‘ATATÜRK’Ü BİLİYORUZ VE TÜRKİYE’Yİ BÖYLE HATIRLAMAK İSTİYORUZ

‘Anzakları anmak için Yeni Zelanda’dan her yıl Türkiye’ye çok sayıda vatandaşımız geliyor.’

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters:

“Atatürk’ün Yeni Zelandalı askerler için ne kadar bağışlayıcı olduğunu biliyoruz. Türkiye’yi böyle hatırlamak istiyoruz”

  • Peters:

”Türkiye’nin daveti üzerine kabineden onay alarak toplantıya katıldım.”

”Saldırı gerçekleştirildikten 5 dakika sonra polisler olay yerinde oldu, 21 dakika sonra saldırgan etkisiz hale getirildi. Saldırganın uzun süredir bu konuda hazırlık yaptığını belirledik.”

Bizde İdam Cezası Yok

  • Peters:

“Suçlaması yapıldı. Mahkeme tarafından suçlamalar yönlendirildi. Burada her bir öldürülün kişi için teker teker cinayetle suçlanacak, diğerleri için de cinayete teşebbüsle. 1959’dan beri bizim ülkemizde idam cezası yok. İddianameler hazırlanıyor. İlk suçlama yönlendirildi.”

İkna Olmuş Olarak Ülkemize Dönüyoruz

  • Peters:

‘Anzakları anmak için Yeni Zelanda’dan her yıl Türkiye’ye çok sayıda vatandaşımız geliyor. Yeni Zelanda’ya artık çok ikna olmuş biçimde dönüyoruz. Anzakları anmak amacıyla buraya gelen halkımız, geçmişte de olduğu gibi her zaman çok olumlu bir biçimde karşılanacak.”

Müslüman Ülkelerden Çok büyük Destek Gördük

  • Peters:

”Saldırının ardından sadece Batılı ülkeler değil, Müslüman ülkelerden gelen destek de çok büyük. Pakistan, Türkmenistan’dan, Yeni Zelanda’da hiç vatandaşı olmayanlara kadar, Somali’den, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye kadar… Türkiye ilk telefon edenlerden biriydi. İlk telefon eden Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’ydu. Sonrasında hem kendisi geldi hem de Türkiye bir heyet gönderdi. Dolayısıyla çok ciddi bir empati, taziye ve destek gördük. Bunun dışında hiç görünmeyen bir kriz yaşayan ülkemiz için de bu çok önemliydi.”

Bize gösterilen teveccüh bunu aşmamızı sağladı…

  • Peters:

”İstanbul’a gelme amacımız; ‘Yeni Zelanda’da ne olduğu ve buna nasıl müdahale ettiğimizi açıklamak.’. Bazı yanlış anlamalar olmuş olabilir, ancak bütün bunlar artık ortadan kaldırıldı ve içimiz rahat bir şekilde geri dönüyoruz. Buraya geldiğimizden itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının bize gösterdiği teveccüh bunu aşmamızı sağladı.”

“Genç Avusturalyalılar ve Yeni Zelandalılar, Anzakları anmak için buraya geldiklerinde endişe duyabileceklerini söylüyor. Bu tür bir ziyaret sırasında saldırıya uğrayabileceklerine dair endişe var mı? Ek güvenlik sağlanıyor mu?”

  • Peter:

“Henüz buradaki toplantıda, size ek güvenlik sağlanması konusunda görüş bildirmem için çok erken. Türk hükümetine bunu sormak lazım ama Cumhurbaşkanı net bir şekilde 104 yıldır çok özel bir ilişkimiz olduğunu ve bunun devam etmesini öngördüğünü belirtti. ‘Buraya gelen kişiler 2019’da, geçmişte gördükleri konukseverliği tekrar göreceklerdir.’ dediler. Bu da bizim içimizi rahatlattı.”

Genç Avusturalyalılar ve Yeni Zelandalılar, Seyahat planlarını iptal etmesinler mi?

  • Peters:

“Ben bir şey demiyorum, insanlar bireysel olarak kendi şahsi kararlarını veriyor. Buraya gelmeleri, seyahatleri onların bileceği iştir. Ben sadece burada bulunduğumuz anda bize verilen teminatlardan söz ettim.”

“Ben burada bir bakanlar kurulu üyesi olarak bulunuyorum ve iki kişilik bir heyetiz. Ne benim ne de diğer arkadaşımın görüşü önemli. Bakanlar kurulunun görüşü önemli, onu da bakanlar kurulu dile getirecektir.”

Yeni Zelanda’yı da koruyamadık.

  • Peters:

”Törenlerin tek taraflı bir iptali söz konusu olamaz. Ancak ortak alınacak kararla iptal edilebilir. Bizim yapabileceğimiz tek şey, buradaki temsilciliklerimize gelen herkesin güvende olmasını sağlamak, bu konuda garanti vermektir. Ancak bunun garantisi yok, Christchurch’te olan buydu. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Din özgürlüğü, vicdan özgürlüğü bizim gördüğümüz türde nefretten arındırılmış bir toplumda yaşama özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü sağladık ve neticede Yeni Zelanda’yı da koruyamadık. Bizim başımıza böyle bir şey geldi, ancak herkes el ele vererek bir daha olmamasını sağlayabiliriz.”

“Erdoğan’dan, saldırı videosunu göstermemesini rica etmedim. Bu konuyu sormadım çünkü bunu sormam gerekmediğini düşündüm.”

ATATÜRK’ü Biliyoruz…

  • Peters:

” On yıllardır devam ettiğimiz dengeli dostluğumuzu sürdürmek istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Yeni Zelandalı askerler için ne kadar bağışlayıcı olduğunu biliyoruz, Avusturalya askerlerine de aynı şekilde yaklaştı, Türkiye’yi bu şekilde düşünüp hatırlamak istiyoruz.”

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.