SAĞLIK

PARAYI VEREN TEST YAPTIRACAK

“Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi güncellendi. Pandemi süresince özel hastanelerdeki tüm branşlar tarafından istenilmesi halinde PCR testi yapılabilir.”

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin “kişilerin talepleri üzerine yapacağı Covid-19 testi” için toplam 250 TL ücret alabileceğini açıkladı.

SES Genel Sekreteri İçel:

“Covid-19 hastası kabul etmemek için direnen hastaneler şimdi isteyen vatandaşa test yaparak para kazanacak.”

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı yazıda:

“Covid-19 hastalığı kapsamında ‘kişilerin talepleri üzerine yapılacak olan’ Covid-19 PCR testleri için fiyat revizyonuna ihtiyaç duyulduğu.”

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gündüz:

“Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi güncellendi. Pandemi süresince özel hastanelerdeki tüm branşlar tarafından istenilmesi halinde PCR testi yapılabilir.”

Güncellenen fiyat tarifesinde özel hastanelerin toplam 250 TL karşılığında test yaptırabileceği belirtildi. Yurttaşlardan istenecek paranın 220 TL’sinin PCR test için olduğu ve 30 TL’sinin de izolasyon ücreti adı altında alınacağı açıklandı.

“TEST YAPARAK PARA KAZANMA PEŞİNDELER”

“Sağlık krizini de fırsata çevirenler özel hastaneler oldu”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel:

“Önce Covid-19 hastası kabul etmemek için direnen hastaneler şimdi de isteyen vatandaşa test yaparak para kazanmanın peşinde. Covid-19 hastasıyla teması olan hatta semptom gösteren yurttaşlar kamu hastanelerinin kapısından çevrilirken özel hastanenin kapısından girip 250 TL veya üstü para ödemek karşılığında sorgusuz sualsiz testini yaptırabilmekte..

Yakında okullar açılacak, onbinlerce öğrencisi olan kampuslarda, yüzbinlerce nüfusu olan ilçelerin çoğunda test laboratuvarı yok” diyen İçel, bu konuda bile ayrımcılık yapıldığını söyledi. Milletvekillerinin TBMM kampusu içindeki hastanede, parasız ve istedikleri kadar test yaptırma şansına sahip olduklarını ifade eden İçel, “Hizmeti vekillerin ayağına götürdüler, özel laboratuvarı ve PCR testi için cihazları var. Bu kabul edilemez.”

‘DÜZENLİ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTIRANLAR ZÜMRESİ OLUŞTU’

Temel Kotil’in “düzenli koronavirüs testi yaptırıyorum” ifadeleri konuşulurken

Eski TTB Merkez Konseyi başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel:

“Düzenli test yaptıranlar diye ayrı bir zümre oluştu.”

Sağlık çalışanlarının dahi ulaşamadığı koronavirüs testlerinin bazı kişiler tarafından sıklıkla yapılması tepkilere neden oluyor. Son olarak koronavirüse yakalanan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’in “düzenli test yaptırıyorum” ifadesi tepkilere neden oldu.

Kotil, dün yaptığı paylaşımda:

“Değerli dostlarım, düzenli olarak yaptırdığımız Covid-19 testimin sonucu pozitif çıktı. Hamdolsun şu an genel sağlık durumumun iyi olmakla birlikte karantinada gözlem altında olacağım. Dualarınız ile bu süreci atlatacağım inşAllah. Allah’a emanet olun.”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi eski başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel Kotil’in açıklaması üzerine yaptığı paylaşımda:

“Düzenli test yaptıranlar diye ayrı bir zümre oluştu. Testleri pozitif çıktığında kendilerini ifşa ediyorlar. Temaslılara, risk gruplarına test yok oysa ki. Test yapılma kriterlerinde gizli ajanda!”

KOTİL’DEN YENİ PAYLAŞIM: 3 KEZ TEST YAPILDI

Tepkiler üzerine Temel Kotil bugün yeni bir açıklamada bulundu. Kotil,  seyahatlerin getirdiği zorunluluklar ve doktorların talebi üzerine toplam 3 kez test yapıldığını söyledi:

Temel Kotil:

“Değerli dostlar, sizden çok sayıda destek mesajı aldım. Allah razı olsun. Durumum iyi. Bugüne kadar gerek seyahatlerin getirdiği zorunluluklar, gerekse doktorların talebi üzerine toplam 3 kez test yapıldı. Sağlık çalışanlarımıza da buradan teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun.”

TEPKİ YAĞDI

Kotil’in sosyal medyadaki “düzenli test yaptırma” paylaşımının altına tepkiler geldi. Çok sayıda yurttaş “nasıl düzenli test yaptırabiliyorsunuz?” şeklinde sorular yöneltti.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: