GÜNDEM

SALDIRININ İLK GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI…. BARIŞ ATAY İFADESİNDE SALDIRI ANINI ŞÖYLE ANLATTI:

Beş kişilik bir grup, arkadaşlarıyla beraber bir mekandan çıkan Barış Atay’a “vatan haini” diyerek saldırdı. Yere düşürdükleri Atay’ın tekmeleyen saldırganlar bir süre sonra olay yerinden kaçtı.

BARIŞ ATAY SALDIRIYA UĞRADI!

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, dün gece İstanbul Kadıköy’de saldırıya uğradı. 

TİP MİLLETVEKİLİ BARIŞ ATAY…

TİP milletvekili Barış Atay’a saldırıyı görüntüleyen kameranın bozuk olduğu iddia edildi.

Saldırının yaşandığı yerin yakınındaki bir kamerada ise, sokağın köşesinde bekleyen bir kişinin saldırıyı cep telefonuyla kaydettiği ve saldırganların Atay’ı darp ettikten sonra farklı yönlere kaçtığı görüldü.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’ın uğradığı saldırıyla ilgili kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında Atay’ın darp edildiği ve sokağın köşesinde bekleyen bir kişinin saldırıyı cep telefonuyla kaydettiği görülüyor. Dört saldırgan, Barış Atay’ı darp ettikten sonra ayrı yönlere kaçışıyor.

Saldırının yaşandığı yerin tam önündeki iş yerinin güvenlik kamerasının bozuk olduğu iddia edildi. MOBESE kamerasının olmadığı sokakta yaşanan saldırıyı gören bir kameranın ise, olaydan bir gün önce fişinin çekildiği belirtiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Barış Atay, pazar gecesi İstanbul’un Kadıköy ilçesinde saldırıya uğramıştı.

Milletvekili Barış Atay:

“Bu olayın faili beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur”

Kadıköy İskele Polis Merkezi Amirliği’ne giderek ifade veren Atay, saldırganlar hakkında şikayetçi oldu.

İfadesinde ölüm tehditleri aldığını hatırlatan Atay:

 “Bu olayın faili bütün şikayetlerle ilgilenmek yerine bir tecavüzcünün serbest bırakılması ile ilgili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur” dedi.

Barış Atay ifadesinde saldırı anını şöyle anlattı: 

“31.08.2020 günü arkadaşlarımla birlikte Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde bulunan bir mekanda bulunduktan sonra saat 01.00 sıralarında Dr. Esat Işık caddesinde arkadaşımla birlikte yürürken Dalga Sokak’a dönmemizin ardından ayak sesleri duydum. Daha sonra arkamdan gelen bir kişi boynuma atıldı. Bu şahsı savurduktan sonra 3 ya da 4 kişi beni arkamdan yumruklamaya başladı. Ben kendimi savunmaya çalışırken beni yere düşürdüler. Başta kafam olmak üzere vücudumun çeşitli yerlerine vurmaya başladılar. Bu esnada arkadaşımın polisi araması üzerine koşarak kaçmaya başladılar. Bu şahıslar beni darp ederken küfür ederek ‘vatan haini’ diye bağırdı.

Hava karanlık olduğu için bu kişilerin eşgallerini net olarak hatırlamıyorm. Beni darp eden ve hakaret eden bu kişilerden şikayetçiyim.”

Atay verdiği ek beyanında ise ölüm tehditleri aldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bu olay cereyan edene kadar 1 Mayıs’ta DİSK binası önündeki eylemlerden itibaren sosyal medyadan ölüm tehditleri aldığıma ilişkin savcılıkta suç duyurusunda bulundum. Bunlardan bir tanesi ise takipsizlikle sonuçlandı. Bunun akabinde kullandığım araca sabotaj yapıldı. Bunun da şikayetinde bulundum. Bu yüzden bu olayın faili bütün şikayetlerle ilgilenmek yerine bir tecavüzcünün serbest bırakılması ile ilgili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur.”

Atay’ın avukatı Onur Güneş ise olayın yaşandığı sokakta kamera çalışmasının yapılmasını ve baz istasyon kayıtlarının alınmasını talep etti.

Güneş, saldırının planlı yapılmış olduğu üzerinde durduklarını ifade ederek:

 “Mekandan çıktık sonra 50 metre yürümesinin ardından bu saldırı gerçekleştiriliyor. Bizim tahminimiz şu; birden fazla kişinin bu kadar kısa bir mesafede Atay’ı görüp bir milletvekiline saldırmaya karar vermesi hayatın olağan akışınına aykırı. Ya oraya girerken bir takip söz konusuydu ya da o içerdeyken orada olduğu haber alınarak dışarda beklenilmiş. İki ihtmalden biri. Bu da kamera kayıtlarından ve baz sinyallerinden ortaya çıkacak” dedi.

