EĞİTİM

KANUN TANIMAZ TÜGVA

BİLAL ERDOĞAN’IN YÜKSEK İSTİŞARE KURULU ÜYESİ OLDUĞU, TÜGVA NEDİR, NELER YAPMIŞTIR?

Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu TÜGVA’nın, Türkiye’nin her yerinde Danıştay’ın kararına rağmen okullarda öğrencileri sınavlara soktuğu ortaya çıktı

Danıştay 8. Dairesi, geçen yıl ortasında TÜGVA’nın MEB ile yaptığı protokol için:

 ”Bir kamu hizmeti olan eğitim-öğretim hizmetinin devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesine ilişkin anayasanın buyurucu hükmüne, Türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu…’ kararına hükmetmişti.

Bu protokoller iptal edilirken, farklı vakıflar okullarda çalışmalarına devam etti…

Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu, TÜGVA nedir, neler yapmıştır?


Bu duruma tepki gösteren Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan da devlet okullarında özel vakıfların MEB’i aşarak sınav yapmasına karşı çıktı.

CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan: Soruyorum!

1) TÜGVA Gaziantep’te Kadriye Abdülmecit Ortaokulu’nda sınav yapma iznini kimden almıştır?

2) Bu izin hangi tarih ve sayı ile verilmiştir?

3) Gaziantep’te yapılan sınav için kaç öğretmen, memur, hizmetli ve idareci görev yapacaktır?

4) Gaziantep’te yarın bu sınavda görev yapacak devlet memurlarının mesai ücretini TÜGVA mı,yoksa devlet mi ödeyecektir?

5) 2019 Yılı içinde başka hangi vakıf ve dernekler okullarda sınav yapmıştır?

BİLAL ERDOĞAN’IN YÜKSEK İSTİŞARE KURULU ÜYESİ OLDUĞU, TÜGVA NEDİR, NELER YAPMIŞTIR?

Bilal Erdoğan

BİLAL ERDOĞAN İLE İLİŞKİSİ

“Gençliğin Geleceği, Geleceğin Gençliği” sloganıyla 2014’te kurulan TÜGVA, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olması, il temsilciliği açılışlarının bizzat Bilal Erdoğan ve AKP temsilcilerinin katılımıyla yapılması ve AKP’li isimlerin katılımıyla etkinlikler düzenlemesi nedeniyle sık sık “AKP’nin gençlik yapılanması” olduğu ve “AKP’nin gençlik içinde örgütlenmesi amacıyla kurulduğu” eleştirilerinin hedefi oldu.

Vakfın yöneticileri, Erdoğan ile ilişkilerini şöyle anlatıyorlar:

“Tarihe bakıldığında aslında biz medeniyet olarak bir vakıf medeniyetiyiz. Yani şehirleri bile vakıflar üzerinden kurmuşuz. Bu özelliğimizi yeniden canlandırmak gerekiyor. Erdoğan da bunun üzerine daha çok yoğunlaşıyor.”

TÜGVA’nın FAALİYETLERİ

Genel merkez binasında, çalışma ofisleri, spor kompleksi, toplantı odaları, derslikler, sinema salonu ve ‘TÜGVA kıraathanesi’ bulunan vakıf, “kültürel, sanatsal, sportif ve manevi yönden donanımlı ve bilinçli insanlar yetiştirmeyi amaç edindiğini” söylüyor.

340 bini aşkın kayıtlı üyesi, 81 il, 404 ilçe temsilciliği ve 58 ‘Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’ bulunan vakıf, “Türkiye’nin en büyük gençlik yapılanması” olarak anılıyor.

Vakıf, internet sitesinde en az 60 bin 784 etkinlik düzenlediğini, 480 bin 356 kişiye ulaştığını, 51 bin 131 ‘gönüllüyle’ 81 ilde faaliyet yürüttüğünü belirtiyor.

“Özçekim” adlı dergi, TÜGVA tarafından çıkarılıyor.

Vakfın ‘Çizimlerle 40 Hadis’, ‘Beytülmakdis Gençliği’, ‘Bölge Uzmanı Yetiştirme Programı’ ve ‘Genç Diplomat Akademisi’ gibi projeleri bulunuyor.

NELERLE GÜNDEME GELDİ?

Vakıf AKP ve devlet yetkililerinin katılımıyla düzenlediği etkinlikler ve projelerin yanı sıra skandallarla da sık sık gündem geldi. Millî Eğitim Bakanlığı ile vakıf arasında imzalanan ‘Medeniyet ve Değerler Protokolü’ kapsamında devlet okullarında verilen dini eğitimler, 2017’deki anayasa değişikliği referandumu sürecinde vakıf tarafından öğrencilere ‘evet’ propagandası yapılması, yüksek bedelli bir binanın vakfa 120 liraya kiralanması, yaz okullarında cübbeli, tekbirli eğitim vermesi tepki topladı.

120 LİRAYA İLÇE BİNASI

İzmit Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ilçe binası olarak kullanması için 120 lira bedelle kiraya verilen yer, el değiştirip SGK’ye geçince kira bedeli 35 kat artarak 4 bin 200 liraya çıkmıştı.

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya:

“Bizim muhalefetimize rağmen binada 6 aydan fazla 120 liraya oturdular.”


Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan:

”Neden sokaktan geçen bir vatandaş İzmit’in orta yerinde bulunan bu binayı 120 TL’ye kiralayamaz? TÜGVA eliyle, tam da Erdoğan’ın ‘kindar ve dindar nesil’ yetiştirme amacının sağlandığını kamuoyu çok iyi biliyor. Halkın malını birbirlerine peşkeş çekiyorlar.”

TÜGVA’nın Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde düzenlediği ve Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Yeni Nesil, Yeni Anayasa’ konulu panele götürülen Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi ve Manisa İmam Hatip Lisesi Öğrencileri, toplantının içeriğini öğrenince salonu terk etmişti.  

YAZ OKULUNDA TEKBİRLİ CÜBBELİ EĞİTİM

Fotoğraf: Twitter

Bu sabah Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi ve Manisa İmam Hatip Lisesi Öğrencileri, Celal Bayar Üniversitesi’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde TÜGVA tarafından düzenlenen ve Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olduğu panele götürüldü.

Nereye götürüldükleri söylenmeyen 12. sınıftaki 120 dolayındaki Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi konferansın içeriğini öğrenince içeri girmek istemedi.

Öğrenciler olayı şöyle anlatı:

”Okul Müdürü, Milli Eğitimden bir yazı geldiğini söyleyerek öğrencilerin bir konferansa götürüleceğini söyledi. Gideceğimiz yere otobüs dahi tutmadan bizi apar topar yürüttüler. Nereye gittiğimizi sorduğumuzda cevap vermediler. Salona gittiğimizde kızları ve erkekleri ayrı ayrı aldılar salona,yanyana oturtmadılar. Konferansın içeriğini öğrenince hepimiz çıkmak istedik.
Çoğumuz çıktık fakat öğretmenlerimizin büyük tepkileri ile karşılaştık. Kapıdaki görevli ablalar bizi çıkartmak istemedi.  Arkada kalan öğrenciler Bilal Erdoğan geleceği için salondan dışarı çıkamadılar. Biz okulumuza geri döndük. Okul müdürümüze tepkimizi göstermek için hep bir ağızdan marş okuduğumuz için tehdit edildik. Okul içinde İzmir Marşı söylemek siyaset yapmakmış. Hakkımızda yasal işlem başlatılmış.”

Öğrenciler’in okul saati içinde böyle bir konferansa götürüldükten sonra İzmir Marşı gibi hiçbir siyasi partiyle doğrudan ilgisi olmayan bir marşı söyledikleri için bu şekilde tepki almaları komik olduğunu belirtelim.

İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle bir skandala imza atıldı.

İBB ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle imzaladığı protokol sonrası okullarda ‘yaz okulu’ düzenleyen  Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), ‘dini ve spor içerikli’ faaliyetler adı altında ilginç uygulamaları gündeme getirdi.

TÜGVA şubelerine ait twitter hesaplarından paylaşılan görüntülerde öğrencilerin, tekbir getirtilerek okul koridorlarında dolaştırıldığı, derslikler ve spor salonlarının mescide dönüştürüldüğü ve 11 ila 14 yaş aralığındaki öğrencilere takke giydirildiği yansıdı.  Görüntülerde, cüppe giyen kişilerin öğrencilere namaz kıldırdığı ve Erdoğan’ın: ‘Tek dil, tek din, tek vatan, tek bayrak’ diye nitelediği Rabia işareti yaptırıldığı da yansıdı.


TÜGVA’nın yaz okullarında ortaya çıkan manzarayı değerlendiren Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İldeş:

”Bu tip yaz okullarının çocuklarda travmatik etkiler yaratacağı uyarısını yapıyorum.”


Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş:

Okullarda şu anda şeriatçı bir nesil yetiştiriliyor.”

TÜGVA, İBB ve Milli Eğitim Bakanlığının ortağı olduğu proje kapsamında İstanbul’da 39 ilçede ve 42 okulda ‘yaz okulları’ düzenleniyor. Yaz okulu programı kapsamında öğrencilere ‘edep-adap sohbetleri, ahlak, iman, siyer, ilahi, marş’ dersleri verildiği belirtilen okullardan yansıyan görüntüler ise endişe verici.

TÜGVA’nın sosyal medya hesaplarından paylaştığı görüntüler: ‘yaz okulu’ düzenlenen Cebeci Sultan Çiftliği Ortaokulu derslikleri mescit haline dönüştürülerek öğrencilere toplu namaz kıldırılıyor. Diğer okullarda da spor salonları, derslikler, okul koridorlarının mescide dönüştürülmüş. 

İZMİR ATATÜRK LİSESİ DERSLİKLERİNİN VAKFA TAHSİS EDİLMESİ TEPKİ ÇEKTİ

Fotoğraf: Evrensel

MEB ile vakıf arasında imzalanan ‘Medeniyet ve Değerler Protokolü’ kapsamında İzmir Atatürk Lisesi’nin derslikleri, yaz okulu için TÜGVA’ya tahsis edilmişti. Liseye gönderilen yazıda, protokol kapsamında okuldaki 7 sınıfın yaz boyu pazartesi ve perşembe günleri kendilerine tahsis edilmesi istenmişti. Tahsis sonrası okulda ilk olarak öğrencilere konferans verilmişti.

İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği, öğretmenleri ve öğrencileri:


”Bu okula ve değerlerine karşı yapılan bu hareketi Atatürk’ün adını gururla taşıyan lisemizden yetişmiş bireyler olarak kabullenmemiz ve sessiz kalmamız mümkün değildir. Çünkü bir lise meselesi değil zihniyet meselesidir, memleket meselesidir.”

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top