyona gerek olduğunu ortaya koydu. Türkiye ile güvenlik, ticaret, göç, Avrupa Birliği ve Fransa konusunda işbirliğini kaybettik.”

‘İki konunun açıklığa kavuşması gerekir’

Macron:

”İki konunun açıklığa kavuşması gerekir. Türkiye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldı. İttifak’ın bir üyesi olup Rusya’dan bir şeyler satın almak ve bunlara entegre olmak, onunla çalışmak nasıl mümkün olabilir?..

İkinci olarak da Türkiye, YPG’nin NATO tarafından terör örgütü olarak tanınmaması halinde Baltık savunma planlarını onaylamama tutumuna dikkat çekmek isterim. Bu tutum karşısında Türkiye’nin NATO’nun üyesi olarak kalmayı isteyip istemediğinin sorgulanması gerekir.”

‘Yaptırım seçeneğini gözden geçiriyoruz

ABD Başkanı Donald Trump:

”Türkiye’ye yaptırım uygulama seçeneğini gözden geçiriyorum. Rus savunma sistemlerini aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağım konusu…Bunu şu anda gözden geçiriyoruz ve üzerine konuşuyoruz..

Bildiğiniz gibi Türkiye bizim Patriot sistemimizi almak istedi ve Obama yönetimi onlara izin vermedi ve onlara ancak başka bir sistemi almaya hazır olmaları halinde izin verdiler”

Macron kendi beyin ölümünü kontrol ettirsin

Fransa Cumhurbaşkanı Macron:

”Türkiye ve ABD’yi eleştiriyorum; NATO’da beyin ölümü yaşanıyor.”

“ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye’nin, Fransa’nın çıkarlarının söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz agresif eylemleri var” demiş ve “Benim için şu anda tanık olduğumuz, NATO’nun beyin ölümüdür”

“Beyin ölümü” tartışmalarının NATO zirvesine de damga vurması bekleniyor.

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak ABD ve Türkiye’nin tutumunu eleştirerek “NATO’nun beyin ölümüne tanık oluyoruz” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sert yanıt verdi.

Erdoğan:

“Hiç risk almayan, hep kazanmaya alışmış kimi ülkeler Türkiye’nin kendi hakkını, hukukunu, egemenliğini koruma çabalarına tahammül edemiyor..

Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron, bak Türkiye’den sesleniyorum, NATO’da da söyleyeceğim, önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir..

Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak, çıkarmamak… Bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin verme yetkin var mı? Ülkemizin haklı hassasiyetlerini hiçe sayıp en küçük bir ilgilerinin olmadığı Suriye’de tırnak tutturmaya çalışan Fransa’nın ta kendisidir. Senin orada bulunmaya hak ve selahiyetin yok. Seni rejim de davet etmiş değil..

Suriye’de oluşturulan güvenli bölge ve ötesinden Türkiye’ye yönelen tehditlerin makul bir sürede bertaraf edilememesi durumunda bu işi bizzat yapmakta tereddüt etmeyeceğiz.”

Merkel:

“Türkiye zor bir partner olsa da jeostratejik nedenlerden dolayı kesinlikle NATO’da tutulmalı”

Fransa’dan Erdoğan’a diplomatik tepki

Fransa, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’yı Erdoğan’ın Macron’a ettiği “hakaretler” nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağırma kararı aldı.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.