GÜNDEM

MHP AKİT TV’YE TEPKİ VERDİ!

“Geldikleri gibi gitmediler; kimi itini bıraktı, kimi bitini. Kimi de piçini bıraktı!.. Yoksa bu kadar şerefsizin bizden olması mümkün değil!’ (Neyzen Teyfik)

KİMİ İTİNİ BIRAKTI, KİMİ BİTİNİ

“Anıtkabir” yerine “Anırkabir” ifadesini kullanan Akit TV’ye MHP’den de tepki geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu:

“Geldikleri gibi gitmediler; kimi itini bıraktı, kimi bitini, kimi de piçini bıraktı!..”

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Anıtkabir’deki törenleri ekranlarına taşırken KJ’sine “Anıtkabir” yerine “Anırkabir” ifadesini kullanan Akit TV’ye MHP’den de tepki geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu:

“Bunlar hata falan değil…Bu ucuzlukları gördükçe Neyzen Teyfik’e atfedilen şu mısralar geliyor aklıma; ‘Geldikleri gibi gitmediler; kimi itini bıraktı, kimi bitini. Kimi de piçini bıraktı!.. Yoksa bu kadar şerefsizin bizden olması mümkün değil!’ (Neyzen Teyfik)”

NE OLMUŞTU?

Devletin zirvesi ‘Anırkabir’de’ olarak verdi

Anıtkabir’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını ekranlarına taşıyan ve devlet erkanının Anıtkabir’i ziyaretinin haberini veren Akit TV ise bir skandala imza atarak haberi, ‘Devletin zirvesi Anırkabir’de’ olarak verdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sebebiyle Erdoğan ve devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret etti.

Anıtkabir’de yapılan tören televizyonlardan canlı olarak yayınlandı.

Bu sırada devlet erkanının Anıtkabir’i ziyaretinin haberini veren Akit TV ise bir skandala imza atarak haberi, ‘Devletin zirvesi Anırkabir’de’ olarak verdi.

ESKİ CHP MİLLETVEKİLİ BARIŞ YARKADAŞ DA TWİTTER HESABINDAN AKİT TV’yi ELEŞTİRDİ

Barış Yarkadaş: 

Yine AKİT TV! 

Yine terbiyesizlik! 

Yine ahlaksızlık!

ANITKABİR’i ANI-R-KABİR diye yazmak; nasıl bir düşmanlıktır! 

Bu ülke, bu vatan ve Atatürk’ten bu kadar çok mu nefret ediyorsunuz! 

Aslında şaşırmıyorum; ne de olsa “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenlerin torunlarısınız..

RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI “ANIRKABİR” İFADESİNİ KULLANAN AKİT TV’yi ŞİKAYET ETTİ

CHP kontenjanından RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “Devletin zirvesi Anırkabir’de” kullanılan alt yazıyla ilgili AKİT TV’yi RTÜK Başkanlığı’na şikayet etti.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’deki tören haberiyle ilgili “Gün Ortası” isimli haber bülteninde kullanılan  “Devletin zirvesi Anırkabir’de” alt yazısını RTÜK’e taşıdı.

Kanalla ilgili RTÜK Başkanlığına şikayet dilekçesi sunan İlhan Taşcı:

“Söz konusu yayın kuruluşunun her milli bayramda Atatürk’e ve “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet’e saldırmayı alışkanlık haline getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle söz konusu KJ’nin sehven yayınlandığı, bir harf hatası olduğu biçimindeki savunmaların gerçekliği bulunmadığı gibi, kabarık geçmişi de göz önüne alındığında inandırıcı da değildir..

AKİT TV’nin “sehven” açıklaması kabul edilerek, söz konusu yayın Üst Kurul tarafından değerlendirilmeden geçiştirilemez, geçiştirilmemelidir. Aksi halde, Cumhuriyetle hesaplaşması olduğu artık her türlü yayınıyla bilinen yayıncı, daha da cesaretlendirilmiş olacaktır.”

6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Hizmetleri Hakkında Kanunu hatırlatırim. Akit TV’nin yayını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.” ve (b) Bendinde yer alan “Irk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” ilkesine açıkça aykırılık oluşturuyor.”

Taşcı dilekçesinde:

“söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek, ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim” dedi…

RTÜK AKİT TV İÇİN HAREKETE GEÇTİ

RTÜK 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla devlet erkanının Anıtkabir ziyaretine ilişkin yayında Akit TV’nin ekran alt yazısında kullandığı ifadeyle ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

RTÜK’ün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şunları kaydetti:

“30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde devlet erkanının Anıtkabir ziyaretine ilişkin yayında Akit TV’nin kullanmış olduğu KJ/kuşak metni ile alakalı Üst Kurulumuz tarafından inceleme başlatılmıştır.”

CHP’Lİ BAŞARIR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Akit TV’nin yetkilileri hakkında, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümünde Anıtkabir’de yapılan törenini “Devletin zirvesi Anırkabir’de” başlığı altında yayınlaması ile ilgili Küçükçekmece Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

CHP kontenjanından RTÜK üyesi İlhan Taşcı:

”30 Ağustos Zaferimizin kahramanı Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’deki törene ilişkin yayında Akit TV’nin imza attığı ahlaksızlık görmezden gelinemez. Yayınla ilgili en ağır yaptırım istemiyle RTÜK Başkanlığına yarın resmi olarak başvuracağım” demişti.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top