SAĞLIK

“GÜNLÜK VEFAT SAYISI TÜRKİYE’DE 400’DEN AZ DEĞİLDİR”

“Türkiye’de gerçek günlük vaka sayısı 12 bin civarındadır.”

CHP’Lİ ADIGÜZEL: GÜNLÜK VEFAT SAYISI 400’DEN AZ DEĞİL

‘SANSÜR BAKANI’

CHP’li milletvekili Mustafa Adıgüzel:

“Açıklanan resmi COVID-19 verileri…Sağlık Bakanı, gerçek verileri açıklamayarak adeta ‘sansür bakanı’ oldu.”

Adıgüzel, Sağlık Bakanlığının günlük olarak açıkladığı yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını verilerine ilişkin bir açıklama yaptı.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel:

“Sağlık Bakanlığının salgına ilişkin verileri gerçeği yansıtmıyor..

Pandemi Türkiye’de kontrolden çıktı..

Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı vefat sayısı İstanbul’un günlük vefat sayısını ifade ediyor..

Türkiye’de gerçek günlük vaka sayısı 12 bin civarındadır. Açıklanan yanlış veriler nedeniyle vatandaş da önlem almadan günlük hayatını yaşıyor. Sağlık Bakanı, gerçek verileri açıklamayarak adeta ‘sansür bakanı’ oldu..

Pandemi nedeniyle birçok ilde sağlık çalışanları hayatını kaybetti. Hastalık bulaşmayan personel de psikolojik sorunlar yaşıyor..

Özel sağlık kurumlarında pandemi tedavisi geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Sağlık Bakanı sanki salgın sona ermiş gibi, özel sağlık kurumlarını COVID-19 tedavi geri ödeme listesinden çıkardı. Hastalar evinde tedaviye gönderiliyor. Bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulunuyorum.”

Seçim bölgesi Ordu’da, mahalle mahalle inceleme yaparak 15 günde 64 vatandaşın COVID-19 nedeniyle vefat ettiğini belirlediklerini anlatan Adıgüzel, bu rakamın, Ordu’da günde 4 vefata denk geldiğini belirtti.

Adıgüzel:

“Ordu’nun nüfusu Türkiye nüfusunun yüzde 1’ine denk gelmektedir. Bu durumda günlük vefat sayısı Türkiye’de 400’den az değildir.” ifadelerini kullandı.

“VAKA SAYILARINDA UÇURUM VAR”

Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Pandemi şartları bağlamında Türkiye bir şeffaflık sınavından geçiyor. Verilen rakamlarla yaşanan realite arasında büyük bir uçurum olduğu kanaati her yerde hakim. Son 48 saat içinde 5 uzman hekimimiz Kovid’den dolayı vefat etti. Ankara’da pandemi hastanesine dönüştürülen hastanelerde ne kadar yoğunluk olduğuyla ilgili gelen bilgiler var, farklı illerimizden gelen bilgiler var Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarında stabil gidiyormuş gibi bir intiba var. Buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyorum: Siyasetin en önemli ilkesi şeffaflıktır. Bugün bilgiler üzerinde bir karartma olduğu kanaati hakim.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: