EKONOMİ

BÜYÜK VERGİ ZAMMI! YENİ ÖTV DÜZENLEMESİ ARABALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Otomotivde ÖTV değişikliği içeren karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

“Mevcut durumda araç alamayanların tercihi bisiklet ya da scooter yönünde olabilir…”

Ayrıca özel okullarda ise KDV indirildi..

ÖZEL OKULLARA İNDİRİM …

Otomotivde ÖTV değişikliği içeren karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Ayrıca özel okullarda ise KDV indirildi

2000 CC motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220’ye çıkarıldı.

Araçlarda

1600 CC’de ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı, ÖTV yüzde 45 olarak korundu.

ÖTV matrahı 70-120 bin olan araçlarda matrah 85-130 bin arasına çıktı ÖTV yüzde 50 olarak korundu.

1600 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı ancak matrah değişti.

Özel tüketim vergisi matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı. ÖTV oranı yüzde 45 olarak korundu.

ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL olan araçlarda matrah 85 bin ile 130 bin TL arasında çıktı. ÖTV oranı yüzde 50 olarak korundu. Ancak motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80’e çıktı. 

“ARAÇ ALMA HAYALİ ARTIK BAŞKA BİR BAHARA KALDI”

CSK Denetim ve Mali Müşavirlik’in sahibi Bağımsız Denetçi ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Serkan Kumdakçı otomobil sektörünü MAG Business’a değerlendirdi.

Kumdakçı:

“Covid19 salgınıyla birlikte otomobil üretim rakamları çok düşük kaldı. Şirketler talebi karşılamakta zorlandı. Bunun sonucu olarak, otomobil fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketlenme zaten olduğunu biliyoruz.”

ÜLKEMİZDE OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Serkan Kumdakçı:

“Ülkemizde diğer ülkelerden farklı bir talep artışı yaşandı ve en son 2000’li yılların başında da yaşanan bir psikoloji ile otomobil bir ulaşım amacı olmanın yanında bir yatırım aracı olarak da talep görmeye başladı..

Yani insanlar faizlerin düşüklüğü, değerli madenlerde yaşanan ani fiyat değişiklikleri ve yabancı para kur dalgalanmalarına karşı, otomobili sanki bir yatırım enstrümanı gibi değerlendirerek alıp satmaya ya da alıp garajda tutup değerlenmesini beklemeye başladı..

İşte bu talep patlaması özellikle ikinci el otomobil fiyatlarında fahiş fiyat artışları getirdi..

İkinci el araç alım satımı sınırlandırmak adına ‘Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelik’te yapılan değişiklikler, 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yıl içerisinde 3 adet araçtan fazlasını alım satım yapmak isteyenlere ‘yetki belgesi’ alma zorunluluğu getirildi.”

SON ÖTV DÜZENLEMESİ

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV düzenlemesine de değinen Kumdakçı:

“Ancak bu fiyat hareketlerinin başından beri piyasada beklenen ve bir şehir efsanesi haline gelen ‘0’ Km araçlarda yapılacak ‘ÖTV’ indirimi aslına baktığımızda bir ÖTV zammı olarak 30 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi..

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1600 cc motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kalıp matrah artırılarak vergi oranı düşürülürken satış fiyatı 125 bin liraya kadar olan araçlarda vergi kaynaklı bir değişiklik olmayacak..

 Yapılan düzenleme ile 1600 cc motorun altında ve ucuz olan araçlarda (vergisiz fiyatı 70 bin liradan fazla olanlarda) ÖTV yüzde 50’den 45’e düştüğü için satış fiyatlarında 4 bin 500 lira ile 5 bin 500 lira arasında indirimler olabilecek.. 

Yeni fiyatlarda ÖTV üzerinden KDV de alındığı için fiyatı düşen araçlarda daha fazla düşüş yükselen araçlarda daha fazla yükseliş olacak.”

ÖTV ZAMMI SONRASI ORANLAR

1600 cm3 silindir hacmine kadar, matrahı 85.000 TL’ye kadar olan araçlarda % 45 ÖTV,

• 1600-2000 cm3 arası silindir hacmine kadar, matrahı 85.000 TL-130.000 TL arası araçlarda %50 ÖTV,

• 1600-2000 cm3 arası silindir hacmine kadar, matrahı 130.000 TL üzeri olan araçlarda %80 ÖTV uygulanacak.

• 1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan ve matrahı 170.000 TL’ye kadar olan araçlarda %130 ÖTV,

• 1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan ve matrahı 170.000 TL üzeri olan araçlarda %150 ÖTV,

• 2000 cm3 üstü silindir hacmi olan ve matrah sınırı olmayan araçlarda %220 ÖTV alınacaktır.

Böylece KDV ile birlikte en üst otomobil vergisi yüzde 277’e yükselerek aslında binek araçlar üzerinden ÖTV anlamında dünyada en çok vergi tahsil eden ülke haline geliyoruz.”

YOKSA ARAÇ ALMA HAYALİ ARTIK BAŞKA BİR BAHARA KALDI”

Serkan Kumdakçı:

“Hükümetin amacı, aslında ithalatı kısıp, yerli üretimi artırmak ama yapılan bu düzenleme ile vergi artışları kaynaklı zamlar, yapılan indirimlerin çok çok üstünde..

Alt dilimlerdeki güncelleme fiyatları sadece %3-6 düşürürken, orta ve üst segmentlerdeki ÖTV artışları ile %13-23 arası fiyat artışları gündeme gelecek..

Şimdi ne olacak;

Evet belki biraz talep kısılacak çünkü fiyatlarda inanılmaz artışlar yine kapıda ama yapılacak vergi artışı sonrası oluşacak fiyat zamları yine tüketicinin canını yakacak cinsten, ikinci el araç ticareti yapanlar ya da elinde stok araç bekletenler için yine kazanç fırsatı olarak değerlendirilecek bir durum ortaya çıkacak..

Mevcut durumda araç alamayanların tercihi bisiklet ya da scooter yönünde olabilir, şaka bir yana ama inanın bu tarz araçlarda bile bir talep patlaması var ve fiyatlar bu tarz taşıtlarda da artıyor..

Ne diyelim; bir an önce bu pandemi etkisinden hem ekonomik hem sağlık yönünden kurtulup artık her anlamda tam anlamı ile normal bir hayat dönmek şu anda tek dileğimiz..

Yoksa araç alma hayali artık başka bir bahara kaldı…”

ÖZEL OKULLARDA KDV İNDİRİLDİ.

Yüzde 8 olan KDV yüzde 1’e çekildi. Karar özel üniversiteler için de geçerli olacak. İndirim 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 arasında verilen eğitim için geçerli olacak.

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top