Süleyman Soylu ile polemiğinin ardından saldırıya uğrayan milletvekili Barış Atay Meclis’te neler yapmıştı

Beş kişilik bir grup, arkadaşlarıyla beraber bir mekandan çıkan Barış Atay’a “vatan haini” diyerek saldırdı. Yere düşürdükleri Atay’ın tekmeleyen saldırganlar bir süre sonra olay yerinden kaçtı.

Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılan Barış Atay’ın kaburgalarında çatlak olduğu tespit edildi.

Söz konusu saldırıdan saatler önce, Barış Atay ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında, 18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırı” suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan ile ilgili çok sert bir tartışma yaşanmıştı. 

Soylu’nun attığı tweette “Dikkat yakalanma” dediği Barış Atay’ın saldırıya uğraması dikkat çekti.

Öte yandan, tedavisi tamamlanan Barış Atay, hastane çıkışında bir açıklama yaptı.

BARIŞ Atay:

“Şu an iyiyim, ciddi bir şey yok. Salı günü basın açıklaması yapacağız” dedi.

MECLİS’TE SERT MUHALEFETİYLE GÜNDEME GELİYOR…

Meclis’te AKP’ye sert bir muhalefet çizgisinde bulunan ve sık sık AKP’li milletvekilleriyle arasında tansiyon yükselen Atay, Meclis’teki konuşmalarıyla Türkiye’nin gündemine oturuyor.

Barış Atay, son olarak, AKP-MHP’nin ortalaşa Meclis’e getirdiği sosyal medya düzenlemesiyle ilgili Genel Kurul’da söz alarak dikkat çeken bir konuşma yapmıştı.

Sosyal medyaya “sansür” getirilmek istendiğini vurgulayan. Barış Atay:

 “Yok öyle aman Ali Rıza Bey, ağzımızın tadı bozulmasın tarzı muhalefet. Nasıl konuşuyorsanız, öyle cevap alacaksınız. Ne tondan söylüyorsanız, öyle karşılık göreceksiniz. Dişe diş, göze göz, bilek bileğe; değil iki milletvekili, yaptıklarınızı görecek iki göz, karşınızda duracak iki yürek, sizinle mücadele edecek iki bilek kalsak, bu mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz ve gideceksiniz.” diye konuşmuştu.

KİMİ SAVUNUYOR, NEYİ KORUYORSUNUZ”

Öte yandan, Barış Atay, iki ay önce de çok kritik bir paylaşımda bulunmuştu.

Atay, parti çalışmalarında kullandıkları aracın tekerleğinin fotoğrafını paylaşmıştı. Atay, hareket halindeyken aracın tekerinden iki bijonun yerinden çıktığını söylemişti.

Yine Atay,  Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Teklife ilişkin kürsüden çok sert sözler sarf etmişti.

AKP’yi eleştirdiği için Meclis’te tansiyon yükselirken, Atay, AKP için:

“Bu ülkede yaşananlara ses çıkaran, hesap soran herkese saldırmak nasıl bir aklın ürünüdür? Kimi savunuyor, neyi koruyorsunuz?” diye sormuştu.

Atay:

“Sizler sadece yarısına değil size oy veren emekçi halkına savaş açtınız” diyerek AKP’yi eleştirmişti.

NE OLMUŞTU?

TİP Hatay Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında, 18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırı” suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan ile ilgili çok sert bir tartışma yaşandı. 

Barış Atay, Musa Orhan’ı kastederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın” dedi.

Soylu ise, Atay’ın tweetine, “Benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da Senden tam tecavüzcü olur” diyerek yanıt verdi.

Atay, söz konusu mesajlaşmaları alıntılayarak Soylu’yu etiketledi ve “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız” diye yazdı.

Soylu ise, Atay’ın sözlerine, “Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP’den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı; Benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da Senden tam tecavüzcü olur… Tuma’nın kollayıcısı Dikkat yakalanma…” diye yanıt verdi.

BARIŞ ATAY KİMDİR?

Barış Atay Mengüllüoğlu, 1981 yılında Almanya, Wilhelmshaven’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamlayan Atay, 1999 yılında girdiği Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü 2003’te bıraktı ve 2004’te Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdi, 2009’da eğitimini tamamladı.

Birçok profesyonel tiyatro oyununda, TV dizisinde ve sinema filminde rol alan Atay, Kadıköy Emek Tiyatrosunun ve Barikat Filmin kurucularındandır. Eksik ve Aden isimli iki sinema filminin yönetmenliğini üstlendi. TİP Kurucu Meclis Üyesi, Oyuncular Sendikasının kurucu üyelerindendir. Hacı ve Şöhret adlı dizilerinde, ayrıca Kavuk ve Zincirbozan adlı filmlerde de rol aldı. Adını duyurduğu karakter ise Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı Saffet ile oldu. Atay, 2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçildi. 11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisi’ne geçti.

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top