SAĞLIK

“ANKARA’DA PANDEMİ HASTANELERİ TAMAMEN DOLU”

“SAĞLIKÇILAR DEPRESYONDA”

“SAĞLIKÇILAR DEPRESYONDA”

Büyükşehirlerin tabip odalarının başkanları vaka sayılarının da, doluluk oranlarının da arttığı konusunda uyardı.

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç:

“Dört pandemi hastanesinin tamamı dolu.”

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Diyarbakır tabip odalarının başkanları salgınla ilgili son durumu değerlendirdi.

Dr. Ali Karakoç başkentteki durumu şu sözlerle anlattı:

 “Bakanlığın açıkladığı 1500’lü rakamlar var ama bu rakam Ankara’nın rakamı bile değil. Vaka sayısı çok fazla, dört pandemi hastanesinin tamamı dolu, yatak kalmadı. Covid servisinde çalışan arkadaşlarımız her gün yeni servislerin Covid servisine dönüştürüldüğünü ve yetmediğini anlatıyor. Pandemi hastanelerinin önünde hastalar kuyrukta bekliyor. Çalışanlar da yıprandı. Temmuzda anket yaptık. Ankete katılan hekimlerin üçte biri tükendik diyor, sağlıkçıların üçte biri depresyonda olduğunu söylüyor, bütün bunlara rağmen Ankara’da sağlık çalışanlarının hiçbirine ek ödeme iki aydır yapılmıyor. Kamusal acil sağlık krizi yaşanırken iktidar, halen sağlık emekçilerini atamıyor, hukuk garabeti yaşanıyor.”

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise:

İstanbul’da da vakaların arttığını duyduklarını belirterek 1 Haziran sonrası önlemlerin gevşeltilmesinin Ayasofya’nın açılışının ve sınavların bunda etkili olduğunu söyledi.

İZMİR’DE BİR AYDA CİDDİ ARTIŞ

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı da İzmir’de özellikle son bir ayda ciddi vaka artışları olduğuna dair bilgiler aldıklarını söyleyerek “Böyle devam ederse İzmir’de ciddi bir sıkıntı ortaya çıkabilir” uyarısında bulundu.

“İMDAT ÇIĞLIKLARI

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş hasta sayılarının her gün arttığını vurgulayarak şunları söyledi:

 “Yoğun bakımlarımız tamamen dolu, acillerde her gün doktorlar birbirlerine hasta devrederken en az ’15- 20 Covid hastasını nereye yatıracağız’ diye birbirine soruyor. Biz artık tükenmiş ve imdat çığlıkları atma noktasındayız.”

VAKALAR ARTINCA ANKARA’DAKİ HASTANELERDE YENİ ÖNLEMLER ALINDI

Covid-19 vaka sayısının yeniden artması nedeniyle Ankara’da hastanelerde yeni önlemler alındı.

Fotoğraf: DHA (Arşiv)

İl Sağlık Müdürlüğü 28 Temmuz’da değerlendirme toplantısı yaparak hastaneye yatırılacak yeni vakalar için kararlar aldı.

Buna göre hastanelerde klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50’si, boş yoğun bakım yataklarının ise tamamı Covid-19 hastalarına ayrılacak.

Ayrıca, elektif cerrahi vaka alımları ikinci bir talimata kadar durdurulacak, elektif dahili yatışlar ertelenecek. 

Son bir haftadır Türkiye genelindeki vaka sayısı 1000’e yaklaşmaya başlamıştı.

ATO: ANKARA’DAKİ PANDEMİ HASTANELERİNDE YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ DOLDU

Ankara Tabip Odası (ATO), pandemi hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolduğunu, şehirdeki diğer hastanelerde de benzer sorunlar yaşandığını belirtti. ATO’nun raporunda, Ankara’da günlük corona virüsü pozitif vaka sayısının bine yaklaştığı ifade edildi.

Fotoğraf: AA

ATO, ‘Yeniden Açılma (‘Normalleşme’ Haziran-Temmuz 2020) Süreci Değerlendirme ve Anket Analizi’ sonuçlarını paylaştı.

Raporda yoğun bakım kapasitesiyle ilgili şöyle dendi:

 “Klinik olarak semptomu olan ve akciğer tomografisinde yaygın pnömonik infiltrasyonu bulunan hastalara yer bulunmamaktadır. Yoğun bakım ünitesinde yatması gereken hastalar acil servislerde sedyeler üzerinde takip edilmektedir.”

Pandemi hastanelerinde salgının en yoğun yaşandığı nisan-mayıs aylarında her odaya bir pozitif hasta kabul edilirken, şimdiki süreçte bu odalara ikişer hasta yatırıldığı belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi: 

“Ankara’da kamu özel işbirliği ile işletilen bir hastanede Covid-19 hastalarının kabul edildiği her biri yoğun bakım ünitesinin hasta kapasitesi normal koşullarda 16 iken bu yoğun bakım ünitelerine de sekizer hasta ilave edilmiş, 16 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitelerinde 24 hastaya hizmet verilmeye başlanmıştır.”

Hastanelerdeki yoğunluğun, yaşlı ve kronik hastalığı bulunanlar için de ciddi risk oluşturduğunun belirtildiği raporda, bu yoğunluğun pandemi hastanelerinde fiziksel mesafe ve hijyen önlemlerinin de geri plana itilmesine ve uzayan kuyruklarda bulaş riskinin çok fazla artmasına sebep olduğu vurgulandı.

ATO’nun verisine göre Ankara’da Covid-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısını 4 Ağustos itibariyle 488’e yükseldi.

Diken

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: